Archeologie uit de hoogte zeeland 119 Hansweert Leden tennisclub Meer boetes bij de WolphaartscSijk verhuizen graag 6lltl*ê€ V3I1 AAiCICIgIi gj W WWW.ARSENAAL.CQM V -m Kerkepad in Kloetinge hoeft van rechter niet te worden afgesloten donderdag 19 juli 2012 Voorde grap heeft Roland een kaart gemaakt van Hansweert. Al klikkend zie je het dorp veranderen van een plekje aan een calamiteuze polder tot een bloeiend knooppunt dat later bij de kanaalverbreding weer inslaapt. WOLPHAARTSDIJK - De ledenverga dering van tennisvereniging WPD in Wolphaartsdijk is akkoord met de verhuizing naar het Veldje Dek ker, het trainingsveld van de voet balclub. Op de nieuwe locatie krijgt de WPD all-weatherbanen zodat nagenoeg het hele jaar kan worden gespeeld. Ter compensatie van het trainingsveld, krijgt de voetbal kunstgras op het tweede veld. Voetbal- en tennisbesturen kaartten de verhuizing van de sportclub naar de Sportweg aan. De leden blijken nu ook blij met' de verhuizing. Met de grond van het tweede veld wordt een drassig veld in Kloetinge opgehoogd. Hoe liepen onze voorouders naar de kerk? Welke dijk namen ze om hun graan naar de molen te brengen? Vraag het Roland Danker en hij kan waarchijnlijk de routes in het land uitstippe len. Hoe? Met alles wat voorhan den is. door Mïeke van der Jagt Luchtarcheologie noemt hij het zelf Een beetje aarzelend, omdat hij er zelf nog nooit voor de lucht in is geweest. „Ik zit wel te broeden op een radiogra fisch bestuurbaar apparaat, waar mee ik zelf van niet al te grote hoogte foto's zou kunnen nemen. Het moet natuulijk wel heel stil kunnën hangen, want aan wazige beelden heb ik weinig." Tot zo'n apparaat voorhanden is, zal Roland Danker het moeten doen met bestaand kaartmateriaal, luchtfoto's en Google Earth. En een hele hoop puzzelzin, want niet alle kaartenmakers hebben in het verleden even goed gemeten. „Of je nou met een touwtje meet of met een ketting, dat kan een hoop schelen in hoe het op papier of perkament komt. Wil je dan de historische werkelijkheid kennen, moet je goed nadenken over hoe en hoe ver je moet schuiven of draaien." Het is nog niet zo heel lang dat Ro nald aan de kaartenpuzzel verslin gerd is geraakt. „Ik ben opgeleid als elektricien en heb jaren achter een werk gedaan waar ik helemaal niet van hield. Op een gegeven mo- Roland Danker uit Hansweert ge bruikt alles wat voorhanden is om het landschap laag voor laag virtu eel af te pellen. foto Ronald den Dekker MIDDELBURG - De nieuwe digitale flitspaal bij de entree van Middel burg op het kruispunt bij McDo nalds heeft het druk. De afgelopen maand zijn er op die plek veel meer boetes uitgeschreven dan voorheen. Exacte cijfers over de toename van het aantal boetes kon de politie woensdag niet geven. Maar vol gens een woordvoerster is het Op gevallen dat het er 'veel meer' zijn. De politie denkt dat de toename puur te verklaren is uit de vervan ging van de oude camera, die nog met fotorolletjes werkte, door een digitale camera. Die werkt 24 uur per dag, zeven dagen per week. Er ment mocht ik via de gemeente mijn VWO halen op voorwaarde dat ik vrijwilligerswerk ging doen. Dat mocht ik zelf zoeken. Bij de Stichting Cultureel Erfgoed Zee land ben ik kaart- en fotomateriaal gaan inscannen. Toen sloeg de vonk van het geohistorisch onder zoek over. Als je op een kaart ziet hóe een stukje Zeeland er in de vijftiende eeuw uitzag, hoe in de zeventiende eeuw, en op een lucht foto de huidige situatie bekijkt, is de neiging onweerstaanbaar om die kaarten op elkaar te leggen. En dan blijken er in het landschap nog stucturen zichtbaar van heel vroeger. Niet als je erin staat, al leen uit de lucht. Op die manier zijn dorpen, dijken, wegen, hoeves en andere objecten, zonder te gra ven of te boren erg precies te loka liseren. Ik kan archeologisch onder zoek in de voorbereiding van bij voorbeeld bouwprojecten, veel goedkoper en preciezer doen dan een legertje gewapend met gutsen grondboren." Zijn bedrijfje, Histomaps, krijgt opdrachten van ge meenten en andere overhe den. De ene keer gaat het om histo rische kaarten, de andere keer om' publicatieborden en vaak ook om voorbereidend onderzoek voor bouwprojecten. „Ilc maak nadrukkelijk geen schat kaarten. De lagen die je bij wijze van spreken van het landschap af pelt, moeten de informatie die er onder ligt blijven beschermen. Het zijn ook geen gouden munten of zo, maar dijken, waterlopen, verka velingen, nederzettingen en kre ken." Een eenvoudige kaart heeft Roland voor zijn woonplaats Hans weert gemaakt. Op de site kun je in een paar klikken zien hoe het dorp veranderde sinds 1830. www.hallohansweert.nl is dus geen ontkomen aan voor au tomobilisten die te hard en/of door rood rijden. En op beide over tredingen reageert de camera. De snelheid op dat gedeelte van de invalsweg van Middelburg is te ruggebracht van 70 naar 50 kilome ter per uur. Dat is gedaan omdat voor de rotonde bij de Mortiere 50 de limiet is, en daarna weer 70 ge reden mocht worden. Om aan die verwarring een einde te maken is het overal 50 geworden. De toename van het aantal boetes kan niet te maken hebben met de zomerdrukte. Door de nieuwe N57 is het juist minder druk geworden op de Schroeweg. GOES Middelburger mishandeld in Goes Een 22-jarige Middelburger is woensdag tussen 03.00 en 04.00 uur in een parkje bij de Appelstraat in Goes door drie, hem onbekende, personen mishandeld. De man liep in het parkje en tussen hem en de drie personen ontstond een woor denwisseling die uitmondde in een vechtpartij. De Middelburger liep een breuk op aan één van zijn vingers en schade aan zijn gebit. Hij is in het ziekenhuis behandeld. De drie personen zijn er na de vechtpartij vandoor gegaan. GOES Fietsvierdaagse ook voor scootmobiels De Zeeuwse rijwiel- en toervier- daagse wordt volgende week, van 24 tot en met 27 juli, gereden van uit Sportpunt Zeeland in Goes. De afstanden zijn 25, 40 en 60 kilome ter, elke dag langs een ander, schit terend parcours. De route van 25 ki lometer is ook geschikt voor scoot mobiels. Elke dag kan worden ge start tussen 8.30 en 13.00 uur. De post sluit om 17.00 uur. Meer info: www.fietsvierdaagsezeeland.nl ELLEWOUTSDIJK Zomerexpostie van schilderstudenten In 'T Kerkje van Ellesdiek in Elle- woutsdijk exposeren in juli en au gustus 24 cursisten van Kunstedu catie Walcheren. De expositie heeft als titel Ver(f)olg' gekregen, om dat de groep al eerde exposeerde in het Kerkje. Het zijn allemaal stu denten van Johannes Milhous. Het werk is te bekijken op open midda gen op woensdag, zaterdag en zon dag. De toegang is gratis. Meer in fo: www.ellesdiek.nl KLOETINGE - Dat voetpaden soms misbruikt worden door fietsers, ruiters en baldadige kluitengooien- de jongeren komt overal voor en niet alleen op het eeuwenoude ker kepad in Kloetinge. Dat schrijft de Raad van State in een uitspraak over de bezwaren van de Kloetinger C. Trimpe Bur ger tegen de openbaarheid van het pad. Trimpe Burgers vader woont aan de Zomerweg en pal langs het pad. Hij heeft last van passanten, al dan niet te voet, te paard of te fiets. Volgens de gemeente is het probleem opgelost als hij een heg langs het pad plant. GOES Jos Vogel bespeelt carillon Grote Kerk Tijdens de zomermaanden is er el ke donderdagavond van 19.30 tot 20.30 uur een carillonconcert in de binnenstad van Goes. Vandaag, donderdag, bespeelt Jos Vogel, stadsbeiaardier van Vlissingen, het klokkenspel op de Grote Kerk. Op het programma staan bewerkin gen van klassieke stukken van on der meer Fisher en Bustijn, liede ren van Shubert maar ook lichtere stukken zoals de chansons van Edith Piaf. Van haar speelt Vogel Pa ris en La Vie en Rose. GOES Weer boekenmarkt bij vrijmetselaars Scaldis Vrijmetselaarsloge Scaldis houdt zondag 22 juli voor de 25ste keer een boekenmarkt in logegebouw De Steen aan de Beestenmarkt in Goes. Behalve boeken worden ook cd's en Ip's verkocht. Wie wil, mag ook het logegebouw van binnen bekij ken met uitleg van één van de le den. De markt duurt van 11.00 tot 13.00 uur en de opbrengst is voor projecten in Nepal en Thailand. RENESSE Vandalen plakken spoiler op autodak Een Renessenaar die zijn auto afge lopen weekend op de Lange Reke in zijn woonplaats had geparkeerd, trof zijn auto maandag met een spoiler aan. Onbekenden hadden namelijk met kit een spoiler van een andere auto op de wagen van de Renessenaar geplakt. De auto moet naar de garage om het obsta kel te laten verwijderen. Tot op he den heeft niemand aangifte gedaan van een verdwenen spoiler. Trimpe Burger eiste echter volledi ge afsluiting van het pad. De pro vincie Zeeland weigert dit, omdat het pad al sedert 1135 wordt ge bruikt. Uiteraard waren het vooral kerkbe zoekers die de afgelopen eeuwen van het pad gebruikmaakten. Daar heeft Trimpe Burger geen pro bleem mee. Het zijn vooral fietsers en baldadige jongeren die soms kluiten gooien in de tuin van Trim pe Burger. De Raad van State vindt dat geen goede reden om het pad af te slui ten. Voor incidenten moet Trimpe Burger de politie bellen. 0 piratenpark a zeeaquarium - het-Arsenaa[ NU1NCL 3 GRATIS SPELLEN ffi VOOR DE IND00RKERM15 CARROUSEL - 4: 1 fcf§||gpï«lig

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 59