Weinig animo voor braak leggen akkers 2 o I zeeland Discussie Europese Landbouwbeleid Kunstmanifestatie Facade in opbouw /er Zeeuwse ïkt sponsors Maker film 01 astronaut zoc Verbouwingsuitverkoop '-O'iiS Tot 70% korting op alles! Werkt in je voordeel woensdag 18 juli 2012 door Edith Ramakers platteland zijn en zorg dragen voor het water en de bodem. Eerlij- HEIKANT - In een vergroening of ker, groener en concurrerender verduurzaming van de landbouw zijn de steekwoorden van het nieu- kunnen de deelnemers aan de dis- we beleid, cussie over het Europese Land- Maar voor een boer op de Schotse bouw beleid zich vinden, maar het Hooglanden is het gemakkelijker voorstel om 7 procent van de ak- om 7 procent van zijn grond jaar kers uit milieuoogpunt braak te la- lijks braak te laten liggen. „Hier ten liggen voert te ver. ligt dat volledig anders", reageert De Lange. „Daarom moeten we „Met de maatregel om ten minste ook ecologische ingrepen van boe drie verschillende gewassen te te- ren mee laten wegen in die ver- len, zijn we het eveneens oneens", groening." zei Joris Baecke, akkerbouwer en Aan de 'verfijning' van het Europe- voorzitter van de Europese Raad se landbouwbeleid wordt nu ge- voor jonge boeren. Aan het ronde- werkt. „Er zullen veel amendemen- tafelgesprek in Heikant deden poli- ten worden ingediend voordat het tici, wetenschapper, ambtenaren landbouwbeleid op tafel ligt", ver en boeren mee. De hervormings- zekert De Lange, plannen voor het Europese land- De jonge boeren hebben nog een bouwbeleid na 2013 stuiten niet al- strijdpunt. Zij vinden dat ze vijf leen bij jonge boeren op onbegrip, jaar lang minimaal 2 procent, of- „Dit is de moeilijkste hervorming wel circa 32.000 euro, directe Euro- ooit", zei Esther de Lange, Europar- pese steun moeten krijgen. In het lementariër voor het CDA. „We voorstel wordt gesproken over moeten met 27 lidstaten tot een maximaal 2 procent. „Bij bedrijfs- eerlijker verdeling van de gelden overname maken we flinke investe- en voorstellen komen." ringen en maar 7 procent van de In het nieuwe beleid is bijvoor- boeren in Europa is 35 jaar of jon- beeld een inkomenssteun voor de ger. Die moeten een kans krijgen boeren opgenomen, die kan op- om het bedrijf voort te zetten", zei lopen tot ongeveer een derde van Baecke. Er wordt wel eens verge- de inkomsten. De boeren moeten ten dat we straks 9 miljard mon- dan wel goede beheerders van het den te voeden hebben, klonk het. kele maanden later de ruimtereis van Wubbo Ockels. De documentaire gaat over Van den Berg, maar Florenz van de Vij ver trekt het verhaal breder. „Lode- wijk is bescheiden en wilde niet het stralende middelpunt zijn. De film gaat dan ook vooral over de connectie met Sluiskil. Er komen ook andere inwoners aan bod met een geheel eigen levensverhaal. Zo wordt het meer een universele ver- telling over geboortegrond." De opnamen voor Een klein vlekje zijn achter de rug. „Het geld dat we nu nog nodig hebben is voor de montage en zaken zoals nabe werking van beeld en geluid", zegt Van de Vijver. Hij heeft zijn hoop gevestigd op crowdfimding. „Het mooie is dat mensen al vanaf 10 euro mee kunnen doen." Hoe gro ter het bedrag, hoe groter de tegen prestatie. Van de Vijver heeft nog tot half augustus om de benodigde 5000 euro bijeen te krijgen. Meer info: www.eenkleinvlekje.nl door Rolf Bosboom SLUISKIL - Een klein vlekje, de docu mentaire over de uit Sluiskil af komstige astronaut Lodewijk van den Berg, gaat in september tij dens Film by the Sea in première. Voordat het zo ver is, moet er nog wel een financieel gat worden ge dicht. Via crowdjunding, waarbij belangstellenden kunnen bijdra gen aan het project, hoopt filmma ker Florenz van de Vijver uit Spui de resterende 5000 euro bij elkaar te krijgen. Lodewijk van den Berg werd in 1932 geboren in Sluiskil. Begin ja ren zestig verhuisde hij naar de Verenigde Staten. De NASA selec teerde Van den Berg als weten schapper voor een vlucht met de spaceshuttle Challenger. In 1985 maakte hij een ruimtevlucht van een week en was daarmee de eer ste in Nederland geboren astro naut. Zijn avontuur trok in Neder land veel minder aandacht dan en- 0? MIDDELBURG - Op diverse plaatsen in het centrum van Middelburg zijn de eerste tekenen te zien van de grootscheepse internationale kunst manifestatie Fagade 2012. In het Stadspark Molenwater (foto) tie geplaatst voor een grote installa- wordt deze week volop gewerkt aan tie van de vermaarde Japanse kun de bouw van een installatie van stenaar Tadashi Kawamata. Binnen- Krijn de Koning. Op het Bolwerk is kort komt hij naar Middelburg om eind vorige week de basisconstruc- samen met studenten het werk te telfort.nl 0800 1707 Telfort winkels

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 20