Vechter uil 221 sport Van Marwijk over de Pyreneeëncols Tour.nl Van Hummel wil scan laten maken Wagen 1014 Gietijzeren hek Ooggetuige achter het hek donderdag 19 juli 2012 loor bijna vijf minuten op Wiggins. De ritzege van Voeckler was de vijfde voor Frankrijk deze tour. Daar zit geen massasprint bij. door Ad Pertijs door Geert Langendorff De serveerster komt voor de tweede keer voorbij. Talmende jour nalisten, turend op een menukaart, verstoren haar ritme. Plotseling licht een mobieltje op. De bezitter trekt een vies gezicht Enkele tafels verderop beginnen collega's gelijktijdig zenuwachtig te schuiven met hun stoelen. In de straat grenzend aan het plein tje waaraan het restaurant ligt, schieten auto's met logo's van kranten erop haastig voorbij. De maaltijd wordt afbesteld. Het ge zelschap spoedt zich naar Villa Na varre, het chique onderkomen van RadioShack. Frank Schleck is betrapt op het gebruik van een middel met een futuristische naam. De eersten kunnen het hek nog binnen, zij die minder goed met een navigatiesysteem over weg kunnen, treffen een agent met een leren handschoen. „Raus", schreeuwt de man in zijn beste buitenlands. Een intrige rend schouwspel volgt. Een klei ne honderd man verdringt zich voor de gietijzeren spijlen. Een Britse reporter vat het geheel bon dig samen voor de redactie in Lon den. „Er staat een hek met een klu wen journalisten ervoor. Binnen, aan de goede kant van de tralies, staat politie." De straatkant wint snel aan sta tus. Daar gebeurt het. Na een half uurtje komt de persman van Ra dioShack naar het hek. In drie ta len geeft hij een statement. De ploeg blijft in de Tour, zonder Schleck die op het bureau zit. Tevreden druipt de meute af. Ze kunnen het brokje aan hun bazen aanbieden. Twintig minuten later loopt het pleintje weer vol. De keukens zijn nog net open. Met een verveelde blik komt dezelfde serveerster de bestelling opne men. „Weet u het nu wél?" Martijn Hendriks foto GPD In de boezem van de Tour bevinden zich veel landgeno ten. Ze zitten niet op de fiets, maar vervullen op de ach tergrond een rol van betekenis. Vandaag aflevering 16: Martijn Hendriks, eindredacteur De Avondetappe. Normaal verricht Martijn Hendriks (29) zijn werk in de Tour op de achtergrond. Hij is eindredacteur van het populaire tafelpro gramma De Avondetappe. Dinsdagavond vond de lange Utrechter zich echter terug in de spot lights. Bij het gesloten hek van hotel Villa Navarre voedde hij de wachtende persmeute met de eerste de tails in de zaak rond de op dopinggebruik betrapte Frank Schleck. „Iedereen stond daar bij dat hek met grote vraagtekens. Wij waren toevallig binnen vanwe ge de opname van De Avondetappe in het hotel van RadioShack. Het nieuws was toch al bekend, waarom zouden wij het exclusief houden", verklaart Hendriks zijn actie om bij het streng bewaakte hek zijn oogge tuigenverslag door te geven. Enkele uren daarvoor was Hendriks nietsvermoe dend aan het werk. „Ik was iets aan het monteren toen ik een berichtje binnen kreeg: Schleck positief Binnen enkele tellen ontplofte mijn telefoon." Velen wisten dat Hendriks die avond aan het werk was in het hotel van Schleck. „Er hing een rare sfeer. De an dere jongens van de ploeg bleven aan tafel. Eentje checkte zelfs nonchalant zijn e-mails." Een Belgische cameraploeg en enkele journalisten wisten nog snel binnen te glippen. Toen ging het hek dicht. Meer dan een half uur stond de buitengesloten pers daar te mokken. Tot Hendriks in beeld kwam. De eerste de tails werden de wereld in gestraald of getwitterd. „Na tuurlijk is dat leuk om mee te maken." HUISSEN - Kenny van Hummel wil nog deze week een mri-scan laten maken van zijn gekwetste rug. De renner van Vacansoleil-DCM stap te maandag tijdens de vijftiende etappe van de Ronde van Frankrijk af wegens de aanhoudende rug klachten. „Het is een zwakke plek bij mij. Ik ben er voortdurend aan behandeld, maar kreeg in de Tour extreem veel last van pijnscheuten met ook uitstraling naar mijn linkerbeen. We willen nu uitsluiten dat het een hernia is", zei de sprinter uit Huissen. Van Hummel hoopt dat de klach ten snel verholpen zijn. „Ik wil vol gende week graag de criteriums rij den als voorbereiding op de Eneco Tour." Bert van Marwijk in de Tour: „Nu ik geen bondscoach meer ben, heb ik tijd voor dit soort dingen." foto Ad Pertijs/GPD door Ad Pertijs BAGNERES DE LUCHON - Bij Team Argos-Shimano is dinsdagavond weinig gesproken over de affaire Schleck, verzekerde teambaas Iwan Spekenbrink. „Het ging voor al over voetbal." Zijn woorden wa ren nog niet weggestorven in het warme Pau of Bert van Marwijk stapte uit de teambus. „Vandaar dus." De oud-bondscoach mocht gisteren in de ploegleiderswagen van Argos mee over alle grote Pyre neeëncols. „Ik kom hier vooral voor de sport", zei Van Marwijk. „Dit heb ik altijd al willen meema ken. Ik moet zeggen dat ik de span ning ook al een beetje voel." De voetbaltrainer liet weten ver zot te zijn op de Tour. „Ik volg het mijn hele leven al. Vooral naar de ze rit kijk ik uit Dit zijn voor mijn gevoel de ritten waarin je iets ver rassends mag verwachten, maar ik begrijp van de artikelen uit de krant dat dat niet zal gebeuren. Wiggins gaat volgens jullie de Tour winnen. Dat gun ik hem, maar ik vind het wel jammer. Die Tour die jan Janssen won op de laatste dag, zo spannend zou het moeten zijn." Van Marwijk beseft dat het voor Nederland nog niet wil zomeren in de groots aangekondigde sport- zomer van 2012. „Je hoopt toch al tijd dat je landgenoten goed preste ren. Wie weet gebeurt dat op de Olympische Spelen in Londen. Daar ga ik trouwens ook nog naar toe." Lachend: „Nu ik geen bonds coach meer ben, heb ik de tijd voor dit soort dingen." zie onze website:tourdefrance De interactieve Tourgraphic met deelnemers en uitslagen. Waarom hij alleen in eigen land populair is, zegt Thomas Voeck ler niet te weten. Gisteren zal hij ook buiten de grenzen van Frankrijk respect hebben afge dwongen. De 33-jarige Voeckler was de beste op vier Pyreneeën cols en soleerde naar de zege. door Ad Pertijs BAGNÈRES-DE-LUCHON - Er zijn ge noeg redenen om geen fan te zijn van Thomas Voeckler. De 33-jarige Fransman maakt zich al jaren im populair in het peloton door zijn irritante gedrag. De gekke bekken die hij trekt in de koers, komen ge maakt over. Het lijden lijkt ge speeld. Wielerfans houden daar niet van. Bovendien suggereert een Parijse officier van justitie sinds kort indirect dat Voeckler en zijn ploegmaat Pierre Roland in de Tour van 2011 gedopeerd waren. Er is een oriënterend onderzoek opgestart naar mogelijke fraude in die ronde. Een reeks van striemen de fluitconcerten viel hem daarom ten deel rond de eerste etappes in België. „Ik zou niet weten waarom ik al leen in eigen land populair ben", zei Voeckler vorige week na zijn ritzege in Bellegarde. In eigen land is 'Titi' een held sinds hij in 2004 door Lance Armstrong was uitver koren om dagenlang de gele trui te dragen. Maar ook de Fransen kij ken soms raar op als ze hem bezig zien. Bij de start reageert hij soms totaal niet op de enthousiaste reac ties van het thuispubliek. Arrogant steekt hij zijn neus de lucht in en rijdt zonder op- of omkijken ver der. In de gisteren door hem ge wonnen rit over de mythische Py reneeëncols sloeg hij iets te en thousiaste fans agressief van zich af „Natuurlijk vind ik het leuk dat mensen me massaal aanmoedigen, maar ze moeten me niet in de weg gaan staan", lichtte hij zijn gedrag op met name de Peyresourde, de laatste klim van de dag, toe. En toch zijn er sinds gisteren ook genoeg redenen om wel fan te zijn van de vechtjas uit de Elzas. De man kan zich als geen ander vast bijten in zijn doelen. De manier waarop de kopman van Europcar gisteren zowel de ritzege pakte als de bolletjestrui overnam van de Zweed Frederik KessiakofF, dwingt alleen maar respect af „Het doel was om deze trui te pakken, daar-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 62