Streaker is geen spijtoptant sport 129 Pieter Weening ontbeert macht 'Tijdens de laatste klim had ik de tranen in mijn Tour.nl De mooiste appeltjes Renner BMC verwond door auto Tourarts vrijdag 20 juli 2012 Bradley Wiggins dacht aan het winnen van de Tour. Egoi Martinez wordt aangemoedigd door een streaker tijdens de etappe van gisteren. door Geert Langendorff van zijn terugkeer na een dopingschorsing met ritwinst in de laatste Touretappe in de Pyreneeën. foto Bas Czerwinski/ANP droogd. De Spanjaard zat mee in de vroege ontsnapping. Omdat Ni- bali ook van de partij was, leek het een zinloze missie. „Ik heb Vincen- zo gevraagd om zich terug te laten zakken. Toen we niet meer kregen dan dertig seconden deed hij dat gelukkig ook." Vervolgens kon El Imbatido, de Onverslaanbare, beginnen aan zijn winnende rush. Froome en Wig gins kon hij op de slotklim nog maar net voor blijven. Maar de meeste moeite had hij toch met de dopingvragen. Ook een tweede omzeilde hij. „Ik heb twee jaar niet mogen koersen, maar dat wil niet zeggen dat ik in die periode heb stilgezeten. Ik heb hard ge traind om terug te kunnen komen en nu heb ik laten zien dat ik na mijn schorsing nog net zulke mooie wedstrijden kan winnen als daarvoor." Peter Dejong door Geert Langendorff I n de boezem van de Tour de France bevinden zich veel landgenoten. Ze zitten niet op de fiets, maar vervullen op de achtergrond een rol van betekenis. Aflevering 17: Peter Dejong (52), fotograaf en beeldredacteur bij pers agentschap AP. Het achterste deel van een ruim bemeten Franse auto fungeert tijdens de Tour de France als het kantoor van Peter Dejong. Op een klein tafeltje staat zijn laptop, waarop hij foto's van de koers de wereld instuurt. Een gemakkelijke klus is het niet. De beeldredacteur van het Amerikaanse persagent schap AP vecht constant tegen misselijkheid en een draaierig gevoel. En zijn taakomschrijving bestaat uit meer dan alleen materiaal doorzenden. Hij houdt de etappe in de gaten, stuurt fotografen aan en neemt al rijdend usb-sticks van hen in ontvangst. „Af en toe moet je over je scherm heen kijken", vertelt hij. „An ders word je hartstikke ziek." Dejong hanteert normaliter zelf de camera. In de 22 jaar dat hij voor het bedrijf werkt, was hij aanwezig bij alle grote militaire conflicten. De Tour deed hij er bij. „Bij AP ontdekten ze dat ik goed ben in het regis seren van een beeldredactie. Daarom krijg ik steeds meer dit soort opdrachten bij sportevenementen." In zijn nieuwe rol laat hij zich leiden door zijn ge trainde oog. „Cadel Evans, gelost in de zestiende etap pe, die ploegmaat George Hincapie bedankt als hij over de finish komt. Hand in hand rijden ze verder. Een geweldige plaat. Totdat het gouden avondlicht verschijnt en die twee in het zonnetje zet. Dat mo ment maakte de eerste foto direct overbodig. Ik beslis dat. Uit de mand haal ik de mooiste appeltjes." PEYRAGUDES - Zijn rentree in de Tour de France ging gepaard met flinke verwachtingen. Pieter Wee ning toonde in het Criterium du Dauphiné vorm. In de voorberei- dingskoers kon hij in het hoogge bergte eenvoudig het tempo van de sterkste klimmers volgen. Dit bood perspectief voor de Ronde van Frankrijk, waar hij in 2005 als laatste Nederlander een etappe op zijn naam schreef Het kwam er niet van. Ook in de laatste bergrit ontbeerde hij macht, al behoorde hij lang tot een kopgroep. „De rit naar Peyragudes was mooi", vertelde hij. „Ik voelde me goed en zat mee in een kopgroep. Veel kans kregen we niet. Liquigas reed in het peloton voor Vincenzo Nibali. Wegblijven kon nauwe lijks. Dat lukte alleen Alejandro Valverde (de latere ritwinnaar). Die was gewoon buitengewoon sterk. Zelf had ik best goede be nen, 120 procent beter dan de dag ervoor." Weening had er vooraf weinig ge loof in dit bewijs te kunnen leve ren. „Voor een renner als ik is dit een heel lastige Tour. De koers wordt enorm gecontroleerd." Bo vendien erkende hij dat de arbeid voor zijn sprintende ploegmaat Mattew Goss hem niet in de kou de kleren was gaan zitten. „Ook ik heb mijn werk moeten leveren. Daardoor verloor ik veel energie." Niettemin geniet hij wel van zijn terugkeer in de Tour die hij voor het laatst in 2008 aandeed. „Het is leuk om weer terug te zijn." PEYRAGUDES - De Zwitserse renner Michael Schar heeft gisteren in de zeventiende etappe van de Ronde van Frankrijk verwondingen opge lopen nadat hij werd aangereden door de auto van de Tourarts. De coureur van BMC liep snijwonden en blauwe plekken op. „Schar heeft verwondingen aan knie en elle boog, waar we verder naar moeten kijken", aldus de teamarts van BMC. Schar reed de etappe wel uit. Hij werd 36e op bijna tien minuten van winnaar Valverde. Het inci dent riep herinneringen op aan de val vorig jaar van Johnny Hooger- land en Juan Antonio Flecha. Zij werden aangereden door de auto van een televisiezender.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 37