Ook als u op de kosten let, Brugtnah 81 buitenland Roemenië: zware kritiek EU overdreven Zware aanval op top Syrië doet u het samen met Brugman. Brugman berekent direct de jjZ— installatieprijs. Wel zo prettig. Doe het samen met Hongarije pakt meest gezochte nazi op donderdag 19 juli 2012 door Joost van Egmond BOEKAREST - De ambtenaren van de Europese Commissie staan niet bekend om hun uitgesproken taal gebruik. Maar in een vernietigend rapport over het democratisch be stel in lidstaten Roemenië en Bul garije maken ze een uitzondering. Vooral Roemenië moet het ontgel den. De Commissie uit 'serieuze zorgen over het respect voor de fundamentele principes' van de rechtsstaat. Het land schokte de afgelopen we ken zijn EU-genoten door de hard handige manier waarop de linkse regeringscoalitie van de rechtse president Traian Basescu probeert af te komen. Premier Victor Ponta plaatste partijgenoten op sleutelpo sities, intimideerde het hoogge rechtshof en lapte de grondwet aan zijn laars. Sindsdien draaide hij wat bij, maar de Commissie is niet tevreden. „Roemenië staat niet meer voor de afgrond, maar dat is niet het einde van het proces", zei commis sievoorzitter José Barroso. Hij wil dat Ponta niet alleen beterschap belooft, maar concreet handelt. Ponta's coalitie reageerde strijd baar. Interim-president Crin Anto- nescu noemde de kritiek 'overdre ven, om het beleefd uit te druk ken'. Welk woord hij echt in ge dachten had hield hij voor zich. Maar burgerrechtenorganisaties zijn blij. Zij schreven de afgelopen weken alarmbrieven naar Brussel en zien die moeite in het rapport beloond. Al vindt de regering dat ze het imago van het land bezoede len, voor hen is de Europese druk de beste manier om verbetering af te dwingen. Roemenië en Bulgarije werden in 2007 lid van de EU, ondanks veel reserves over hun ftinctioneren. Corruptie is er wijdverbreid en de onafhankelijkheid van justitie is twijfelachtig. Als pressiemiddel kreeg de Europese Commissie een soort curatele over de twee. In half jaarlijkse rapporten meet het de Premier Victor Ponta foto EPA vooruitgang in bestrijding van cor ruptie en versterking van de rechts staat. Het rapport van gisteren had het laatste moeten zijn, maar de kri tiek is zo fundamenteel dat het toe zicht wordt verlengd. Dat voorspelt weinig goeds voor de toetreding tot de Schengenzone van vrij grensverkeer. Nederland hield dat tot nu toe met een veto tegen, maar het lijkt erop dat ande re landen na de recente ontwikke lingen in Roemenië die twijfels de len. De kans dat ze er dit jaar 'bij mogen' is na het Commissierap port verkeken. Maar de kritiek be perkt zich niet tot de recente stunts. Roemenië heeft over de af gelopen vijfjaar te weinig gedaan om de democratie en de rechts staat te versterken. Die conclusie trekt de Commissie ook over buurland Bulgarije. Justi tie heeft nu de middelen om har der op te treden tegen corruptie, maar de Commissie ziet 'buigbaar heid en terughoudendheid' zodra grote vissen moeten worden aange pakt. Daarnaast heeft Bulgarije een specifiek probleem: de macht van de maffia. Ook voor hen is de pakkans veel te klein. Het land krijgt nu anderhalfjaar de tijd om effectiever op te treden tegen mis daad. Dat werd bijna met gejuich ontvangen. Het vertrouwen van Bulgaren in hun politici is zo laag dat een meerderheid blij is met het toezicht van de Commissie. Brugman Armano Luxe badkamer met ruime douche. Actieprijs 5.850,- J Prijs zoals'afgebeeld exclusief tegels. Kijk voor onze zondagopeningen op www.brugman.nl Ontwerp uw eigen keuken of badkamer in 3D. Inspiratie nodig? Scan de code en vraag het nieuwe Brugman magazine aan. <F% ■•>-4 Keukens Badkamers Tegels Sanitair EM BADKAMERS ZIJN EXCLUSIEF Opstand Het regime van president Bashar al-Assad is een zware klap toege bracht. Drie topfiguren zijn om gebracht bij een bomaanslag. Het is de Syrische rebellen giste ren gelukt een grote aanval uit te voeren in de hoofdstad Da- DAMASCUS - Bij een aanslag in Da mascus zijn gisteren meerdere kop stukken van het Syrische regime gedood. Onder de slachtoffers wa ren minister van Defensie Daoud Rajha, zijn onderminister Assef Shawkat, die een zwager is van pre sident Bashar al-Assad, en gene raal Hassan Turkman!. De laatste leidde het crisiscomité van het regime dat de strijd tegen de opstandelingen aanstuurt. In het verleden was hij minister van Defensie. Het opstandige Vrije Sy rische Leger en een radicaalislami- tische groepering hebben beide de verantwoordelijkheid voor de aan slag opgeëist. Sommige bronnen meldden dat de zelfmoordaanslag op het zwaarbewaakte gebouw van de Syrische veiligheidsdienst is gepleegd door een lijfwacht die werkte voor Assad. In het gebouw, in het centrum van Damascus, wa ren de ministers bijeen voor een bespreking met veiligheidsfunctio narissen, toen een bom explodeer de. Onder de slachtoffers waren ook meerdere zwaargewonden, on der wie de minister van Binnen landse "Zaken. De Veiligheidsraad heeft de stemming gisteren over een omstreden resolutie over Syrië uitgesteld tot vandaag. In de resolu tie wordt het land gedreigd met sancties. Het Syrische Observato rium voor de Mensenrechten zei woensdag dat er bij de gevechten bij Damascus 60 militairen van het regeringsleger zijn gedood. mSSSWgBGSm BOEDAPEST - Hongarije heeft giste- ren de meest gezochte nazi uit de Tweede Wereldoorlog, Laszlo Csa-" tary (97), opgepakt. Na verhoor mocht hij het justitiekantoor verla ten. Hij is dertig dagen onder huis arrest geplaatst. Csatary was tijdens de oorlog poli- tiecommandant in Kosice. Daar zou hij betrokken zijn geweest bij de-deportatie van bijna 16.000 Jo den naar Auschwitz. Csatary heeft tijdens het verhoor aangegeven- dat hij onschuldig is en alleen be velen opvolgde. Kosice behoorde in de oorlog tot Hongarije, maar ligt nu in Slowa kije. In 1948 veroordeelde een Tsjechoslowaakse rechtbank Csata ry tot de doodstraf maar hij was naar Canada gevlucht. Daar woon de hij tot 1997, toen de Canadese autoriteiten zijn paspoort introk ken. 1-Iij verhuisde naar Boedapest.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 8