Vorst nekt fruitoogst Kleurrijk tafereel tegen grijs decor Kabel zegen én ramp voor wie op tracé woont Honden doodziek na eten van gedumpte drugs Maand op veerboot DINSDAG I PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT-editie: Walcheren I Vanmiddag droger 17 juli 2012 I 254e jaargang nr. 167 - los nummer 1,95, abonneeprijs 1,01 I en zon, 20" Situatie in Zeeuwse fruitteelt valt nog mee; 85 miljoen euro schade elders door Frank Balkenende KAPELLE - De vorstperiode in fe bruari zal de Nederlandse fruit teelt voor zeker 85 miljoen euro schade berokkenen, maar Zeeland is de dans grotendeels ontspron gen. Wel zal de Zeeuwse appel- en perenoogst lager uitvallen door de slechte vruchtzetting in het voor jaar. Dat zegt voorzitter Ad Slabbe- koorn van de afdeling Zeeland van de Nederlandse Fruittelers Organi satie (NFO). Slabbekoorn onder streept dat de vorstschade in Zee land is meegevallen, maar dat en kele fruitbedrijven toch nog be hoorlijk zijn getroffen. Hij schat in dat de appeloogst veer tig tot vijftig procent lager uitvalt dan vorig jaar. Normaliter komt er zo'n 60 miljoen kilo appels uit de Zeeuwse boomgaarden. Ook de pe renoogst wordt kleiner, zo'n zeven tig tot tachtig procent van de op brengst in 2011 (75 miljoen kilo). De lagere opbrengsten in Zeeland zijn vooral te wijten aan het natte, koude voorjaar. Te veel regen en daardoor minder activiteit van bijen hebben de vruchtzetting na delig beïnvloed. Om een redelijke oogst binnen te halen, hopen de Zeeuwse fruittelers nu op een dro ge periode met een temperatuur van 20 tot 25 graden. Slabbekoorn sluit niet uit dat de enorme schade in de fruitteelt in Nederland leidt tot betere prijzen. „Vorig jaar wa ren die namelijk dramatisch. Het is meestal zo dat een lagere produc tie een betere prijs tot gevolg heeft." Valt in Zeeland de vorst schade mee, in Flevoland zijn te lers zwaar getroffen. Ook in Gel derland en Noord-Brabant zijn be drijven hard geraakt. „Door het grillige verloop van de schade heb ben tientallen bedrijven dit jaar amper productie", aldus de NFO. De schade op een bedrijf kan op lopen tot drie ton. pagina 20 en 21: strop bessentelers EVERSDIJK - De hoogspanningska bel van Tilburg naar Borssele die in 2014 wordt aangelegd, berok kent niet alleen de gemeente scha de, maar ook mensen die op het tracé wonen. Kapelle zag al een be drijf dat zich op Smokkelhoek wil de vestigen afhaken vanwege de komst van de 38oKV-kabel. Bij Krabbendijke en Eversdijk krij gen inwoners de kabel boven hun erf of boven hun dak. Er komt wel een uitkoopregeling voor mensen die op de tracéstrook wonen. Voor sommigen is dat een uitkomst, voor anderen een ramp, zoals voor fruitteler Kees Lindenbergh uit Eversdijk. Hij vreest de gevolgen van de kabel. pagina 2: 'voor geen goud weg' 2ANDVOORT - Zeven honden in Zandvoort zijn ernstig ziek gewor den, nadat ze gedumpte drugs had den binnengekregen. Sommige zijn tijdelijk in coma geraakt. De honden hebben waarschijnlijk hasj of wiet opgegeten, dat ergens op een veldje achter de begraaf plaats in Zandvoort-Noord lag. Daar is een gebied waar honden onaangelijnd kunnen rondlopen. Ook staan er bankjes, waar jonge ren rondhangen. Waarschijnlijk hebben zij de drugs verloren, den ken de hondeneigenaren. Een van de zeven honden is de negen maanden oude labrador Rani van Caroline Bol. Het dier zakte in eens door de poten. „Het is een jonge hond, die eet alles. Thuis liet ze ineens haar plas lopen en zakte in elkaar." Bij dierenarts Margriet Eerhardt kreeg de inmiddels opge knapte hond een braakmiddel en een infuus. Eerhardt: „Door de drugs was Rani knetterstoned. Ze trilde over het hele lichaam, had een lage hartslag, was angstig en had geen controle meer over de spieren. Naar om te zien." DE STELLING Ook met slecht weer kun je een goede vakantie hebben Reageer op pzc.nl UW MENING 293 reacties Europa is bepalend voor mijn stemgedrag eens mmmh 51% oneens mtÊBUÊl^^um 49% SINT-PETERSBURC - Een Cubaan heeft ruim een maand op een veer boot tussen Finland en Rusland moeten leven. Hij had niet de juis te papieren, waardoor beide lan den hem de toegang weigerden. Sinds 7 juni pendelde hij 20 keer met de Princess Maria tussen Hel sinki en Sint-Petersburg. Uiteinde lijk kreeg hij een Russisch visum. Zeezwemmen is voor echte bikkels Gastronomisch zeesap De ruige historie van Westkapelle ZIERIKZEE - De achtergrond mag hier op het witte bruggetje tussen met felgekleurde paraplu's. Voor de dan grijs en grauw zijn; de niet afla- de Noord- en Zuidhavenpoort in Zie- zoveelste dag achtereen gingen de tende regen levert her en der geluk- rikzee, waar in de strijd tegen wind hemelsluizen maandag wijd open en kig ook fleurige plaatjes op. Zoals en regen Duitse toeristen worstelen dat ging gepaard met een stevige wind. Vandaag zal het - volgens de weerkundigen althans - niet veel be ter worden. foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 1