t Is weer fleste in Gent l8 Teunis jr is een werkboot om te vissen en te slepen almanak Verkiezing van 't wijste Gents woord mijn boot en ik De Watersport Vereniging Neusen bestaat dit jaar een halve eeuw en viert dat in september met tal van activiteiten. De PZC brengt vooruitlopend daarop een serie verhalen over leden van de vereniging en hun vaartuig. Wat betekent die boot voor hen? Vandaag: Christiaan van Dodewaard. Christiaan van Dode waard (76) uit Terneu- zen heeft zijn gehele leven gevaren, vanaf school tot hij 64 werd. Als binnenvaartschipper, samen met zijn echtgenote, door Neder land, Duitsland, België en Frank rijk. Ook zijn ouders en grootou ders waren binnenschippers. In 2000 ging hij met pensioen, kreeg volop tijd voor de hen gelsport en werd lid van de Water sport Vereniging Neusen. Tien jaar eerder had hij de Teunis jr. ge kocht. Althans het casco van deze werkboot, zoals hij zijn vaartuig noemt. Chris vernam dat het casco van vier schepen te koop was, be stemd voor de offshore aan de Afrikaanse kust, om van het strand naar het booreiland te va ren Hij kon er één op de kop tik ken, takelde het in het laadruim van zijn binnenvaartschip en bracht het naar Temeuzen om aan de kant af te bouwen. Samen met een vakman werd een motor inge bouwd. Een 200 pk Volvo Penta, een zescilinder met turbokoeling. „Dan heb je een boot naar je zin." Zo'n vijfjaar is hij ermee bezig ge weest, alvorens zijn kleinzoon de doop in 1995 kon verrichten. „Dat heeft hij goed gedaan," zegt opa trots. „Ik ben altijd heelhuids thuis gekomen." Het doel was een werkboot, om te vissen en eventuele sleepdiensten te verrichten. „Om de twee jaar moet hier bij de Veerhaven in Ter- neuzen gebaggerd worden. Ik vind het leuk wat sleepwerk te doen, zo als steigers verplaatsen." Een paar keer per jaar wordt hij ge beld voor hulp, bij motorpech of bij mist. Of hij ze wil halen? Dat is een vriendendienst. De beloning is een borrel. De Teunis jr is volgens Chris de handigste boot van de jachthaven. Er zit geen luxe aan, maar alle ap paratuur is aanwezig, van radar tot marifoon en kompas. In de winter, als de kabeljauw komt, vaart hij zo'n twee keer per week uit om te vissen. Soms heeft hij wijting aan de haak, een enkele keer paling. „Nee, nooit een zee hond." Onlangs maakte hij nog een gezel lig tochtje naar een zandplaat in de Westerschelde. Lamsoren en zeekraal snijden. Nee, hij blijft aan boord, maar komt niets tekort. Met een netje achteraan slepend op garnalen vissen is ook een leu ke sport. En dan gelijk aan boord koken en eten als ze nog lauw zijn, met een borreltje er bij. Chris: „Je hebt nog nooit zoiets lekkers geproefd. Dat is genieten van je oude dag." 'Je hebt nog nooit zoiets lekkers geproefd. Dat is genieten van je oude dag' donderdag 19 juli 2012 1 z Christiaan van Dodewaard op de Teunis jr. foto Camile Schelstraete Tip? redactie@pzc.nl Iedereen kent wel iemand die niet zo handig is met de mobiele telefoon. Meestal zijn het oude mensen, zoals deze vrouw van 86 jaar. Ze komt uit Eindhoven en kreeg van haar doch ter een moderne mobiele telefoon ca deau. Handig voor de vakantie, dan bent u altijd bereikbaar. Ze sprak zelf haar voicemailbericht in en haar kleinzoon voerde telefoonnummers van de familie in. Welgemoed ging ze op vakantie. Haar dochter belde haar op, maar die kreeg het voice mailbericht. „Dit is de telefoon van mevrouw Van Agt. Hekje.' We lach ten erom en legden haar uit dat ze moest afsluiten met het teken Dat was driejaar geleden. Ze is de tele foon een paar jaar geleden kwijtge raakt. Expres, weten we nu. MEEST CELEZEN 1Terneuzen laat circus ongemoeid 2. Belgen laten meebetalen 3. Donkere wolken Neckermann EN VERDER Redacteuren van de PZC schrijven over sport, kunst en andere zaken op hun weblog. Zie www.pzc/weblog STUUR UW TIPS NAAR redtern@pzc.nl Als u de Gentse Feesten bezoekt, gaan uw oren wellicht af en toe flapperen bij het horen van het plaatselijke dialect. Geen sappiger uitspraken dan die van een echte Gentenaar. Er is zelfs een Gents Zakwoordenboek. En de verkiezing van 't wijste Gents woord. Een paar voorbeelden? Peekelteeve, blaffeture, fievelamour, blageur. 't Is weer Gentse Feesten. In to taal 3931 activiteiten vinden er dit jaar plaats, van theatervoor stelling tot rondleiding. Maan dag eindigen de feesten met de dag van de lege portemonnees. Kijk rond en dompel u onder in het feestgedruis. door Jean-Lou de Gucht Natuurlijk ben je als Nederlander wel kom op de Gentse Feesten. Maar dan moet je je wel aan een aantal spelregels houden. 'Hier zijn een paar dingen die ge moet weten als ge respect wil af dwingen bij de inboorlingen.' Zo staat het tenminste in de gids met het nachtprogramma van de 169e Gentse Feesten. En wie het nog niet wist? Volgens de organisatie zijn de Feesten niet langer een bier- en pensenkermis. De Nederlanders wordt aangera den geen. drank in de nachtwinkel te kopen. 'Sommige cafés halen de helft van hun jaaromzet tijdens de Feesten, en we hebben graag dat de Hollanders daar dik aan meebe talen.' En dan mogen Nederlanders thuis niets zeggen over de Gentse Fees ten. 'We maken expres niet te veel reclame in het buitenland, want er zijn al Gentenaars genoeg.' Hoe het ook zij, struin rond in Gent en laat alles maar op je afko men. Het Polé Polé festival bijvoor beeld. Een feest in tropische sferen met cocktails in de nabijheid van middeleeuwse trapgevels. Nou ja, die tropische sferen moet je er zelf dan maar bijdenken. Het is droog, daar is alles mee gezegd. Maar de klanken van de Belgische band Xa- manek weten het publiek hier en daar toch in beweging te krijgen. Maar er is meer te doen. Zomaar een greep uit het aanbod van dins dagavond. I Am Oak bijvoorbeeld. De band rondom singer-songwri- ter Thijs Kuijken maakt intense, ge voelige en vooral mooie folklied- jes. K Mineur staat op de Koren markt en speelt een thuiswed strijd. Naar eigen zeggen zijn ze ge specialiseerd in akoestische kort- haarmuziek.' Het wordt niet hele maal duidelijk wat dit betekent, maar het nummer Dan vlieg je, hun debuutsingle, ligt wel lekker in het gehoor. In dit nummer ver klaren de heren hun eeuwigduren de trouw aan hun vriendin... ten zij een knappe Belgische dame hun pad kruist. Maar er valt ook cultuur buiten de grote pleinen op te snuiven. Een dichter bijvoorbeeld die vanuit het raam op de eerste verdieping decla meert dat verontwaardiging leidt tot het schrijven van verzen. Luis teren naar een eenzame muzikant die mondharmonica speelt. Dom pel u onder en laat het feestgebeu- ren aan u voorbijtrekken. En wat doe je na het bekijken van al die acts? Flaneren, soms meer schuifelen, gezien worden. Maar ook zien, rondkijken. De kleding van de feestgangers is minder uit bundig dan in de afgelopen jaren. En de foute leggings en de blote buiken van de jonge meiden? Ach, het zal ongetwijfeld wel met het ontbreken van het zomerse weer te maken hebben. Wat er wel ge daan wordt, is tot heel laat dansen en drinken, 't Is en het blijft im mers fleste. Wel oppassen met wildplassen. Kan u zomaar een boete van 60 euro opleveren. En wat doe je na het be kijken van al die acts? Fla neren, soms meer schui felen, gezien worden. Met z'n tweeën wat muziek maken. Kom nu naar Deliapark Neeltje Jans en beleef een unieke ervaring tijdens het zwemmen met de zeeleeuwen. Koop pw. -? je tickets met 3,50 V korting

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 64