Geen brood, wel Spelen -J Paralympics Vorm hoofd: aërodynamische helm verwijst naar Paralympisch logo: agitos - ik beweeg Stopwatch: voor klokken van persoonlijke beste tijden Genoemd naar de plaats Stoke Mandeville, waar de eerste internationale sportwedstrijden g voor lichamelijk gehandicapten werden gehouden, die de voorloper zijn van de Paralympics. vrijdag 20 juli 2012 Kuif: Geïnspireerd op vorm van stadiondak, de drie pieken stellen podiumplaatsen voor Koplamp: Vriendschapspolsbandjes: vijf kleuren van de olympische ringen Genoemd naar het stadje Much Wenlock, waar al in 1850 een groot sporttoernooi werd gehouden, dat als voorloper van de olympische beweging wordt gezien. Vloeiende vorm: symbool van soepele geest in beweging Metaiic met glans- van goud, zilver en brons, zoals de medailles Haarlemmer Yessin Rahmouni doet namens Marokko mee aan de Olympische Spelen. foto Robin van Lonkhuijsen/GPD Anky van Gruns- ven heeft hem al verteld dat ze het belachelijk vindt dat hij tijdens het mooiste sporteve nement van de wereld niet eet en drinkt. Maar Nederlands bekend ste olympiër heeft makkelijk pra ten: zij is geen moslim. Dressuurruiter Yessin Rahmouni (27) traint al enkele jaren bij Van Grunsven. Hij weet eerlijk gezegd nog steeds niet of hij zich tijdens de Olympische Spelen in Londen zal houden aan de wetten van de ramadan. De Haarlemmer is door de koninklijke familie van Marok ko, na een toevallige ontmoeting met monarch Mohammed VI, ge vraagd het Noord-Afrikaanse land in Londen te vertegenwoordigen tijdens de Olympische Spelen. Zijn deelname is mogelijk omdat Rahmouni een Marokkaans pas poort heeft. Hij behoort tot de zo genoemde tweede generatie. Zijn vader kwam ooit als gastarbeider De Olympische Spelen zijn heilig voor veel sporters. Maar dat is de ramadan ook. De islamitische vasten maand, die vandaag begint, valt tegelijk met de Spelen in Londen. „Atleten kunnen de vasten onderbreken en dat later goedmaken." naar Nederland. De tante van de koning, prinses Lalla Amina, stel de zelfs de ervaren hengst Floresco ter beschikking, zodat Rahmouni geen modderfiguur hoeft te slaan in de Britse hoofdstad. Het Marokkaanse koninklijke huis heeft Yessin Rahmouni verder tot niets verplicht, ook al is de islam de voornaamste godsdienst in Ma rokko. De ramadan begint dit jaar op 20 juli en duurt dertig dagen. Dat betekent dat van zonsopgang tot zonsondergang niets geconsu meerd mag worden. Zeker in de zomer valt dat zwaar. De dagen du ren dan immers een stuk langer dan in de winter. „Het is voor elke moslim iets per soonlijks", zegt Rahmouni. „Op de wedstrijddag moet ik het nog maar eens bekijken wat ik doe. Ik drink sowieso nooit veel, ook niet als het heel warm is. Vanuit Marok ko wordt in elk geval geen enkele druk op mij uitgeoefend. Ik mag het dus zelf weten." De vader van Rahmouni leeft niet meer, zijn moeder heeft er tot dus ver niets over gezegd. „Zij vindt mij oud en wijs genoeg er zelf een beslissing over te nemen. Toch merk ik dat dit onderwerp enorm leeft. Ik word er voortdurend naar gevraagd." De Haarlemse Marokkaan is in Londen niet de enige die worstelt met het religieuze vastenvraag- stuk. Er worden zo'n 3.500 mos limatleten verwacht op de Spelen. Zij kunnen in elk geval niet het ex cuus gebruiken dat geldt voor zie ken, zwangere vrouwen, soldaten in oorlogstijd, jonge kinderen en alle anderen voor wie het vasten een bedreiging vormt voor de ge zondheid. Die mogen blijven eten en drinken. Atleten beginnen over het algemeen kerngezond aan een uitdaging. De vraag is dus: geen brood, maar wel de Olympische Spelen? De Ko ran biedt geen kant-en-ldare oplos sing. „Het is voor ieder persoon lijk", zegt Fawaz A. Gerges, direc teur van de London School of Eco nomics, met als specialisatie het za kendoen met het Midden-Oosten. „Atleten zullen te rade gaan bij is lamitische geestelijken bij hen in de buurt. Die zullen op hun beurt adviseren gewoon mee te doen aan de Olympische Spelen. Ze kun nen bijvoorbeeld de vastenperiode onderbreken en dat later goedma ken met liefdadigheidswerk. Of de vastenperiode verplaatsen naar een later tijdstip." Aan die oplossing had Rahmouni ook al gedacht. „De dagen die je niet vast, moet je later inhalen. Ha- ha, doe ik het lekker in de winter, dan zijn de dagen een stuk korter." Ramadan De ramadan is de negende maand van de islamitische maankalender. Naar het voorbeeld van de profeet Mohammed vasten moslims in die periode tussen fajr (de dageraad ruim vóór zonsopgang) en maghrib (bij zonsondergang). Vasten betekent: niet eten, drinken en roken en geen geslachtsgemeenschap. Ook liegen, kwaadspreken en vloeken mogen niet. Volgens de islam kan vasten eigenschappen aanleren als discipline, uithoudings vermogen en zelfbeheer sing. En het leert de mens de baas te zijn over zijn be geerten en lusten. Verder versterkt vasten het inle vingsvermogen in de armen en het respect in de mede mens en God wordt er door vergroot.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 38