Damascus valt niet zomaar buitenland 19 Aanslag op bus met Israëlische tieners in Bulgarije yee| doden bij veerbootramp KRAS.NL donderdag 19 juli 2012 'Operatie Vulkaan' heet de operatie die zondag is be gonnen om Damascus te veroveren en het land te ont doen van Bashar al-Assad. Dat zal niet zo maar gaan. ANALYSE door Care! Goseling Damascus is een stad met 1,8 miljoen inwo ners. Er omheen, maar nog wel binnen de ge meentegrenzen, wonen nog eens een miljoen mensen. Het totale op pervlak is ruim 180 vierkante kilo meter. Gevechten zijn gemeld uit een aantal zuidelijke stadswijken. Die liggen op zo'n vier kilometer van het centrum. De stad wordt verdedigd door de vierde divisie van het Syrische le ger: een elite-eenheid van 25.000 man onder leiding van Maher al-Assad, de jongere broer van de president. Deze eenheid beschikt over Russische T-72 tanks, Hind-D gevechtshelikopters en SAM-lucht- afweerraketten. De vraag die zich sinds begin deze week opdringt, is of de opstande lingen enige kans maken nu ze tot de hoofdstad zijn weten door te dringen. Voor een regulier leger is het sowieso al vrijwel ondoenlijk een guerrillaoorlog te winnen. In een stedelijke omgeving is dat nog lastiger. Met zwaar materieel valt immers in straten en tussen gebouwen wei nig uit te richten. Tenzij de hele omgeving zonder scrupules wordt vernietigd. Wordt daarvoor echter niet gekozen, dan komt het neer op gevechten van man tegen man, gebouw na gebouw. Daarbij kun Troepen van het Syrische leger vechten in de straten rond het gebouw waarin drie topfiguren van het regime de dood vonden, als gevolg van een bomaan slag die geclaimd is door de rebellen. Het beeld komt uit een video van het Syrische staatspersbureau SANA. foto AP nen echter alleen lichte wapens ge bruikt worden. De kans op gewon den en doden wordt tegelijk vele malen groter. Een andere optie is het afsluiten van de wapentoevoer naar de op standelingen. Daartoe zou Damas cus echter hermetisch afgesloten moeten worden van de buitenwe reld. Dat is een operatie die erg veel mankracht vergt. Bovendien weet niemand hoeveel opstande lingen er al in de stad zijn en wel ke wapenvoorraden ze daar heb ben aangelegd. Of de opstandelingen kunnen ze gevieren, ligt aan het aantal strij ders, hun bewapening, de steun van de bevolking en de hardheid waarmee het regime reageert. Damascus is een bolwerk van As- sads achterban. De meeste inwo ners van de stad zijn afhankelijk van zijn regime. Daarnaast lean de president de vierde divisie makke lijk aanvullen met andere eenhe den. Eventueel ook met milities - de Shabbiha - die hem steunen. Er gaan ook geruchten dat hij, als hij echt in het nauw komt, chemische wapens zal inzetten om het op standige volk te onderdrukken. Sy rië heeft grote hoeveelheden che mische wapens. De internationale gemeenschap kan bitter weinig doen. De VN Vei ligheidsraad was afgelopen nacht bijeen. Er lagen twee resoluties. Een Britse waarin staat dat de VN-waarnemers in Syrië nog maximaal 45 dagen blijven. Daar naast moet Assad het geweld bin nen tien dagen staken. Zo niet dan zou er door andere landen militair ingegrepen moeten kunnen wor den. De VS steunen het Britse plan. Rusland heeft ook een resolutie opgesteld. Daarin staat dat de waar nemers nog negentig dagen blij ven. Het vredesplan van VN-ge- zant Kofi Annan moet worden uit gevoerd. Van militair ingrijpen of andere strafmaatregelen wü Mos kou niets weten. China steunt de Russische ideeën. Er is dus een pat stelling waarbij beide kampen hun veto kunnen en willen gebruiken om de voornemens van de ander te frustreren. Het mandaat van de driehonderd waarnemers loopt overigens vrijdagnacht Nederland se tijd af Als de patstelling niet wordt door broken, zullen de gevechten ge woon doorgaan. Assad noemt het al langer 'een oorlog'. Het Rode Kruis spreekt over 'een burgeroor log'. De opstandelingen krijgen westerse steun (logistiek, finan cieel en militair-tactisch) en wa pens van de Golfstaten die hen via Jordanië, Libanon en Turkije berei ken. Het Syrische leger krijgt hulp uit Iran en Irak. Al-Qaeda mengt zich ook in de gevechten. Het Wes ten tracht Assads bewind te bre ken door financieel-economische sancties. Assad zal echter alleen vallen als de strijdkrachten zich van hem af keren dan wel de bevolking mas saal de angst voor het bewind af legt. Ongeacht de gevolgen. tssssssmtiÊSSmKsasBmim!ses^gimmsm«ÊsiBB9amaisessaessssssssssmsgggs9^fmss JERUZALEM/SOFIA - Een bus vol Is raëlische toeristen is gisteren op de luchthaven Sarafovo, nabij de Bulgaarse stad Burgas getroffen door een terreuraanslag. Er zijn drie doden en twintig gewonden gevallen. Getuigen vertelden tegen de Israëlische zender Channel 2 TV dat iemand de bus instapte, waarna direct een grote explosie volgde. Eén getuige zei dat ze zag dat een man zich opblies. In het voertuig zaten zo'n veertig Israëli sche tieners, die even daarvoor met een vliegtuig uit Tel Aviv wa ren geland. Ze waren onderweg naar het vakantieoord Sunny Beach bij de Zwarte Zee. Op tv-beelden is te zien hoe er rook opkringelt en de achterkant van een bus in lichterlaaie staat. ZANZIBAR - Uit de kust van Zanzi bar is woensdag een veerboot met meer dan 280 opvarenden gezon ken. Aan boord van het vaartuig bevonden zich vijf Nederlanders. Ze konden worden gered en zijn ongedeerd overgebracht naar een hotel op Zanzibar, zei het ministe rie van buitenlandse zaken in Den Haag. Volgens een minister van het Oost-Afrikaanse land zijn ze ker 24 doden gevallen, onder wie zeker twee Europeanen. Tot gister avond waren 149 mensen gered. Verblijf in Doria Residences in een appartement in Lido Verblijf in Residence II Tombolo in een studio of appar- degli Estensi, op ca. 100 m van het brede zandstrand en tement inclusief gas/water/licht en eindschoonmaak. Op de boulevard. Bezoek Ravenna! ca. 2.5 km ligt het strand van Principina a Mare. Aankomstdata: van 4/8 t/m 22/9 I I Aankomstdata: van 28/71/m 17/10 Zie www.kras.nl/50396 w.kras.nl/26160 waarom zou je meer betalen Verblijf op Camping Classe in een mobile home, op een schaduwrijke camping in Lido di Dante. Ravenna ligt op ca. 7 km. Met o.a. een restaurant en zwembad. Aankomstdata: van 29/7 t/m 10/10 Zie .kras.nl/50390 Zoek de zon op in Italië! BOEK ONLINE of bel 0900-9697 15cPm Prijzen zijn p.p. tenzij anders vermeld. Prijzen zijn excl, verplichte bijkomende kosten lesérveringskosten en Calamiteitenfonds.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 9