Over oesters raak je niet uitgepraat 21 Ver weg van de Limburgse familie Zomergasten donderdag 19 juli 2012 Yerseke is tegenwoordig vooral bekend om zijn mossels (en Johnny Hoogerland). Maar voordat de mosselvisserij de belangrijkste inkomstenbron werd, was er al een rijke handel in oesters. De oesterputten van weleer zijn nog steeds een bezoek aan Yerseke waard. door Ellen Jobse Het is stipt één uur als gids Andries Jumelet op de straathoek voor het VW-ge- bouw in Yerseke gaat staan en met zijn handen in de lucht wuift. „Komt u er maar gezellig bij", roept hij door zijn hoofdmicrofoontje. Ruim veertig mensen, jong en ouder, drommen rond hem samen. Vanwege de grootte van de groep wordt deze in tweeën gesplitst. De ene helft gaat met gids Martine Smeets di rect richting de oesterputten, de andere helft volgt met Andries Ju melet de 'toeristische' route en be zoekt ook het hervormde kerkge bouw. „Voor we vertrekken heb ik nog één vraag: wie wil er niet op de foto voor de Zeeuwse krant?" Het blijft stil. „Goed, dan kunnen we beginnen met de rondleiding over de oesterputten." Iedere gids heeft zijn eigen praatje, Gids Andries Jumelet (middelste figuur op de voorpaginafoto) blijkt niet alleen veel over oesters te weten, maar ook over mossels. Hier laat hij een potje mosselzaad zien. foto's Ronald den Dekker Jessica Kaufmann met dochter Lanya. 'Lees eerdere afleveringen van Zomergasten op www.pzc.nl/zomer' PASPOORT Naam: Jessica Kaufmann (39) Woonplaats: Swalmen Gespot: het winkelcentrum in Vlissingen door Correlli van Huiten In het winkelcentrum in Vlissingen staat Jessica Kauf man uit Limburg. De rest van haar familie is een broodje aan het kopen bij Bak ker Bart. Bijna allemaal dragen ze een pet met de Zeeuwse vlag erop. Moeder een blauwe, de rest van de familie een witte. Ze zijn met 't veer vanuit Bres- kens overgevaren om naar de kermis in Vlissingen te gaan. De familie is al eerder in Zee land geweest. Vorige winter za ten ze een weekend in een staca ravan in Breskens. „Het was toen zulk slecht weer dat we be sloten om in de zomer terug te komen", zegt Jessica terwijl ze omhoog kijkt naar de dreigende, bewolkte lucht. „Ach, we gaan volgend jaar gewoon nog een keer en dan hebben we wel mooi weer!" De familie is zondag vanuit Swal men mét de vouwwagen vertrok ken. Via België zijn ze naar Zeeuws-Vlaanderen gereden. „We waren ongeveer drie uur onderweg, we hadden helemaal geen files", zegt Jessica. Zij vindt kamperen een ideale manier om vakantie te vieren met de familie. „De kinderen vinden het leuk, dus dan heb ben pap en mam het ook gezel lig", vertelt Jessica. Dat hond Die sel mee mag maakt het extra ge zellig. Die laten ze echt niet thuis. Bovendien kunnen de kin deren zich hier verstaanbaar ma ken. „Dit maakt het een makke lijke vakantiebestemming. Geen gedoe en gezellig in eigen land op vakantie. Ook prettig is dat we even weg zijn van de fami lie", lacht ze, met een knipoog.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 18