z Een warm gevoel, ondanks de koude plensbuien Bijna elke week zijn er wel scheldende klanten commentaar Waakzaam vrijdag 20 juli 2012 'Dan rukt meteen een agressieteam uit om bijstand te verlenen' Jo-Annes de Bat, wethouder Goes 'Het is raadzaam om kalm te blijven. Ga niet mee in de emotie van de cliënt' Patrick de Broekert, ambtenaar De centrale hal van het stadskantoor in Middelburg staat constant onder toezicht van een beveiligingsdienst. foto Ruben Oreel Medewerkers van sociale dienst Orionis Walche ren hebben bijna weke lijks te maken met scheldende of schreeuwende klanten. Een enkele keer is er zelfs sprake van fysiek ge weld. „Het gaat bijna altijd over geld", zegt één van de medewerkers, die graag anoniem wil blijven. „Als de uitkering niet overgemaakt wordt,, of als mensen zich onterecht be handeld voelen, komen ze soms verhaal halen bij de balie. Ze schel den vaak, of eisen met veel geluid dat het geld vandaag gestort wordt." Medewerkers weten in zulke geval len precies hoe ze moeten hande len. „Daar hebben we een gedrags protocol en een agressieprotocol voor. We proberen altijd correct te blijven en mensen met respect te behandelen. Onder de tafel zit een alarmknop, waarmee beveiligers opgeroepen kunnen worden." Soms krijgt iemand een pandver- bod voor enkele maanden. „Dan hebben we met die klant alleen te lefonisch contact. Als mensen met stoelen gooien of vernielingen aan richten, schakelen we de politie in, maar dat is gelukkig nog niet ge beurd sinds we vorig jaar septem ber het nieuwe gebouw in gebruik namen." Fysiek geweld tegen ambtenaren is in het Reimerswaalse gemeente huis een zeldzaamheid, zegt Pa trick de Broekert, medewerker van de afdeling sociale zaken. Natuur lijk is er wel eens een scheldpartij, maar 'het valt eigenlijk best mee'. „Per jaar is dat op één hand te tel len." De Broekert en zijn collega's ken nen hun cliënten. Ze zijn altijd voorbereid op een komend moei lijk gesprek. „Dan voeren we dat met zijn tweeën." Zelf is De Broekert nog nooit eeuwse ambtenaren en bestuurders reage ren waakzaam maar opmerkelijk nuchter op de aanslag op het gemeente huis in Waalre. Je kunt van een gemeentehuis of stadskantoor geen fort maken, want dan komt er niets van de pubieks- functie. Liefst geen drempels voor de burger. Die moet het ge meentehuis zonder enige be lemmering binnen kunnen lo pen. Toch houden alle gemeenten op hun eigen manier rekening met agressieve klanten. De maatregelen lopen uiteen van paaltjes als bescherming tegen auto's, tot alarmknoppen waar mee een agressieteam wordt op geroepen. Soms zijn bedreigende acties van burgers niet te negeren. Als de maatschappij Verhardt, heb ben gemeentelijke organisaties geen andere optie dan mee be wegen. Maar op de aanslag in Waalre - hoe indrukwekkend ook - reageren de Zeeuwse ge meenten terecht terughou dend. Eerst maar eens hóren wat er precies achter zit, dan pas bekijken of hier extra bevei liging nodig is. Deze houding is de beste manier om de gemoe deren te kalmeren. slachtoffer geworden van fysiek ge weld. Eén keer is hij wel in het nauw gedreven. „Dankzij collega's liep dat uiteindelijk goed af." De medewerkers hebben een trai ning gevolg om goed te kunnen omgaan met agressieve cliënten. „Het is raadzaam om kalm te blij ven. Ga niet mee in de emotie van de cliënt. Dat maakt het alleen maar erger," zegt De Broekert. Je als ambtenaar verplaatsen in de situatie van de heethoofdige per soon tegenover je, haalt dikwijls ook stoom van de ketel. „Luister naar zijn of haar verhaal en toon begrip. Dat werkt meestal goed." Een animatieteam op de Kortgeense camping haalt geld op voor het goe de doel met de actie Serious Parde- kreek. www.pzc.nl/video De PZC volgt deze week en kele Zeeuwen die meedoen aan de 96e editie van de Vierdaagse van Nijmegen. door Cornelleke Blok Ze gaan de eindstreep ha len. Daar zijn de Zeeuw se wandelaars na de der de wandeldag honderd procent zeker van. „Er moet echt héél wat aan de hand zijn, willen we Vierdaagse niet uitlopen", zegt Frans Bolier (57) uit Zierikzee op getogen. Hij beleefde gisteren een zware dag met zijn loopmaatje Kees Stoutjesdijk (ook 57). En dat was niet alleen vanwege de regen buien. De mannen lopen de Vier daagse ter ere van hun zwager en vriend Piet van Maanen, die vorig jaar overleed. „Piet's vrouw Ria en onze vrouwen waren naar Nijme gen gekomen. Het was een emotio nele middag. Ik had een brok in mijn keel." Frans en Kees willen hun trouwe supporter, die ook twee keer de Vierdaagse liep, op een speciale manier herdenken. Frans: „We gaan straks een briefje maken voor Piet, dat we op een plek neerleggen waar we altijd sa men zaten na het wandelen. Dat is heel belangrijk voor me. Op die manier kan ik het afsluiten." Voor blarenprikker Mathanje den Boer (35) uit Hansweert was het ook een speciale dag. Ze hielp tot laat in de avond gehavende militai ren op Kamp Heumensoord, vlak bij Nijmegen. „Je ziet hier alleen maar militairen, vlaggen en doedel zakken. Mijn vader was ook be roepsmilitair: de sfeer doet me aan vroeger denken. Veel militairen hebben zere knieën, kuiten en spieren, omdat ze met bepakking lopen van minstens tien kilo. Ze lo pen in groepen, dus ze moeten toch meegaan met het tempo van anderen." De militairen strompelen na de fi nish, maar Cindy van den Abeele (40) en Chantal Cornelissens (41) uit Kloosterzande lijken nog wel uren te.kunnen dansen na hun lan ge wandeling. „Het is zó super ge zellig!", zegt Cindy enthousiast. „Je moet het een keer meemaken om te weten hoe het voelt. Je wordt gedragen door het publiek: mensen delen worteltjes en kom kommer uit. Dat geeft zo'n warm gevoel. Gisteren had ik best wel last van een blaar, maar als je dan door zo'n dorpje komt, voel je het niet eens meer." De dames hadden weinig last van de regen. „We hadden plastic zak ken om onze voeten gedaan, dus we hebben droge sokken en schoe nen gehouden." Dat was voor Jaap Vriens (69) uit Kapelle en zijn kleindochter Vera wel anders. Ze kwamen ver kleumd aan op de camping. „We kregen de laatste anderhalve kilo meter nog een plensbui over ons heen. Ik kon mijn vingers haast niet meer bewegen." Maar na een warme douche is hij weer hele maal klaar voor de laatste etappe. „Dit gaat niet meer fout. Of ik moet een been breken."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 3