Timmeren, mijmeren; in Speelstad mag alles Het kwartje met het gat erin 19 Verbouwing Zuiderkerk Middelburg begonnen Erik Mulder 'Crisis geen reden om regels te laten varen' het-Arsenaal donderdag 19 juli 2012 llfll 'Sommige kinderen zitten aan het eind van de week te huilen, omdat ze niet willen dat Speelstad alweer voor bij is. Dat hebben wij ook een beetje.' Vanaf maandag ruikt het in Vlis- singen weer naar paliets en stok brood. Speelstad gaat van start, voor de veertigste keer. De kin deren van toen zijn de vrijwilli gers van nu. Voor hen is een jubileumboek gemaakt. door Wendy van den Hurk Zigeunerstad luidde het al lereerste thema, in 1973. Op het terrein van boer derij Rottier, aan de Bos weg, waar nu manege Paardoes zit. „Een sociaal cultureel werker kwam met het idee van een bouw stad, waar kinderen lekker konden ravotten", weet Erik Mulder nog. „Dat had-ie gezien in Rotterdam. Daar vond men het geweldig." Ook in Vlissingen sloeg het idee di rect aan. Hele stapels hout konden in de haven worden opgehaald en wat overbleef; mocht bij de PZEM of in een container van Wielema- ker in ruil voor een kratje pils of een fles jenever wachten op het volgende jaar. Er was een excursie met de marine. De mooiste hutten werden gebouwd, de grootste stok broden gebakken. En toen de drie (drie!) weken voorbij waren, wer den de hutten gestapeld en dan hup, de fik erin. Het terrein krioelde van de kinde ren, zegt Mulder, die toen als 14-ja- rige al meehielp. „Ze mochten des tijds wel veel meer dan nu. Hutten waren toen soms wel zes verdie pingen hoog. Prachtig! Daar letten we dan extra op, maar nu is er echt een maximum aantal verdie pingen. Het vuur, weliswaar onder begeleiding van de brandweer, be staat al lang niet meer. Tegenwoor dig wordt er veel meer gelet op vei ligheid. En op omwonenden, die er last van kunnen hebben als wij tot middernacht bezig zijn de glij baan op te bouwen. Het hout moe ten we voortaan kopen, en ook op slag is niet gratis meer. We zijn nu 'Ze mochten toen veel meer dan nu. Hutten wa ren soms wel zes verdie pingen hoog. Prachtig!' Speelstad begon op een boer derij, vervolgde op het plein van de Bonedijkeschool, het Van Nispenplein en zit nu al der tig jaar op het Bunkerterrein. Alleen dit jaar even niet. Het ter rein is te drassig en daarom wordt eenmalig uitgeweken naar het ter rein achter de oude atletiekbaan in Baskensburg. In Speelstad is het thema altijd heel belangrijk. Dat is dit jaar sim pel: Speelstad. Vanwege het jubi leum wordt gememoreerd aan alle populaire thema's in de loop der jaren: zigeuners, cowboys en india nen, piraten en ruimtewezens. Net als andere edities worden ook dit jaar weer hutten gebouwd, stok broden gebakken, geknutseld, ge schminkt en een speciale Speel- stadkrant gemaakt. Aan het eind van de week is er een prijs. Niet - meer voor de mooiste hut, zoals vroeger, maar voor de schoonste. Dat scheelt de vrijwilligers aanzien lijk in opruimwerk. De thema's komen voorbij in een expositie van foto's en in een jubi leumboek -162 pagina's fullcolor- dat maandagochtend wordt gepre senteerd aan wethouder Van Doo- ren én alle vrijwilligers. Aan het einde van de ravotweek, op zaterdag 28 juli, is er 's avonds een veiling van Speelstad- relikwieën, om het jubileumboek te bekostigen. Alles wat is verza meld, komt onder de hamer: re- troshirtjes uit de beginjaren, me dailles van de playbackshow én, voor de Speelstadintimi, het be faamde kwartje met het gat erin. www.speelstad.punt.nl afhankelijk van subsidie van de ge meente Vlissingen." Van al die veranderingen merken de kinderen gelukkig niets. De kin deren van nu vinden Speelstad nog even leuk als hun leeftijdsge nootjes van toen. „De kracht van Speelstad is dat het voor alle kinde ren is", vertelt collega-vrijwilliger Rian Krull. „Dus ook voor hen die door hun gezinssituatie niet op va kantie gaan. Bij ons mogen ze zich zelf zijn. Bij veel vakantieweken worden kinderen in een groepje geplaatst, onder een begeleider. Bij ons niet. Als kinderen vijf dagen voor hun hut willen zitten mijme ren, dan mag dat. Willen ze non stop timmeren, dan mag dat Ook. Niets hoeft, alles mag." Van de ongeveer zeventig vrijwilli gers doen er meerdere al vanaf het begin mee. Er zijn Speelstadhuwe- lijken uit ontstaan en Speelstadkin- deren uit geboren. En nog altijd ne men ze eind juli vrij voor Speel stad. Mulder: „Sommige kinderen zitten aan het eind van de week te huilen, omdat ze niet willen dat Speelstad 'alweer voorbij is. Dat hebben wij ook een beetje." Vrijwilligers zijn bezig met het verwijderen van de beschilderde ruiten van de Zuiderkerk. foto Ruben Oreel MIDDELBURG - Vrijwilligers van de Gereformeerde Gemeente zijn be gonnen met voorbereidende werk zaamheden voor de verbouwing en uitbreiding van de Zuiderkerk in Middelburg. Na de bouwvak gaat de aannemer aan de slag. Vol gend jaar mei wordt de kerk aan de Schoutlaan heropend, zo is de planning. Dinsdag waren vrijwilli gers onder meer bezig met het ver wijderen van de beschilderde rui ten die na veertig jaar wat losjes in de sponning zaten. Het glas komt VEERE Zeeuws Palet houdt kunstmarkt De leden van vrijtijds-kunstenaars- vereniging Het Zeeuws Palet hou den op zaterdag 21 juli een Kunst markt op het grasveldje aan de Koorenmarkt in Veere. Dit jaar staan er met veertien kra men met nieuwe schilderijen, beel den en er is ee kraam van een schil der-fotograaf. De kunstmarkt is van 10.00 tot 17.00 uur. RENESSE Dronken automobilist veroorzaakt gaslek Een 21-jarige dronken Duitse auto mobilist heeft dinsdagavond bij een slippartij in Renesse een gaslek veroorzaakt. De man reed rechtuit in een bocht, ramde een verdeelstation van nutsbedrijf Del ta en veroorzaakte zo gaslekkage. De brandweer waarschuwde Delta die een monteur op pad stuurde. Volgens brandweer liep de nabijge legen camping geen gevaar. terug als de kozijnen zijn geschil derd. De Zuiderkerk werd in 1974 gebouwd. In de nieuwe aanbouw komen zalen en de consistorie. Het aantal zitplaatsen wordt met zo'n honderd vergroot tot een kleine achthonderd. De Gereformeerde Gemeente Zuiderkerk telt bijna duizend leden. Tijdens de verbou wing vinden zij onderdak bij de Ter Hoogekerk. Daar zijn op zon dag vier diensten: twee van de Zui derkerkgemeente en twee van de gemeente van de Ter Hoogekerk. mm VLISSINGEN Pauzeconcert op orgel Sint Jacobskerk Musicus Rien Balkenende uit Mid delburg geeft vrijdag 20 juli een middagpauze-orgelconcert in de Sint Jacobskerk in Vlissingen. Bal kenende speelt werk van Marcel Dupré en Charles Marie Widor. Het concert begint om 12.00 uur en duurt ruim een half uur. De entree voor dit middagpau ze-concert is gratis. AAGTEKERKE Pannenkoekenfeest voor goede doel ZWO te Aagtekerke houdt dinsdag een pannenkoekenfeest op de hoek Pekelingseweg-Aagtekerkseweg. Vanaf 17.00 uur kan men voor 3,50 euro onbeperkt pannenkoeken eten. Daarnaast zijn er activiteiten en kinderspelen waar men voor 1 euro aan mag meedoen. De op brengst is voor het onderhoud van de dorpskerk, Steun en Opbouw Gambia en de Voedselbank. MIDDELBURG - De economische cri sis is geen reden om soepeler om te gaan met eisen van welstand. Dat antwoordt het Middelburgse college van B en W op vragen van PvdA-raadslid Mehmet Kavsitli over het conflict over de gevelbe schildering van cafetaria Lammers aan het Banckertplein. Overleg tus sen gemeente en Lammers heb ben niet tot overeenstemming ge leid. De gemeente geeft Lammers tot begin september de tijd om de kleur van de gevel aan te passen. B en W erkennen dat de crisis veel sectoren raakt. „Dit alles laat onver let de handhaving van regels en/of bestaand beleid", aldus B en W. 0 P1RATENPARK ft ZEEAQUAR1UM NUlNa.3GRAnssPaLmffivooRDE INDOORKERMS CARROUSEL WWW.AR5ENAAL.CQM

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 33