economie j 13 30% GARANTIE= 100% ZEKERHEID Boeren zijn Ameland snelst betalende gemeente aardappels Coop lijft stilletjes supermarkten in Bernanke somber over herstel www.eindelijkrendement.nl Vertrek om crisis |0 AutoTrack.nl woensdag 18 juli 2012 AMELAND - Ameland is de snelst deld komen er in Ameland per lm 1^1 Of betalende gemeente van Neder- week 425 rekeningen binnen die al- tLPdllftf wUlPi land, blijkt uit onderzoek in op- lemaal binnen de wettelijke ter- dracht van MKB-Nederland. Cas- mijn van dertig dagen worden be- tricum scoort het slechtst. Gemid- taald. door Petra Janbroers DEN HAAG - Het is te donker. Het is koud. Het is te nat. De Phytoph- thora infestans, de aardappelziek te, ligt op de loer. 'Komende 24 uur GEVAARLIJK', kregen akker bouwers gisteren via het Master- Plan Phytophthora doorgebeld of ge-smst. Dit systeem combineert gegevens van weerpalen bij boerde rijen in heel Nederland met mel dingen van besmettingshaarden. Vooral in Flevoland grijpt de Phy tophthora om zich heen. De ko mende dagen neemt het risico op uitbreiding van de schimmelziekte toe, in Zeeland, Noord-Brabant, Flevoland, Noord-Limburg en Gel derland. „Het moet nu wel snel droog worden", zegt Bert Wate rink van het Productschap Akker bouw (PA) dat het waarschuwings systeem, een initiatief van de Land- en Tuinbouw Organisatie Nederland (LTO), financiert. „De Phytophthora gedijt enorm in vocht. In de Flevopolder begint de situatie echt zorgelijk te worden. Het is van groot belang dat die haarden vernietigd worden en de gezonde gewassen preventief be spoten worden. Maar dan moeten de boeren er wel bij kunnen." En dat is een probleem. Door de blub ber kunnen veel akkerbouwers hun land niet op, en dus niet spui ten. In sommige gebieden staan de akkers zelfs blank. Daar hebben de boeren nog een bijkomend pro bleem: een deel van de aardappe len is verrot. „Als nieuwe aardap pels meer dan 24 uur in water staan, kun je ervan uitgaan dat ze niet meer te oogsten zijn", zegt Waterink van het PA. Volgens de LTO loopt de aardap peloogst geen gevaar. „Het grote beeld is dat het goed onder contro le is. Er is geen paniek." Maar bij het productschap komen bezorgde telefoontjes binnen. „Het is span nend, er is wel een en ander aan de hand", beaamt Martin de Vis ser van handelsonderneming APF Holland. „De nieuwe aardappels groeien door de koude zomer niet optimaal. En de aardappelziekte is een gevaar." MADRID - Steeds meer Spanjaarden zoeken door de economische crisis hun heil in het buitenland. In de eerste helft van dit jaar emigreer den meer dan 40.000 mensen, ruim twee keer zo veel als in de zelfde periode vorig jaar. 'S HEERENBERG - Stilletjes heeft Coop geprofi teerd van het overnamegevecht dat de afgelopen jaren werd gevoerd tussen de supermarkten. Edah, Konmar, Super de Boer en straks C1000, al lemaal legden ze het loodje. Telkens was Coop er als de kippen bij om een stukje van de buit bin nen te slepen. Met als klapper de 54 C1000's die in april werden ingelijfd. „Ik ben ook verbaasd dat wij die winkels binnensleepten", zegt direc teur Fred Bosch. Verder zwijgt hij over de deal met Jumbo. In augustus begint de ombouwopera tie, dit najaar worden de eerste twaalf winkels omgezet in Coop. De rest volgt eind 2013. Foto: Fred Bosch (I) en commercieel directeur Gerard Koning in de Coop in 's Heerenberg. foto GPD WASHINGTON - De president van het Amerikaanse stelsel van centra le banken, Ben Bernanke, heeft gis teren in zijn toespraak tot het Con gres een relatief somber beeld ge schetst van het herstel van de Amerikaanse economie. De werkloosheid blijft voorlopig hoog en groei van de economie be scheiden, zei Bernanke. Desalniet temin gaf hij geen concrete aanwij zingen dat de Federal Reserve nieu we stimuleringsmaatregelen voor de economie zal aankondigen. De Fed staat klaar om in te grij pen, herhaalde Bernanke. De beurshandel reageerde negatief op het uitblijven van concretere toe zeggingen. De beurzen op Wall Street doken op dat moment in de rode cijfers, evenals de handel in Londen. De vertraging van het her stel is volgens. Bernanke mede het gevolg van de moeilijke economi sche situatie in Europa. Met het online Inruilvoorstel weet u meteen hoeveel u bij moet betalen voor uw volgende auto. BERICHT Beursbericht 17 juli 2012 Aardappelen (in euro) Frites geschikt, droog uit de schuur, 40 mm opw: 6,50 - 11,00 (Prijshoudend) Granen, zaden en Peulvruchten Nieuwe Oogst) Tarwe, Maal: 235,00; Tarwe, Voer: 225,00; Voergerst: 215,00 Prijzen per 1000 kg exclusief btw uit opslag collecterende handel Oude Oogst (per ton) Weide/dijkhooi: 145,00 - 150,00; Tarwe- stro, kleine balen, droog uit de schuur, 150,00 - 160,00; Tarwestro, grote balen, droog uit de schuur: 125,00 - 140,00; Gerstestro, grote balen, droog uit de schuur: 100,00- 120,00 Nieuwe Oogst (per ton) Weidehooi: 100,00 Noteringen worden ook gepubliceerd op de website van de ZLTO www.zlto.nl Bij AutoTrack.nl weet u meteen of uw huidige auto genoeg oplevert om een andere ie kunnen aanschaffen. Het werkt heel eenvoudig. U dient bij verschillende autobedrijven een aanvraag in om uw huidige auto te laten taxeren op basis van een aantal gegevens die u zelf verstrekt Uiteindelijk rolt er voor u altijd de beste deal uit Probeer het eens op autotraclcnl/onlineinruilvoorstel, Alles gecheckt, wel zo relaxed.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 13