achtervolgt io I tour de france De positieve test van wielrenner Frank Schleck baarde opzien, maar legde geen grauwe sluier over de Tour de France. Het mogelijk vals spelen van de Luxemburger voelt als een restant uit het verleden. donderdag 19 juli 2012 Doping door Geert Langendorff illustratie Mark Reijntjens Op het bericht van de positieve test van Frank Schleck volgde de gebruikelijke kettingreactie. Journalisten dromden samen voor het hotel van de betrapte renner en wachtten in spanning op een ar restatiebusje van de Franse politie. De gendarmes kwamen wel, maar louter om orde te bewaken. Schleck zat reeds, uit eigen bewe ging, op een bureau in Pau. Zijn ploeg gaf bij het hek een korte ver klaring. De Luxemburger was te ruggetrokken uit de Tour. Een dag later draaide de wereld door. De naam Schleck, officieel niet eens geschorst, viel alleen bij diens teambus. In vier talen legde voorlichter Philippe Maertens uit dat het gevallen boegbeeld op weg naar huis was. De pareltjes zweet liepen over zijn wangen. Door de warmte en de broeierige tijden. Hij vreesde het oordeel van de sponso ren. Moderne contracten gaan vrij wel altijd vergezeld van clausules. Als het imago wordt besmeurd, staat het hen vrij de samenwerking te verbreken. Maertens knikte be rustend. „Ik vermoed dat dit bij ons ook het geval is." Een breuklijn met vroeger vormde de reactie op de overtreding van Schleck. De doktoren gaven aan de aanwezigheid van het gevonden middel niet te kunnen verklaren. Omdat Schleck beweerde eveneens van niets te weten, gaven ze hem voorlopig het voordeel van de twij fel. Een vurig betoog om hem vrij te pleiten ontbrak echter. Indianen verhalen werden niet gevoed, zoals vroeger vaak het geval was. De 'vergiftiging' waarvoor Schleck aangifte wil doen, kreeg geen bij val. „Ik zie niet in wie daar voor deel bij zou hebben", verwoordde Maertens droogjes het standpunt van zijn werkgever. Ze wensten hem sterkte met zijn verdediging maar trokken hun handen van hem af. De realiteit werd aanvaard en niet afgedaan als een gevolg van een hetze, zoals in het verleden in dergelijke gevallen meestal gebeur de. Op doping rust geen taboe meer. Deze Tour ontkwam niet aan schandalen. Rémy di Grégorio van Cofidis ging geboeid een politie-au- to in. De Franse coureur bleek zich bij een vorige ploeg ingelaten te hebben met dealers van verboden middelen. De banden met de cri minelen bestonden, buiten mede weten van zijn team, nog steeds. Volgens onbevestigde bronnen liet hij bij het krieken van de dag een pakket bezorgen met doping. Justi tie sprak meteen van een geïso leerd geval. Aan de andere kant van het spectrum kwam naar bui ten dat vijf voormalige ploeggeno ten van Lance Armstrong een be lastende getuigenis zouden hebben afgelegd tegen 'The Boss'. Het kwintet, van wie vier als renner aan de Tour begonnen, gaven het Amerikaanse antidopingbureau USADA de munitie om de zeven voudig winnaar aan te klagen. Geen van de betrokkenen ontken de. Alleen het gerucht van een deal - in ruil voor strafverminde ring - werd weersproken. Jonathan Vaughters vormde hun spreekbuis. De ploegbaas van Gar- min las van een velletje de ethische waarden van zijn team op. Dopinginstanties, zo vertelde de vroegere knecht van Arm strong, worden gezien als vrien den, niet als vertegenwoordigers van het kwaad. Als ze aankloppen, gaat de deur wijd open. Verzoeken tot een gesprek om helderheid te verschaffen, worden gehonoreerd en zelfs aangemoedigd. De omerta maakt voorzichtig plaats voor losse tongen. Deze openheid deelt hij met ande ren. Bradley Wiggins onderstreep te het veranderde klimaat met een column in The Guardian. In de Britse krant reageerde de drager van de gele trui op stoten onder de gordel. Goed onderbouwd legde hij uit waarom doping geen optie was. Hij zou er alles mee op het

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 10