i8l zeeland Weeltje in Lewedorp dreigt te verdwijnen de zeeleeuwen TMC Markant kastelein Lau Oosthoek in 's-Heer Hendrikskinderen overleden Luchtarcheologie Kampioenschap bommetje in bad Aardenburg donderdag 19 juli 2012 door Rob Paardekam LEWEDORP - Het weeltje dat Wim van de Sluis heeft: aangelegd aan de Postweg in Lewedorp dreigt al weer te verdwijnen. Van de Sluis dacht dat hij het stuk grond waar op het weeltje ligt zonder verdere verplichtingen had gekocht, maar volgens hem zegt de verkopende partij nu dat er pacht op zit. Van de Sluis heeft de afgelopen ja ren hard gewerkt om op de bewus te locatie een mooi stukje natuur aan te leggen. Het vroegere weeltje werd in ere hersteld, maar de inwo ner van Lewedorp creëerde ook voorzieningen voor onder meer oeverzwaluwen en vleermuizen. Bovendien plaatste de Stichting Landschapsbeheer Zeeland een bankje in het gebied. De grond kocht Van de Sluis van zijn buren, de broers Van Stee. De ze koop werd mondeling overeen gekomen, maar moet nog formeel worden afgerond. Volgens Van der Sluis heeft de verkopende partij destijds nooit gezegd dat er pacht op de grond zat. „Daar kwamen ze ineens mee", zegt hij. „Twee broers pachten de grond van de derde broer. Als ik akkoord ga, pachten ze het straks van mij, maar dat wil ik helemaal niet." De twee partijen stonden woens dag tegenover elkaar bij de rechter in Middelburg. Van de Sluis eiste dat hij de grond kan kopen zonder dat er pacht op zit. Normaal ge sproken gaat pacht boven koop. Dat betekent dat de pacht niet zo maar kan worden opgezegd als de grond een andere eigenaar krijgt. „Maar in dit geval kunnen de broers het onderling gewoon rege len", zegt Van de Sluis. „De twee broers kunnen de pacht opzeggen, waarna de grond aan mij verkocht wordt." Van de Sluis denkt wel te weten waarom het 'pachtverhaal' opeens om de hoek kwam kijken. Vanaf 2015 wordt het voor agrariërs ver plicht om zeven procent van hun grond in te richten als natuur. Dat mag ook gepachte grond zijn. De broers Van Stee zouden het stuk met daarop het weeltje als natuur willen inzetten, zodat ze daar ver der geen grond voor hoeven op te offeren. Van de Sluis zegt de grond alleen te willen kopen zonder verdere verplichtingen. Kopen met pacht is voor hem uitgesloten. „Ik wil er kunnen doen wat ik wil, zonder dat ik nog iets met de broers Van Stee te maken heb." Als hij de zaak verliest, en de koop dus niet doorgaat, is dat volgens hem desastreus voor het weeltje. Zonder onderhoud zal dat groten deels verdwijnen. „Dat zou niet al leen zonde zijn van de tijd die ik erin heb gestoken, maar ook voor de inwoners", zegt Van de Sluis. „Die genieten volop van dit mooie stukje natuur. Mensen drinken er vaak een bakje koffie." De broers Van Stee willen geen commentaar geven. door Mieke van der Jagt 'S-HEER HENDRIKSKINDEREN - In zijn woonplaats 's-Heer Hendrikskin deren is dinsdag Lau Oosthoek overleden op 73-jarige leeftijd. Lau Oosthoek was de bekende kaste lein die vele jaren samen met zijn broers en zusters het café Oranje boom in 's-Heer Hendrikskinde ren dreef Het café Oranjeboom stond vroe ger op een strategische plaats langs de Rijksweg. De Oosthoekdynastie wist het toeristen, op weg van en naar de kust, naar de zin te ma ken. Toen de A58 werd aangelegd, wist de familie Oosthoek het café toch bloeiend te houden. Er werd eenvoudig, maar goed eten geser veerd. Lau stond bekend om zijn paling, biefstuk en mosselen. Sinds kort heeft de familie zich enigszins uit het café teruggetrok ken, en de zaak overgelaten aan Dennis Mijnsbergen. Lau heeft maar kort van die rust genoten. Oosthoek wordt 20 juli begraven op de algemene begraafplaats in 's-Heer Hendrikskinderen. Om 10.30 uur begint een dienst in de rooms-katholieke kerk in Goes. In zijn bedrijfje Histomaps én in zijn vrije tijd bedrijft Roland Danker 'luchtar cheologie'. Met behulp van computers legt hij historische kaarten, luchtfoto's en satelietbeelden over elkaar en speurt zo naar wat er onder klei, veen en zand bewaard is gebleven. spetterende zeeleeuwenshow Kijk voor meer oeltapark informatie op NEE www.neeltjejans.nl JA AARDENBURG - In het openlucht zwembad van Aardenburg wordt vanavond het jaarlijks kampioen schap 'bommetje' gehouden. Dat begint om 19.00 uur. Er wordt ge werkt in verschillende leef- tijdscategoriëen. Het gaat er om wie vanaf de duikplank het mooi ste, de hoogste spetters of specta culairste bommetje maakt. Opgave kan vanavond aan de balie of via info@zwembad-aardenburg.nl Vrijdag 20 juli is er van 19.00 tot 22.00 uur discozwemmen voor al le leeftijden. Kosten 4 euro en gra tis voor abonnementhouders. Het zwembad ligt aan de Heren- dreef 57. TMC Koudekerke TMC Bergen op Zoom Dorpsplein 35 Van Konijnenburgweg 13 (0118)55 55 33 (0164) 27 44 77 TMC Kruiningen TMC Goes Zandweg 1b Marconistraat 13 (0113) 38 26 26 (0113) 22 41 02

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 58