Tour 'Xipamide al jaren niet aangetroffen' Wielrenners klimmen trager 'Schleck moet wel met een heel goede verklaring komen om een donderdag 19 ,ui> 2012 zware straf te ontlopen' 11 Herman Ram, directeur Dopingautoriteit door Geert Langendorff De uitslag van de urine- staal van Frank Schleck bezorgde Herman Ram een frons op zijn voor hoofd. De directeur van de Do pingautoriteit kon zich geen iden tiek geval herinneren. „Xipamide is in elk geval in de laatste vier jaar niet meer gevonden bij een spor ter." Ram stond voor een raadsel. Geen valsspeler met een beetje ver stand zou het tot zich nemen. „Het product staat al zolang ik dit werk doe op de lijst met verboden middelen. Net als een stuk of veer tig vergelijkbare vochtafdrijvende producten. Dokters schrijven het onder meer voor aan mensen met een hoge bloeddruk. Atleten ge bruiken het voor iets anders. Xipa mide spoelt het lichaam versneld door." Die eigenschap biedt uitkomst bij verboden stoffen die louter in de urine teruggevonden kunnen wor den. „Dan werken ze het uit hun systeem weg." Het feit dat Frank Schleck niet voorlopig werd geschorst, komt door de categorie waarin het is in gedeeld. Xipamide valt onder de noemer 'specifieke drugs'. Bij een positieve test gaan de dopingauto- riteiten niet direct uit van valse in tenties. Als de overtreder een aan vaardbare verklaring kan overleg gen, wacht hem een mildere straf. Ram: „Het kan dan bij een offi ciële berisping of een waarschu wing blijven." Als de overtreder geen ontlastend bewijs kan aanvoeren, volgt een zware sanctie met een maximum van twee jaar uitsluiting. Deze straf verschilt dan niet meer met die voor het gebruik van niet-speci- fieke drugs. Hierbij ziet het wereld- antidopingagentschap WADA geen aanleiding om te twijfelen aan de achterliggende reden van toediening. Ram ziet het tamelijk somber in voor Schleck. „Xipamide is nooit aangetroffen als vervuiling in sup plementen", stelt hij. „En de ploeg- artsen gaven direct aan dat ze geen idee hebben waarin het gezeten zou kunnen hebben. In hun pro ducten zat het niet. Schleck moet wel met een heel goede verklaring komen om een zware straf te ont lopen." In afwachting van de B-staal kan Ram bij voorbaat al een opmerkelijk vervolg schet sen. Mocht de tweede test even eens positief uitvallen, dan wordt Schleck zeer waarschijnlijk niet di rect geschorst. „Nee, de wieier unie UCI, onder wier auspiciën de con trole plaatsheeft, verwijst de zaak naar de nationale federatie van Luxemburg. Die moet vervolgens een tuchtprocedure beginnen. Tot die tijd wordt Schleck in principe niet uitgesloten van koersen." Schleck zou dus in theorie kun nen meedoen aan de Olympische Spelen en, later, aan de Vuelta. Ram: „In dat geval treden de UCI en het Internationaal Olympisch Comité (IOC) op. Die willen hun sport een schoon imago geven. Een voorlopige schorsing ligt dan wel in de lijn der verwachting." spel zetten: zijn baan, huwelijk en leven. Anders dan vroeger, zo be toogde de Engelsman, konden cou reurs niet meer wegkomen met vals spel. De praktijk bewijst zijn mooie woorden. Intensievere con troles betalen zich uit. Renners be klimmen bergen minder rap, op inzinkingen volgt geen wonder baarlijk herstel. Gestuurd gebruik maakt plaats voor solistische over tredingen. De tests bewijzen het. Dinosauriërs zorgen voor de groot ste aardschokken, op het moment samengebald in één ploeg: Radio- Shaclc. Ploegbaas Johan Bruyneel en Armstrong worden achtervolgd door daden uit een grijs verleden. Frank Schleck, vaker in verband ge bracht met doping, vormt de eni ge verse druppel bloed. Het pelo ton keek niet naar hem om. Met zondaars wil niemand zich meer inlaten. Wiggins, de nieuwe leider, vatte de dynamiek in een ferm zin netje samen: „Moet we het ook over de Eerste Wereldoorlog heb ben?" Olympiërs gewaarschuwd Terwijl Frënk Schleck uit de Tour de France is ge stapt met sporen van een vochtafdrijver in z'n plas, slijpt het wereldwijde anti-dopingagentschap WADA de messen voor de Olympische Spelen in Londen. WADA-directeur John Fahey gaf een paar weken ge leden nog een waarschuwing aan sporters die in Lon den denken te gaan presteren met de hulp van ver boden middelen. „Dit worden de Spelen met de meeste tests uit de geschiedenis. Atleten die aan de doping zijn, moeten weten dat ze onder bijzonder zwaar toezicht staan van onze mensen, vanaf het moment dat ze voet zetten in het Olympisch Dorp". Er worden meer dan 1.000 controleurs ingescha keld, onder wie 150 wetenschappers die de ge plande 6.250 bloed- en urinemonsters moeten be oordelen. Dat is zo'n 25 procent meer dan vier jaar geleden bij de Spelen in Peking. Trots meldt de organisator van de Spelen in Lon den: de laboratoria zijn zeven tennisvelden groot en zullen dag en nacht in gebruik zijn. De organisatie belooft bovendien een snellere analyse van de mon sters, en een hogere gevoeligheid van de testen. De dopingcontrole betreft natuurlijk niet alleen de paar weken die de Spelen duren. Zo moeten Neder landse atleten voortdurend gedetailleerd hun ver- blijfsgegevens doorgeven aan de Dopingautoriteit. Uit cijfers van de WADA blijkt dat van de 26 verschil lende takken van sport die op de Spelen worden be oefend wielrenners het slechtst scoren. Tussen 2003 en 2008 bleken 3,7 procent van alle afgenomen monsters positief. Ook boksers, met 3,05 procent positieve testen, scoren hoog. Badminton, met 0,87 procent, kwam het schoonst uit de bus. door Robert Dolle De trend is zichtbaar in een dopinggevoelige sport als wielrennen: re cords worden nauwe lijks meer gebroken. Met de snel heid waarmee winnaar Cadel Evans vorig jaar de bergen opreed, zou hij de Tour in de jaren '90 heb ben verloren. Toppers van vijftien jaar terug, zo als Marco Pantani, Richard Viren- que en Bjarne Riis, zouden Evans op vele minuten hebben gereden. Pantani reed in 1995 in 36.50 minu ten de Alpe d'Huez op. Cadel Evans deed er vorig jaar bijna 6 mi nuten langer over: 42.28 minuten. Er zijn inmiddels zoveel voorbeel den, zowel in de Tour als in ande re grote wielerrondes, dat de trend onmiskenbaar is en niet valt toe te schrijven aan incidentele omstan digheden als wind, temperatuur of vorm van de dag. Inspanningsfysioloog en wielertrai- ner Adrie van Diemen vindt op ba sis van klimtijden en vermogens metingen de prestaties van ren ners weer 'geloofwaardig'. „Jaren lang zag je onmogelijke scores. Het gevecht in de bergetappes is weer menselijk geworden", zei hij eer der deze week in NRC Handels blad. De verklaring kan niet anders zijn dan dat het wielrennen 'schoner' is geworden. De strenge doping controles, zowel tijdens wedstrij den als op onverwachte tijden en plaatsen, sorteren effect. De Italiaanse wonderdokter Miche- le Ferrari, vaak genoemd in ver band met het verstrekken van do ping aan sporters, becommentari eert prestaties van renners op zijn website 53x12. Ook Ferrari ziet de scores teruglopen. Terwijl de fietsen beter worden, training en voeding professioneler worden aangepakt, verbeteren de prestaties niet - ze lopen zelfs te rug. Het wielrennen is wellicht nog niet schoon, maar de cijfers laten wel zien dat er een keerpunt be reikt is.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 11