'Nog één stap en er vallen doden' POORTVLIET 61 binnenland Ontzetting na de 'on-Nederlandse' aanslag in Waalre. Twee au- 'Het is geen werk van een eenling to's ramden het gemeentehuis dat in de as werd gelegd. Ge- en de daders wilden geen slachtoffers' weid tegen lokaal bestuur neemt zorgwekkende vormen aan. Glenn Schoen, terreurdeskundigi wooi/Aooule^is-fA donderdag 19 juli 2012 ren. „Hoe lokaler en kleiner het openbaar bestuur is, hoe eenvoudi ger het is om achter een adres of kenteken van een burgemeester te komen. Dat maakt beveiliging lasti ger. Er zijn al behoorlijk wat be stuurders bedreigd, niettemin zie ik de premier op de fiets naar het Catshuis rijden. Ik kijk daar met ge fronste wenkbrauwen naar." Terrorismedeskundige Glenn Schoen wijst er op dat in Neder land nog nooit zulk zwaar geschut is ingezet tegen mensen met een publieke functie. „Dit is een duide lijk statement en laat zien dat er daadwerkelijk mensen zijn die tot deze schaal van geweld overgaan. Eén stap verder is dat er doden val len. Dan hebben we het over Itali aanse toestanden. Vooralsnog moe ten we ons afvragen of we nor maal moeten blijven doen, of dat iedere burgemeester een kogelvrij vest moet gaan dragen." Het incident in Waalre staat niet op zichzelf. Een gemeenteraadslid in Breda werd vorig jaar ernstig be dreigd vanwege zijn standpunt over betaald parkeren, een inwo ner van Almelo gijzelde vijf men sen in het gemeentehuis na een conflict over zijn restaurant. Uit onderzoek van het ministerie van Binnenlandse Zaken bleek in 2010 al dat de helft van de burgemees ters en wethouders slachtoffer is van agressie of geweld. het Nederlands Genootschap van Burgemeesters. Hij denkt dat er nu meer voorzorgsmaatregelen worden genomen om lokale politi ci te beschermen. „Maar het is on denkbaar dat de daders hiermee in houdelijk invloed hebben op ge meentelijke besluiten." Schoen vraagt zich af of het de bedoeling van de daders was het hele ge meentehuis van Waalre in vlam men te doen opgaan. Toch ziet hij de hand van drugsbendes in de ac tie. „Het is geen werk van een eenling en gezien het tijdstip wilden da ders geen slachtoffers. Ze willen duidelijk aan de bel trekken bij de overheid. Ik vermoed dat justitie hier zwaar op zal inzetten en dan moet je je afvragen of we aan de vooravond van een escalatie staan. Als het met drugs te maken heeft, is het mogelijk dat er een interna tionale handtekening onder deze aanslag staat." Het openbaar bestuur is een doelwit geworden. Veel loka le politici zijn ooit bedreigd, maar een aanslag zoals in Waalre is nooit vertoond. „We zijn nog te zorgeloos." door Jan ter Harmsel en Dick Hofland Bestuurders realiseren zich veel te weinig welke risi co's ze lopen. Bedreigin gen, agressie en indirecte intimidatie zijn beslist geen uitzon dering meer, zo werd gisteren op nieuw pijnlijk duidelijk. De aan slag op het gemeentehuis in Waal re vormt een nieuw dieptepunt. „In Nederland zijn we nog veel te zorgeloos", stelt beveiligingsexpert Richard Franken. „Dat is niet meer van deze tijd." De directeur van beveiligingsbe drijf Trigion vindt niet dat bestuur ders naïef zijn wat betreft de geva F ranken was recentelijk nog verantwoordelijk voor de be veiliging van een burgemees ter en zijn gezin. Hij wijst erop dat directies van multinationals die duizenden werknemers ontslaan zelden of nooit worden bedreigd, maar een burgemeester die een paar inwoners tegen de haren in strijkt wel. Volgens de directeur moeten be stuurders 'preventieve maatrege len nemen'. „Bijvoorbeeld door ca mera's rond de woning te plaatsen en te zorgen voor goede buitenver lichting. Persoonlijke bewaking is niet altijd nodig." Door deze aanslag zal de beveili ging van het openbaar bestuur on der een vergrootglas liggen, voor spelt Jos Wienen, secretaris van Een uitgebrande auto tussen de res ten van het gemeentehuis. foto Marcel van Hoorn/ANP Gasbarbecue van Grand Hall 3 branders met zij brander. grandnaU Argon 7-delige loungeset Summer bestaande uit een hoekbank, fauteuil en hoeker. Inclusief kussens. 4025^ Rond 0 300cm van 299 - nu 229.- Rond 0 350cm van 339.- nu 259.- Vierkant 300x300cm van 359.- nu 279.- (Prijzen zijn excl. voet, granieten voet_90kg vanaf 119.-) Vanaf 0 Middelburg Steenbergen 0 Breda "lst<!ren» Roosendaal Paasdijkweg 33 Poortvliet infolijn 0166619100 Openingstijden: Di t/m Do 10.00 tot 17.30 uur Vr 10.00 tot 21.00 uur Za 9.30 tot 17.00 uur Zo en Ma gesloten 0 0 Lourigeset Baceno 1 "V 10 delige set gemaakt van City charcoal 420 De houtskool starter van Outdoorchef. Relaxfauteuil Astra hoeker inclusief kussens in grijs. Frame is van aluminium met wicker. Fauteuil nu 249.- Hocker nu 79.- Setprijs nu 299.- BEZOEK 00K ONZE WEBSITE MET DE MEEST ACTUELE AANBIEDINGEN WWW.W00NB0ULEyARDP00RTyLIET.NL Parasol Hawaii type2 Leverbaar in de kleuren zwart, donker grijs, taupe of ecru.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 6