Peking profiteert niet Job Dragtsma heeft krediet in Turku 25 [%W% donderdag 19 juli 2012 Volg de Sportzomer ook op twitter.com/sportzomer2012 OLYMPISCHE SPELEN Chinese hoofdstad worstelt met de naweeën van 2008 Het olympisch stadion verpie tert, appartementen staan leeg en luchtvervuiling is weer aan de orde van de dag. Het enige wat de Chinese hoofdstad Pe king echt heeft overgehouden aan de Spelen van 2008 is een uitgebreid metronetwerk. PEKING - Vier jaar nadat het olym pisch vuur er doofde, lijken de Zo merspelen van 2008 verder weg dan ooit in Peking. De stadions staan leeg en de lucht is opnieuw gevuld met vervuiling. Op de eer ste dag van de Spelen in Londen, 27 juli, wordt het olympisch sta dion van Peking eindelijk weer eens gebruikt voor een sportevene ment. Uitgerekend de Britse voet balclubs Arsenal en Manchester Ci ty spelen er die avond de enige wedstrijd om de eerste China Cup. Natuurlijk had China vooraf groot se langetermijnplannen voor de stadions die Peking bouwde voor de Olympische Spelen. Het olym pisch stadion zou het nieuwe thuis worden van de hoofdstedelij ke voetbalclub Gao'an. Zover is het nooit gekomen. De club, die per thuiswedstrijd nog geen 10.000 toeschouwers trekt, zag het niet zitten om te spelen in een sta dion met meer dan 80.000 stoel tjes. Daarop volgde het plan om een ho tel, winkelcentrum en entertain- mentcomplex in het stadion te huisvesten. Ook daar is nog niets van terechtgekomen. Een veiling onder bedrijven om hun naam aan het spectaculaire stadion te verbinden, had miljoenen moeten opleveren, maar trok geen belang stellenden. De evenementen die er de afgelo pen vier jaar zijn gehouden, zijn spaarzaam. In 2009 en 2011 werd de openingswedstrijd van de Itali aanse voetbalcompetitie er ge speeld. Voor dat eerste duel betaal de China de Italianen drie miljoen euro, plus de onkosten voor de teams. Het stadion was verder het toneel voor een opera en wordt 's winters omgebouwd tot sneeuw- pretpark. Het eerstvolgende grote sportevenement staat pas voor 2015 op de agenda: het wereldkam pioenschap atletiek. Het naastgelegen en even spectacu laire olympisch zwembad vergaat het weinig beter. Er is een zwem paradijs in gebouwd. Het wereld kampioenschap zwemmen, dat vo rig jaar in China plaatsvond, week uit naar gloednieuwe baden in Sjanghai. Het olympisch park zou inmiddels meer toeristen trekken dan de Ver boden Stad. Het terrein komt ech ter verlaten over. In dagblad China S&. oo,o<JL I rt i Daily staat al jaren dagelijks een ad vertentie voor de appartementen pal naast het olympisch park. Tij dens de Spelen huisvestten die de media. Nu zijn ze niet te slijten. Het grootste profijt dat Peking aan de Spelen heeft overgehouden, is het sterk uitgebreide metronet dat voor miljoenen eindelijk een ge schikt alternatief is voor de ver stopte wegen van de stad. Het lukte de autoriteiten in 2008 ook de lucht schoner te maken, on der meer door grote fabrieken te sluiten of te verplaatsen. Onder zoek van Amerikaanse weten schappers, dat afgelopen mei ver scheen, toont aan dat dit destijds leidde tot minder hart- en vaatpro- blemen onder een groep proefper sonen. Vier jaar later stijgt de luchtvervuiling echter vrijwel dage lijks weer tot waarden die volgens Europese maatstaven zeer onge zond zijn. Sport in het kort De winnaar van de Ronde van Tur kije is betrapt op het gebruik van epó. De Bulgaarse wielrenner Ivai- !o Gabrovksi heeft tijdens de etap pekoers positief op het middel ge test, zo maakte de internationale wielrenunie UCI woensdag bekend. Gabrovski werd op epo betrapt na de derde bergetappe, die hij na een fraaie solo won. Khalid Boulahrouz speelt komend seizoen voor Sporting Por tugal. De 30-jarige ver dediger stond afgelo pen vijf jaar onder con tract bij het Duitse VfB Stuttgart, maar daar werd zijn contract niet verlengd. De Oran je-international heeft in Lissabon een contract voor twee jaar onder tekend. De Colombiaanse wielrenner Juan Mauricio Soler (foto) keert niet meer terug in het peloton. De 29-jarige Soler, in 2007 winnaar van het bergklassement in de Tour de France, heeft dat besloten na overleg met zijn neuroloog en me dische adviseurs. Die vertelden hem onlangs dat hij nooit meer zal terugkeren op topniveau vanwege de zware verwondingen die hij vo rig jaar op- vandaag tijdens de uitwedstrijd van Vitesse in de tweede voorronde van de Europa League tegen het Bulgaarse Lokomotiv Plovdiv. De middenvelder heeft nog geen over eenstemming bereikt over een con tract, waardoor hij achterbleef in Nederland. Aissati traint al enkele weken mee met de selectie van Fred Rutten en poseerde ook in het geel-zwarte shirt voor de elftal- foto. De 23-jarige Marokkaan is transfervrij omdat hij er met Ajax niet uitkwam over een nieuw con tract. door Theo Brinkman ALKMAAR - Voor het eerst sinds zijn vertrek naar Finland, ruim vijf jaar geleden, speelt Job Dragtsma tegen een Nederlandse club: De Alkmaarse trainer van FC Inter Turku moet het in de voorronde van de Europa League vandaag op nemen tegen FC Twente. „Het is de muis tegen de olifant", zegt Dragtsma. Normaal gesproken haalt Inter Tur ku de groepsfase van de Europa League dus weer niet. „Je moet ge luk hebben bij de loting. En zelfs dan is het moeilijk. We moeten drie voorrondes spelen, dus ga maar na. Veel clubs uit Oost-Euro pa klinken onbekend en lijken daardoor gemakkelijke tegenstan ders, maar ze hebben vaak meer geld en mogelijkheden dan wij." Ondanks die beperkingen heeft Dragtsma het in Turku (zo'n 150 kilometer ten westen van Helsin ki) uitstekend naar zijn zin. Hij zit er al ruim vijf jaar en het einde is nog niet in zicht. Zijn contract is tussentijds al diverse keren ver lengd en loopt nu tot eind 2016. Dragtsma (56) trainde in Noord-Holland diverse amateur clubs en was een seizoen trainer van FC Volendam (eerste divisie). Hij was ook actief voor de jeugdop leiding van Fenerbah<;e in Turkije. Sinds januari 2007 is hij hoofdtrai ner van FC Inter Turku. Hij noemt Finland 'bijna mijn tweede vaderland' en kan er als trainer zijn ei kwijt. De Finse bond polste hem zelfs al eens voor de functie van bondscoach, maar daar was het volgens Dragtsma 'niet het moment' voor. „Maar wie weet wat er in de toekomst ge beurt",-zegt hij. Ook andere (buitenlandse) clubs hadden belangstelling voor hem, maar hij bedankte vriendelijk. „Moet ik dan voor één of twee jaar naar Zweden? Nee, dat zag ik niet zitten. Hier kennen ze me nu, ze weten wat ze aan me hebben." Een minder jaar wordt Dragtsma in Finland vergeven. Hij heeft kre diet sinds hij FC Inter in 2008 de eerste landstitel in de clubgeschie denis bezorgde. Een onbetwist hoogtepunt voor de club. Dat dat daarna niet meer gelukt is, wordt hem niet kwalijk genomen. Met de huidige koppositie in de competitie (na zeventien wedstrij den) en de dubbel tegen FC Twen te lonkt er misschien wel iets móóis. Een tweede landstitel, of een Europese stunt waarmee Dragtsma wellicht de aandacht van eredivisieclubs zal trekken. Of hij dat nog in zijn achterhoofd heeft? „Nou, de eredivisie is na tuurlijk altijd aantrekkelijk. Maar er zijn maar achttien clubs, en hoe veel trainers zijn er wel niet? De tendens is toch dat clubs een oud-speler als trainer willen. Ik ge loof niet dat ze op mij zitten te wachten." SCHAKEN NK in Amsterdam. Mannen, vierde ronde: Ciri - Reinderman 1/2-1/2, Sokolov - Van Kampen 1/2 - 1/2, Ernst - L'Ami 0-1, Swinkels - Smeets 1-0. Stand: 1. Giri 3,5 punt, 2. L'Ami 3, 3. Van Kam pen 2,5,4. Sokolov 2, 5. Ernst, Swinkels 1,5. TENNIS Mannen in Hamburg. Tweede ronde: Mayer (Dui/7) - Haase (Ned) 6-2 6-1, Ramos (Spa) - Rosol (Tsj) 7-6 (8) 4-6 6-3, Haas (Dui) - Simon (Fra/2) 4-6 6-3 6-4, Ci- lic (Kro/4) - Delbonis (Arg) 6-3 6-2. Mannen in Gstaad. Tweede ronde: Lopez (Spa/5) - Hajek (Tsj) 6-7 (3) 6-1 6-4, Goelbis (Let) - Paire (Fra) 5-7 7-6 (3) 6-4, Bellucci (Bra) - Joezjni (Rus) 4-6 6-2 6-4, Mathieu (Fra) - Wawrinka (Zwi/3) 7-6 (3) 7-6 (8). Vrouwen in Bastad. Eerste ronde: Johansson (Fra) - Craybas (VSt) 6-4 6-1, Larsson (Zwe) - Govortsova (WRu) 7-6 (6) 4-3 opgave. Tweede ronde: Pavlioetsjenkova (Rus/5) - So ler Espinosa (Spa) 6-4 6-0, Barthel (Dui/7) - Ka- terina Bondarenko (Oek) 6-2 7-5, Pironkova (Bul) - Tsoerenko (Oek) 7-5 6-3, Hercog (Slo) - Gorges (Dui/2) 7-6 (4) 6-2. .iWfctaiL: Na de sluitingsceremonie van de Spelen in 2008 is het olympisch stadion in Peking, het Vogelnest', amper gebruikt voor sportevementen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 39