Nieuwe overstroming is een kwestie van tijd donderdag Protestmars De krant 6 weken voor 18 euro! PZC jan Prins, docent Veiligheid Grote partij NOB hamert op drugs gevonden procedures WmfË donderdag 19 juli 2012 door Willem van Dam En jawel hoor, je kon er op wachten: zaterdag wordt de eerste protestmars te gen het slechte weer ge houden. Een week of wat terug deed de re creatiesector een beleefd doch dringend verzoek aan de Jan Pel- leboeren van deze wereld of zij hun sombere weersverwachtin gen misschien wat willen bijkleu ren, omdat hun onheilstijdingen de toeristen de grens overjagen waardoor onze vaderlandse terras sen en pretparken akelig leeg blij ven. Niet zo heel lang daarna hief de PvdA-fractie in de gemeenteraad van Hoek van Holland een waar schuwende vinger in de richting van onze weermannen en -vrou wen; als zij niet onmiddellijk stop pen met het voorspellen van hevi ge onweders, hagel- en plens buien kunnen zij een stevige scha declaim tegemoet zien. Ook Engeland wordt geplaagd door één van de natste zomers sinds jaren. De redactie van de Britse kwaliteitskrant The Times heeft daar de buik van vol. Zo zeer zelfs, dat de krant zich in een Hoofdredactioneel commentaar uitsprak voor betere weersom standigheden. „Wij willen ons standpunt glashelder overbren gen: we zijn tegen dit weer", ram de een getergde hoofdredacteur uit zijn tekstverwerker. Heeft allemaal niks geholpen na tuurlijk. En daarom houdt het Ac tiecomité Stop het Slechte Weer (ASSW) aanstaande zaterdag in Amsterdam een protestmars te gen - wat het comité noemt - 'De Bilt-terreur'. Geintje zeker, denk je. Maar nee hoor, gisterochtend hoorde ik een woordvoerder van het actiecomité op de radio verkla ren dat het hier een uiterst serieu ze zaak betreft. „Klachten uit alle lagen van de bevolking hebben tot op heden geen resultaat, van daar nu deze weeractïegerichte aanpak", aldus het ASSW. Loopt u ook mee? Mijn spandoek heb ik al gereed: Ach lieve Heertje, Schenk ons eindelijk Een lekker weertje PS: Gistermiddag tussen de lood grijze luchten een streepje blauw gezien. Zou zo'n spandoekje dan toch helpen? Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118-43 4000 Directeur/uitgever Charles van den Oosterkamp c.vdoosterkamp@pzc.nl Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91,4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162,4460 AD Goes T: 0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145,4530 ACTemeuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80,4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Commercieel manager Ivo. van der Velde Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118-434070 E: teamzeeland@pzc.nl Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Familieberichten: 088- 0139 999 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van üw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersseivice of bel: 088- 013 99 10 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur 08.00- 12.00 uur Abonnementsprijzen Maand 27,50 (acceptgiro €30,75) Kwartaal 77,65 (acceptgiro €80,85) Jaar €296,50 (acceptgiro 299,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV, Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gébruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl i Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 4 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 77,65 per kwartaal <na28> een doorlopend abonnement met betaling per accept van 80,85 per kwartaal (na28) ik neem een proefabonnement van 6 weken voor 18,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P6) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen.kan ook: 088 - 013 9910 Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. RekeningnummerHandtekening „Of ze zich vervolgens ook daadwerkelijk voorbereiden en in welke mate, dat weten we nog niet. Het zou nuttig zijn dat effect te onderzoeken. Eigenlijk kun je dat pas het beste zien als er een overstroming is. Dat is een beetje het probleem." De kans dat het misgaat, is klein. Maar een gewaar schuwd mens telt voor twee. En dus slaat de over heid op de trom om de bur ger voor te bereiden op een overstroming. door Marcel Modde De Deltawerken ade men in één woord de boodschap: nooit meer een waters noodramp als in 1953. We wanen ons veilig achter hoge dijken, dammen en storm vloedkering. Maar daarin schuilt ook gelijk een groot gevaar, zegt be leidsmedewerker Martijn Warmer dam van de provincie Zeeland. De burger moet zich er weer bewust van worden dat een overstroming nog altijd denkbaar is en binnen dat besef de mogelijke voorzorgs maatregelen nemen. Kolkende rivieren die buiten hun oevers treden door overvloedige re genval, dijken die bezwijken onder beukende golven, het kan zomaar gebeuren. Sinds de orkaan Katrina in 2005 in het zuiden van de Vere nigde Staten ruim 1800 levens eis te, is er volgens Warmerdam een kentering gekomen in de risico communicatie van de overheid. „Voordien was de boodschap voor al 'alles onder controle'. Maar het is nooit honderd procent veilig. We weten dat het eens in de zo veel jaar ook bij ons weer fout kan gaan. En dat moment kan in prin cipe morgen aanbreken." Onder de noemer Flood Aware hebben Zeeland, Vlaanderen en de regio rond het Engelse Somer set de handen ineengeslagen. Be gin volgend jaar moeten er drie campagnes op tafel liggen die in principe door burgers zelf zijn ge voed. Het uitgangspunt is hoe ze het beste geïnformeerd kunnen worden over een dreigende over stroming en op welk moment ze die informatie ook zinvol zouden vinden, legt Warmerdam uit. „Nu eens geen campagne bedacht van achter een bureau, maar groten deels ingevuld vanuit de behoefte van de doelgroepen zelf." De Vlamingen richten zich speci fiek op bewustwording van de jeugd. De Engelsen hebben de plat- Een fragment uit de 3-D impressie zoals te zien op v toont ondergelopen gebied bij Vlissingen. v.flood-awarc.com VUSSINGEN-OOST - De Regionale Ondersteuningsgroep (ROG) van Politie Zeeland heeft in de haven van Vlissingen-Oost een grote hoe veelheid harddrugs in beslag geno men. De ROG heeft dinsdag twee mannen aangehouden: een 22-jari- ge man uit de gemeente Kapelle en een 41-jarige uit de gemeente Goes. Het gaat vermoedelijk om een grote hoeveelheid cocaïne. De politie wil hierover niet meer meedelen, omdat het onderzoek nog in volle gang is. De drugs wer den onderschept door 'goede sa menwerking' tussen de politie Zee land, het OM, de douane, de Fisca le Inlichtingen- en Opsporings dienst, het Korps Landelijke Poli tiediensten en de marechaussee. BIJ NADER ÏJ|i telandsbevolking als doelgroep ge kozen. En in Zeeland wordt speci fiek ingezoomd op het midden- en kleinbedrijf. De middenstan ders vormen het vliegwiel van de Zeeuwse economie en zijn daarom een belangrijke schakel in het pro ces, verklaart Warmerdam de keu ze. Het herstel van de detailhandel na een overstroming is van groot belang en een snelle herstart be gint met het nü treffen van voorbe reidingen, is de gedachte. „Dat kun nen hele basale maatregelen zijn. Zorg bijvoorbeeld dat je admini stratie niet op kelderniveau ligt. Maar je kunt ook verder gaan. In Engeland hebben ze regelmatig last van overstromingen door hevi ge regenval. Daar zie je steeds meer bedrijven die apparatuur op een hydraulische vloer laten bou wen, zodat het hele spul met één druk op de knop dertig centimeter hoger komt te staan. Bewustwor ding, zelfredzaamheid en veer kracht, daar draai alles om." Aan de hand van een 'le vensecht' scenario worden de Zeeuwse middenstan ders op een bijeenkomst 25 juli in Goes aan het denken gezet. Dat scenario begint met de ontwikke ling v-an een stormfront bij IJsland. De verwachting is dat het nood weer in hevigheid zal toenemen en binnen vijf dagen de Zeeuwse kust bereikt. Aan de hand van 'ech te' journaalbeelden wordt het be wustzijn aangewakkerd dat een nieuwe ramp staat te gebeuren. Was in 1953 vooral het gebrek aan informatie het probleem, vertelt Warmerdam, tegenwoordig zijn er uiteenlopende technische moge lijkheden om doelgroepen heel ge biedsgericht te bereiken. „Denk aan een sms-alert of een app op de smartphone. Met die middelen kun je heel snel specifieke informa tie brengen waar het nodig is." MIDDELBURG - De NOB wil overleg met haar Belgische evenknie over naleving van procedures rond dui kers die vermist raken en achteraf niets mankeren. De WD-Staten fractie heeft: de nodeloze inzet van hulpdiensten aangekaart. Duikers wordt in de opleiding geleerd dat ze zich direct oké moeten melden bij een afwijkende duik. De kop boven het artikel over huisart sen die patiënten, die in aanmerking ko men voor verder onderzoek naar borst kanker, digitaal kunnen doorverwijzen kan tot verwarring leiden. De procedu re verloopt digitaal, niet de diagnose. ZOMERFOTO'S De zomer in beeld: daarvoor zorgen dagelijks vele lezers die hun foto's uploaden op www.pzc.nl/foto in het album Zomer 2012. MONNIKENWERK Ons blog over kerken en religie in Zeeland: www.pzc.nl/monnikenwerk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 2