U 'Je blijft kwetsbaar voor een stel idioten' 21 zeeland Jonge werklozen zijn in beeld vrijdag Vlierbessenhoning De krant 6 weken voor 18 euro! PZC S Jon Herselman, Kapelle vrijdag 20 juli 2012 door Jan van Damme bent gewend aan Ondi- ne hierboven. Ze is er niet. Even het hoofd vrijmaken, zei ze. Ze heeft mij gevraagd de hon neurs waar te nemen. Dat ging zo. 'Met Ondine... Jij schrijft toch ook wel eens een stukje... Zou je het leuk vinden om... Wacht even, er belt iemand op de andere lijn. Hallo? Met wie spreek ik? Oh hallo, ja ik had u gebeld met de vraag of er dit jaar sprake is van bijenteeltbesmetting want daar maken we voor de krant van morgen een uitgebreid artikel over - nee, ook weer niet zo lang, maar toch... Hallo Jan, ben je er nog, wacht even- En nou dacht ik dus dat u me wel zou kunnen vertellen waar die bij enteeltbesmetting vandaan komt en of je daar pilletjes voor moet nemen en - wat zegt u - oh danku- wel, ja honing, elke dag een lepel tje, ook van vlierbessen? Nou dan weet ik het wel. Daaag. Collega's!, die man zegt dat ik waarschijnlijk een bijenteeltbe smetting heb opgelopen omdat ik regelmatig uit de vlierbessenho- ningpot snoep. Je schijnt daar enorm snel van te gaan praten en ja, ik moet nu naar huis om mijn voorraad vlierbessenhoning naar de recyclewinkel te brengen want anders ga ik er straks weer uit le pelen... Hallo Jan, ben je er nog, ja, heb je het gehoord? Ik dacht zo, nu ik een bijenteeltbesmetting heb en toch ook al heel erg toe was aan volgens mij heel erg welverdien de vrije tijd had ik zo gedacht dat jij misschien een paar keer mijn column zou kunnen overnemen. Nee, niemand heeft gezegd dat die grappig hoeft te zijn. Nee, ze zijn ook niet lang, ik heb ze meest al gevuld voor ik er erg in heb. Het is maar een stukje. En het moet maar twee keer. Nou ja drie, zeg maar vier keer. Dat lukt wel? Of ik op vakantie ga? Nee, ik moet nu mijn honing wegbrengen. Ik zal ze even bellen, dan weten ze dat ik eraan kom. Hallo, met de recyclewinkel? Ver kopen jullie ook vlierbessenho ning?' Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Directeur/uitgever Charles van den Oosterkamp c.vdoosterkamp@pzc.nl Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunrt) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118-43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 914330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162,4460 AD Goes T: 0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145,4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80,4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Commercieel manager Ivo van der Velde Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118-434070 E: teamzeeland@pzc.nl Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Familieberichten: 088- 0139 999 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088-013 99 10 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur Abonnementsprijzen Maand 27,50 (acceptgiro €30,75) Kwartaal 77,65 (acceptgiro €80,85) Jaar €296,50 (acceptgiro 299,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-maïl adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 4 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 77,65 per kwartaal (n«8) D een doorlopend abonnement met betaling per accept van 80,85 per kwartaal (na2s> ik neem een proefabonnement van 6 weken voor 18,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P6) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088-013 9910 Straal Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mi|n rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat rorgvuldig om met persoonsgegevens In het cololon lie u nadere informatie aan Je kunt je niet wapenen tegen extreme situaties als in Waalre. Dat gaat te ver! Als je met dit soort praktij ken ook al rekening moet gaan houden, wil je dan nog wel voor een openbaar bestuur werken?" De Zeeuwse gemeenten zien geen aanleiding de beveiligings maatregelen rond de gemeente huizen verder op te voeren. De aanslag in Waalre met twee brandende auto's wordt be schouwd als een exces. Een sleutelpas voor toe gang tot de gangen waar achter de kamers van ambtenaren en bestuur ders schuilgaan, hebben ze allemaal wel. Of een alarmknop onder de publieksbalie en in de spreekkamers van sociale zaken. En sommige Zeeuwse gemeente huizen hebben paaltjes voor de deur, dan wel een andere barrière om een 'ramkraak' te voorkomen. „Maar kwetsbaar voor een stelletje idioten blijven we altijd", reageert de Kapelse wethouder Jon Hersel man op de ontwikkelingen in het Brabantse dorp. Hij weigert toe te geven aan de druk van agressors. „Als je met dit soort praktijken ook al rekening moet gaan hou den, wil je dan nog wel voor een openbaar bestuur werken?" De 43-jarige Herselman herinnert een voorval die op de puber die hij toen was indruk maakte. Een boze burger nam met zijn buks de ambtswoning van de toenmalige burgemeester in de Biezeling- sestraat onder vuur. En tien jaar ge leden toen hij jongerenzaken deed, kreeg hij zelf uit die hoek dreigmails. „Dat is niet leuk, maar goed... Je kunt je niet wapenen te gen extreme situaties als in Waal re. Dat gaat te ver!" In Zierikzee werken ze met een se rieus beveiligingsplan, sinds toen malig burgemeester Jack Assel- bergs in 2007 met de dood werd bedreigd. Volgens woordvoerder Manon de Jonge was één van de scenario's een aanslag met een au to. Ze wil verder geen details prijs geven, om kwaadwillenden niet op verkeerde ideeën te brengen. Het plan wordt volgens haar con stant geactualiseerd. In Middelburg zijn ze benieuwd naar het achterliggende motief van de daders in Waalre, om te kunnen beoordelen of daaruit in de Zeeuwse hoofdstad maatrege len zouden moeten voortvloeien. Voorlopig is het stadskantoor vol doende beveiligd, aldus woordvoer der Christine Reule. In de centrale hal is altijd een beveiliger aanwe zig en de hellingbaan naar de hoofdingang is geblokkeerd met paaltjes. Omdat het gemeentehuis in een bocht van het Kanaal door Walcheren ligt, is het gebouw aan die kant voorzien van een stoot- blok tegen aanvaringen. Bezoekers die dieper in het stad huis van Terneuzen willen door dringen, worden standaard bege leid door een bode. Overigens is dat meer uit het oogpunt van ser vice dan voor de veiligheid, zegt woordvoerder Hans Heijt. Goes is niet van plan van het stadskantoor een bun ker te maken. Er staan en komen geen paaltjes voor beide en trees. Ook zitten demedewerkers van publieksdiensten in de centra le hal achter een glasloze balie. De hal is voor iedereen toegankelijk. „Medewerkers kunnen op een noodknop drukken als ze worden bedreigd. Dan rukt meteen een agressieteam uit om bijstand te ver lenen", zegt loco-burgemeester Jo-Annes de Bat. Vorig jaar had Goes twaalf inciden ten. Van verbaal geweld tot ie mand die over de balie wilde sprin gen. Die is het stadskantoor uitge zet. „Zoiets kan gebeuren. Je kunt- niet voor elk risico een maatregel nemen. Het stadskantoor is echter een huis van de burgers, waar je geen fort van moet maken." Agressie in Zeeuwse gemeentehuizen Burgemeester Jack Asselbergs van Schouwen-Duiveland moest in au gustus 2007 onderduiken na ernsti ge bedreigingen van een camping houder uit Bruinisse. 9 De gemeente weigerde een hore- cavergunning te verlenen aan de ondernemer, omdat hij een crimi neel verleden had. De man bedreig de de burgemeester daarop mon deling met de dood. Asselbergs zat een tijdje onderge doken op een geheim adres en werd enkele maanden zwaar bevei ligd. De eerste weken stond er een politiepost voor zijn huis. Asselbergs' belager moest zes we ken de cel in en mocht twee jaar geen contact met hem zoeken. 9 Een 31-jarige man uit Axel dreigde in mei 2004 zelfmoord te plegen .in het gemeentehuis in zijn woon plaats. Baliemedewerksters ston den doodsangsten uit toen de man voor hun neus een (nep)pis- tool tegen zijn hoofd zette. De man had een dwangbevel gekre gen, omdat hij zijn gemeentelijke belastingen niet betaald had. De politie dacht aan een gijzeling en zette het stadhuis af. De man gaf zichzelf na een uur gewonnen. Hij kreeg 80 uur werkstraf en 2 weken voorwaardelijke gevangenis straf. Hij schreef een excuusbrief aan de gemeentemedewerksters. door Frank Balkenende GOES - Zeeland kent geen grote ver borgen jeugdwerkloosheid. Het zou maximaal 150 jongeren betref fen en een deel daarvan is al in beeld bij gemeenten. Dat zegt Jaap Schipper, sectorhoofd maatschap pelijke ontwikking bij de gemeen te Goes, die bij de bestrijding van de Zeeuwse jeugdwerkloosheid de kar trekt. Volgens berekeningen van FNV Jong is de jeugdwerkloosheid in Nederland in werkelijkheid twee keer zo hoog als het Centraal Bu reau voor de Statistiek gisteren meldde. Veel jongeren zonder werk zouden niet geregistreerd zijn, waardoor zo'n kwart van de jongeren werkloos zou zijn. Het CBS komt tot 12,2 procent. De jeugdwerkloosheid in Zeeland blijft wel een zorgenkindje. De Zeeuwse gemeenten, met Goes als contactgemeente, hebben sinds de crisis in 2008 maatregelen getrof fen om de groei van het aantal jon ge werklozen in te dammen. Dat lukt deels: een aantal jongeren leert bijvoorbeeld langer door. Het is lastig om precies te bepalen hoe erg de situatie is. Dat komt door de grote pieken en dalen die zich elk jaar voordoen. Na de zo mer stijgt het aantal jeugdwerklo zen, omdat veel schoolverlaters zich op de arbeidsmarkt melden. Het seizoenswerk in de land- en tuinbouw en horeca is dan weer over. Afgelopen januari waren er dan ook 1210 Zeeuwse jongeren ge registreerd als werkloos, maar me de door seizoenswerk is dat aantal in april teruggelopen tot 990. „Los van het seizoenswerk mer ken we ook dat het project in de Oosterschelderegio om voortijdig schoolverlaten te voorkomen, vruchten afwerpt. We hebben de uitval met dertig tot veertig pro cent teruggebracht", zegt de Goese wethouder ]o-Annes de Bat. De Bat maakt zich wel zorgen over jongeren van niet-westerse komaf die de Nederlandse taal zo slecht beheersen dat ze nergens aan de bak komen. „Zelf niets in een pro ductiebedrijf. Dat soort signalen krijg ik regelmatig."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 2