Ingrijpen is nodig, maar hoe? buitenland 19 Nederlands gezin kan niet weg uit Syrië Krant vraagt weergoden om regenen te staken De bloedbaden in Syrië moeten voor de VN voldoende aanleiding zijn Om tOt ingrijpen over te gclcin. 1 bi/ diverse bloedbaden in heel Syrië maandag 16 juli 2012 450 doden vielen er sinds medio maart Marokkanen en Syriërs protesteerden zaterdag in Casablanca tegen Bashar al-Assad. foto Abdeljalil Bounhar/AP Het bloedbad in Tremseh vorige week was het zoveel ste in Syrië. Maatregelen zijn inmiddels onvermijde lijk. De mening over welke blijven echter verdeeld. door Carel Goseling Homs, Taftanaz, Houla, Qubair en sinds vorige week Tremseh: namen van Syrische dorpen en steden die de wereld rond gingen. Oorden waar sinds medio maart bloedbaden werden aangericht door de Syrische strijdkrachten en aan hen gelieerde milities. Er vie len bijna 450 doden. Veelal vrou wen en kinderen. In koelen bloede afgemaakt met schoten in het hoofd of messteken. In alle gevallen claimde het regime van Bashar al-Assad er niets mee te maken te hebben. Men was slechts in oorlog met opstandelin gen: bandieten en terroristen. Van gerichte moordpartijen wist men niets. De wandaden werden steeds ver oordeeld door de internationale ge meenschap, inclusief Rusland en China, de trouwe bondgenoten van Syrië. Los van het luchten van gevoelens gebeurde er effectief niets. VN-gezant Kofi Annan con stateerde slechts dat zijn vredes plan mislukt was. VN-waarnemers zitten al weken werkloos in hun hotels in Syrië. Vrijdag loopt het mandaat af van de 300 VN-waarnemers. De VN-Veiligheidsraad moet uitma ken of ze er nog eens drie maan den moeten blijven of niet. Rus land heeft een resolutie die daar voor pleit op tafel gelegd. Tegelijk houdt Rusland vast aan het vredes plan van Annan. Strafmaatregelen tegen Assad wil Rusland niet, en stelt ze dus ook niet voor. Het Westen, de VS voorop, wil dat KABUL Aanslag bruiloft Een zelfmoordaanslag op een ge bouw vol met bruiloftsgasten in noord-Afghanistan afgelopen zater dag was volgens het Afghaanse mi nisterie van Binnenlandse Zaken het werk van Talibanstrijders. On der de doden was een belangrijke plaatselijke commandant die ook in het parlement zat. Er vielen 23 doden en circa zestig gewonden. COSENZA Na 14 jaar opgepakt Speciale eenheden hebben in Italië een voor moord veroordeelde maf fiabaas opgepakt die al 14 jaar werd gezocht De 69-jarige Domenico Po- limeni, een van de leiders van de misdaadorganisatie Ndrangheta, werd gearresteerd in het plaatsje Paola bij Cosenza. Hij moet zijn ge vangenisstraf nog uitzitten. de VN-waarnemers nog 45 dagen in Syrië blijven. Assad krijgt dan tien dagen de tijd het geweld te sta ken en zijn troepen uit stedelijke gebieden weg te halen. Doet hij dat niet dan volgen militaire sanc ties op grond van hoofdstuk 7 van het VN-charter. De vijf VN-veto- machten (VS, Rusland, China, Groot-Brittannië en Frankrijk) be slissen daarover. VN-topman Ban Ki-moon lijkt het met de westerse lijn eens. Vol gens hem is 'collectieve actie' no dig om het vredesplan van Annan in de praktijk af te dwingen. Rus land en China zullen daar zeker niet mee akkoord gaan. De Russen menen dat het niet om Assad als persoon gaat, maar om het stop pen van de Syrische crisis en het voorkomen van een sektarische oorlog. Moskou wijst erop dat het de VS ook niet gelukt is nieuwe re gimes op te bouwen in Irak of Af- Stierenrennen in Pamplona foto AP PAMPLONA 38 gewonden, 0 doden Bij de jaarlijkse stierenrennen door de straten van het Spaanse Pamplo na zijn dit jaar 38 mensen gewond geraakt, vijf minder dan vorig jaar. Zaterdag was de laatste dag van het acht dagen durende San Fermin-fes- tival. Drie jaar geleden viel de laat ste dode, de vijftiende sinds in 1924 de stand wordt bijgehouden. ghanistan en dat het geen geld meer heeft om landen via een soort Marshallplan aan zich te bin den. China wil een staakt-het-vuren en uitvoering van Annans vredes plan, ook zonder sancties tegen As sad. In tegendeel: hij moet meepra ten over de opzet van een coalitie regering, samen met de oppositie. Sinds donderdag wordt er bij de VN achter de schermen al onder handeld tussen alle betrokken par tijen. De kans dat ze eruit komen is klein, gezien de kloof die er tus sen hen gaapt. Vraag is wat er dan zal gaan gebeu ren. Het tijdstip waarop de VS met bondgenoten militair in actie komt om Syrië 'te bevrijden' komt dan heel dichtbij. Dat zal dan bui ten de VN om gaan, tot grote woe de van Rusland en China. Die er beiden echter geen Derde Wereld oorlog voor over hebben om een TOKIO 25 doden in noodweer Het aantal doden door het nood weer in het zuidwesten van Japan is gestegen van 22 naar 25. Meer dan 3000 bewoners op het eiland Kyushu zijn van de buitenwereld afgesneden doordat wegen zijn ge blokkeerd door modderstromen, die complete auto's en woningen meesleuren. 250.000 mensen moes ten zaterdag hun huis verlaten. ATHENE Griekse 'neonazisten' Griekenland moet de rechtmatig heid van de neonazipartij Gouden Dageraad onderzoeken. Ook de ver meende banden tussen de partij en de politie vragen om onderzoek. Dat heeft de Commissaris voor de Mensenrechten van de Raad van Europa gisteren gezegd. De partij heeft 18 zetels in het parlement. en ander te voorkomen. In het verleden volstonden soms zelfs leugens om in te grijpen. Zo begon de VS in 1964 een oorlog te gen Noord-Vietnam omdat oor logsschepen door dat land zouden zijn aangevallen in de Golf van Tonkin. Dat incident was verzon nen. In 1999 was het feit dat Ser vië het offensief tegen Kosovaarse milities niet staakte, genoeg aanlei ding voor NAVO-bombardemen- ten. In 2001 vielen Amerikaanse troepen Afghanistan binnen om al-Qaeda te ontmantelen. In 2003 volgde een militaire actie in Irak omdat Saddam Hoessein massaver nietigingswapens zou hebben. De bloedbaden in Syrië moeten dan zeker genoeg aanleiding kun nen zijn. zie onze website:buitenland Waarnemers onderzoeken het bloedbad in Tremseh LONDEN - Stop met regenen! Dat was zaterdag het pleidooi in het hoofdredactioneel commentaar van de Britse kwaliteitskrant The Times. De redactie laat daarmee merken het zeer matige zomer weer, dat nu al maanden aan houdt, beu te zijn. „We willen ons standpunt glashelder overbrengen: we zijn tegen dit weer", schreef de krant. „Het moet ophouden met regenen, en snel ook." Groot-Brit tannië wordt geplaagd door een van de natste zomers in jaren. De autoriteiten deden zaterdag ruim dan 75 waarschuwingen voor over stromingen uitgaan. The Times klaagt dat het land vol staat met af- 'Mijn man en zoontjes kwamen bij toeval in een demonstratie terecht' Nederlandse Susan van Mierlo in Syrië DAMASCUS - De uit Soerendonk af komstige Susan van Mierlo (39), haar Palestijnse echtgenoot en hun vier Nederlandse kinderen willen dolgraag het door een bur geroorlog geteisterde Syrië verla ten en naar Nederland komen. Het ontbreken van een geldig vi sum voor haar man maakt dat voorlopig echter onmogelijk. Een visum dat vorig jaar juli werd verstrekt, bleek een geldigheid van slechts drie maanden te hebben. Van Mierlo: „Terwijl ons op de am bassade nadrukkelijk was voorge houden dat het document vijfjaar geldig zou zijn. 'O, dat is ideaal', zeiden wij nog tegen elkaar. Dan kunnen we weg wanneer we wil len. Op dat moment was de toe stand hier nog niet gevaarlijk." Tot ontsteltenis van het jonge ge zin sloot de ambassade in maart plotseling haar deuren. En het aan vragen van een visum in bijvoor beeld Jordanië of Libanon, is zo goed als onmogelijk, zegt Van Mierlo. „In die landen kan mijn man, omdat hij Palestijn is, nauwe lijks binnenkomen. Vliegen naar bijvoorbeeld Turkije gaat momen teel ook erg moeilijk." Om aandacht te vragen voor hun situatie stuurde Van Mierlo, die veertien jaar geleden haar woon plaats Soerendonk verruilde voor Damascus, vorige week vrijdag een brief aan minister Rosenthal van Buitenlandse Zaken. Ze kreeg tot dusver alleen maar een ont vangstbevestiging. De situatie wordt inmiddels steeds nijpender. „In onze wijk is het nog rustig, al hoor je wel explo sies. Vorige week waren mijn man en zoontjes naar het vrijdagmid daggebed geweest, toen ze bij te rugkeer in een demonstratie te rechtkwamen. De militairen reden al schietend door de straat." geprijsde zwemkleding, onver kocht tuinmeubilair en ongebruik te barbecues. Volgens de krant is de aardappeloogst slecht door het natte weer, waardoor de prijzen van de Britse 'chips' stijgen. „Als de spreekwoordelijke goedkoopte van de chips onder druk komt te staan zegt The Times: genoeg is ge noeg", aldus de krant, die bereid lijkt tot een compromis met de weergoden. „Het Britse klimaat hoort onvoorspelbaar te zijn, maar dit is allesbehalve onvoorspelbaar. Als voortdurende zonneschijn te veel gevraagd is, zijn de meesten van ons bereid genoegen te ne men met wispelturig weer." KILLING ALHAR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 9