Fraude vermoed bij handel in lucht Moeite met opstaan? L t: 81 buitenland Duo vindt dood op Mont Blanc Madonna aangeklaagd om hakenkruis Het kan anders! t- 150,- Bon voor gratis brochure! B maandag 16 juli 2012 Polen vraagt emissierechten aan voor niet bestaande energiecentrales Teveel emissierechten aan vragen, zodat je die weer kunt doorverkopen aan an dere landen. Het lijkt er sterk op dat Polen zich daar schuldig aan maakt. door onze correspondent Michiel van Blommestein - De Poolse regering frau deert voor tientallen miljoenen en mogelijk miljarden euro's door niet-bestaande kolencentrales bij de Europese Unie op te geven voor een uitzonderingspositie bij de handel in rechten op luchtver vuiling (emissierechten). Dat meldt het op de EU gerichte pers bureau EurActiv. Polen heeft zeker twee uitzonde ringen ter waarde van 130 miljoen euro aangevraagd bij de EU voor een centrale waarvan niet eens de papieren in orde zijn. Een lobby groep meent dat dit ook voor nog eens twaalf andere centrales geldt. EU-landen zijn vanaf 2013 ver plicht om emissierechten te kopen voor de uitstoot van CO2 door energiecentrales en industrie. Voor nieuwere EU-lidstaten, die voor hun energie grotendeels op steenkool zijn aangewezen, geldt dat ze uitzonderingen mogen aan vragen voor de periode 2013 tot 2020. Die afspraak, de zogenoem de 10c Derogatie, is gemaakt om hen ademruimte te geven zodat ze geleidelijk over kunnen stappen op minder vervuilende bronnen en modernere centrales. Als Polen echter meer emissierech ten aanvraagt dat gebruikt, kan het land die weer verkopen aan ande re landen die teveel vervuilde lucht uitstoten. Eind 2011 heeft Polen een aan vraag ingediend bij de Europese Commissie ter waarde van 7 mil jard euro. De Europese Commissie heeft de aanvragen van zes andere landen al goedgekeurd. De beslis sing voor Polen en Hongarije volgt volgens de Commissie'binnen- kort'. Aan de loc-uitzonderingen zijn meerdere voorwaarden verbon den. Zo mogen alleen uitzonderin gen worden aangevraagd voor cen trales waarvan de bouw voor 31 de cember 2008 is begonnen, om in vesteringen in nieuwe vervuilende centrales te ontmoedigen. En daar wringt de schoen voor Polen. Al in 2009 zou de Poolse minister van Economische Zaken, Walde- mar Pawlak in een briefwisseling met toenmalig Europees Commis saris van Milieu hebben aange drongen op verruiming van de ioc-regeling. Die aanvraag werd af gewezen. Polen ligt al langer in de clinch met de rest van de EU als het gaat om de: C02-richtlijnen. Het land is voor 95 procent afhankelijk van steenkool. In maart heeft Polen nog zijn vetorecht aangewend om de zogenoemde Routekaart 2050 tegen te houden, waarin Europa de totale C02-uitstoot in 2050 met 80 tot 95 procent wil hebben terug gebracht. In januari stelde milieuorganisatie ClientEarth vast dat slechts één van de vijftien opgegeven centra les door Polen voldoet aan de ioc-eisen. De andere veertien zou den te laat zijn gebouwd, dan wel de papieren niet op orde hebben. „De wet is overtreden", conclu deert advocaat Marcin Stoczkie- wicz van de organisatie. Hij roept de Europese Commissie op de Poolse aanvraag af te wijzen. Eén van de gewraakte centrales is een nieuwe centrale in Leczna, in het oosten van Polen. In juni schreef de lokale krant Gazeta Wschodni dat het de investeerder GDF Suez maar niet lukt om de milieuvergunningen in orde te krij gen waardoor de bouw van twee 800 megawatt-installaties aldaar momenteel nog niet eens is begon nen. Het terrein wordt nog steeds gebruikt om maïs te verbouwen en van enige bouwactiviteit is geen sprake. Alleen de installaties in Leczna al zijn 33 miljoen euro aan emissie rechten waard. Ook van een ande re opgegeven installatie, die maar liefst 98,3 miljoen euro aan rech ten moet aanschaffen, is vastge steld dat er in 2010 nog niets was. Het Poolse ministerie van Econo mische Zaken weigert commen taar. ROME - Twee bergbeklimmers zijn zaterdagavond op ongeveer 4400 meter hoogte dood aangetroffen in het Mont Blanc-massief Zij zijn van de kou gestorven. Het gaat om een 25-jarige Spanjaard en een 30-jarige vrouw uit Polen. Het is het vijfde dodelijk ongeluk in de Alpen in korte tijd. De lichamen van de twee werden gevonden bij de Döme du Goüter, op de bergkam die de grens tussen Frankrijk en Italië markeert. De twee behoorden tot een groep van vier alpinisten die vrijdag een excursie maakten en door een storm werden verrast. De twee an deren, Spanjaarden, slaagden er wel in zelfstandig het dal te berei ken. Donderdag kwamen op de Mont Maudit, iets ten noorden van de Mont Blanc, negen klimmers door een lawine om het leven. Het be trof drie Duitsers, drie Britten, twee Spanjaarden en een Zwitser. PARIJS - De Franse extreemrechtse partij National Front wil popdiva Madonna voor het gerecht dagen vanwege een video die zaterdag tij dens een optreden in Parijs werd getoond. Op een van de beelden was de leider van de partij,. Marine le Pen, te zien met een hakenkruis op haar voorhoofd. „Wij kunnen een dergelijke hatelij ke vergelijking niet accepteren," al dus de vicepresident van de partij, Florian Philippot. De video was te zien tijdens het nummer Nobody knows me. Met een na het beeld van Le Pen kwam een op Hitier lijkend per soon in beeld. Gratis brochure? Bei CE 'ML ff Sta gewoon samen met uw fauteuil op. Druk op de knop, voel hoe de sta-op fauteuil kantelt en loop weg. Zo eenvoudig is het. Een sta-op hulp is natuurlijk een extra functie op onze comfortabele fauteuils. Dankzij de sta-op fauteuils van Molenaar is pijn aan gewrichten verleden tijd. Molenaar is onafhankelijk en kan u daarom voorzien van het beste advies. Bel voor een afspraak of thuisdemonstratie 0341 - 27 40 40 of kijk op www.molenaarstaopstoelen.nl. zitten relaxen liggen V00R VJ\N OUDE STOEL* §T_ Vraag naar£e voorwaarden Niel geldig l.c.rn. andere acties. of bel direct 0341 - 27 40 40 j Sta-op stoelen Bedden i S Naam; i Adres: Postcode- - Plaats: Telefoon. E-mail: wk29_Ml_pzc Zonder postzegel naar: Molenaar, Antw. nr 506, 8070 VB Nunspeet Ongezond opstaan m - Gezond opstaan Op uw maat gemaakt Vrijblijvende demo? j Bezoek een winkel bij u in de buurt I Molenaar geeft graag onafhankelijk advies bij u thuis. Wij komen graag langs met onze rijdende showroom- Open ma t/m vrij van 10-18 uur en op za van 10-17 uur Alkmaar Rijnstraai 117 Roden Westeresch 3 Amersfoort Nijverlieidsweg 53a Roosendaal Oosipleln 17a Arnhem Ringoven 16 Veenendaal Groeneveldselaan 19 Best Eindhovenseweg 30 Waalwijk Prol Zeemanweg 3 Doetinchem Havenslraal 150 Waddinxveen Mercurlusweg 15 Heerlen in de Crainei 21 Wateringen Gtavcn/andseweg 28 Hengelo Vosboerweg 16 Weert Roermondseweg 58b Katwijk Lageweg 35e ('I Heen) Nunspeet laan 18 irapliflen slaan alleen in in Nunspeel en in Besi Gei Specialist in SE ier laai/aken dden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 8