binnenland j 5 T© €59 Collega's roemen overleden dichter Afscheid van Gerrit Komrij Oplichters bellen 'namens Microsoft' 'Sentimenteel, braaf, netjes' Couturier van Beatrix overleden 95 www.weekendcompany.nl maandag 16 juli 2012 Koplands gedichten zijn 'sentimenteel, braaf, netjes, verantwoord en politiek correct'. Dichter llja Leonard Pfeijffer foto Michael Kooren/ANP pardon voor uitgeprocedeerde asiel zoekers. In zijn gedichten ont breekt die felheid veelal, mede doordat hij zich in zijn poëzie juist ver van de actualiteit hield: „Het is op de eerste plaats de taak van een dichter om poëzie te maken die de gelegenheid overstijgt." Datzelfde jaar kreeg hij, na een hartstilstand, een auto-ongeluk. Hij raakte in coma en belandde op de gesloten afdeling waar hij als psychiater ooit chef was. Het her stel daarna ging moeizaam, zijn ge zondheid bleef broos, maar in 2006 ontstond weer een gedicht, Tuin: 'Ik zit voor het raam en zie/ hoe de tuin niet is veranderd/ voor haar ben ik niet weggeweest.' In 2008 verscheen zijn laatste bundel, Toen ik dit zag. GLIMMEN - Dichter en schrijver Rutger Kopland is afgelopen woensdag overleden in zijn woon plaats Glimmen (Groningen). Dat heeft zijn familie zondag laten we ten. Kopland is 77 jaar geworden. Kopland werd een van de geliefd ste dichters van het land. Hij schreef veertien gedichtenbundels en vele essays. Vakgenoten en kenners roemen Kopland als groot dichter. Vriend en dichter Anton Korteweg vindt hem een voorbeeld. De voormali ge directeur van het Letterkundig Museum noemt het werk van Kop land 'brood voor het hart', dat in 'doodnormaal Nederlands' is ge schreven. Directeur van Poetry International Bas Kwakman roemt Kopland om zijn vermogen de lezer mee te ne men in het proces van het dichten, het proces van denken, twijfel en het zoeken naar de juiste woor den. „Kopland sprak zowel het die-hard poëziepubliek aan als een breder publiek. Hij is een van de meest geciteerde dichters bij grote gebeurtenissen in het leven, zoals overlijdens", aldus Kwakman. Volgens het ministerie van Onder wijs, Cultuur en Wetenschap is met het overlijden, na Gerrit Kom- rij een week eerder, 'de Nederland se literatuur opnieuw een belang rijke schrijver-dichter ontvallen'. Kopland wordt woensdag her dacht in de Martinikerk in Gronin gen. Dat zal een besloten bijeen komst zijn voor zo'n driehonderd genodigden. Na de condoleance die volgt op de kerkdienst, wordt hij in familiekring gecremeerd. Volgens Koplands dochter Ruth van den Hoofdakker wilde de fami lie het overlijden van haar vader liever stilhouden tot na de crema tie. Ze betreurt het dat het toch is uitgelekt: „Dat zou mijn vader niet hebben gewild", zo vertelde de dochter. zie onze website:binnenland Betrokkenen reageren op het overlijden van Rutger Kopland RIJSWIJK - Couturier Theresia Vreugdenhil is op 11 juli overleden. Dat maakte haar familie zaterdag bekend. Vreugdenhil was ruim 40 jaar de vaste kledingontwerpster van prinses (en later koningin) Beatrix. Ze is 82 jaar geworden. Vreugdenhil kreeg in 1999 het Ere kruis in de Huisorde van Oranje. Zij bepaalde decennia lang mede het silhouet van de koningin. Ze ontwierp en maakte ook de japon die Beatrix droeg bij de inhuldi ging in 1980. Ook restaureerde ze de Nederlandse koningsmantel. Vreugdenhil was altijd blij met de nauwe betrokkenheid van de ko ningin bij de ontwerpen. „Kleding moet bij je passen, zeker als zowel persoonlijkheid als functie in de ontwerpen tot uitdrukking moe ten komen", zei ze ooit in een in terview. Ook zei ze dat respect en 'je vak verstaan' de basiselemen ten voor een langdurige succesvol le samenwerking zijn. In 2007 stop te Vreugdenhil met ontwerpen voor de vorstin. Koningin Beatrix stuurt een condoleancetelegram aan de familie en nabestaanden, zo meldde de Rijksvoorlichtings dienst. AMSTERDAM - Literair Nederland heeft zaterdag afscheid genomen van dichter en schrijver Gerrit Komrij. Collegaschrijvers, familie en vrienden woonden de besloten herdenkingsbijeenkomst bij in de concertzaal van Felix Meritis aan de Keizersgracht in Amsterdam. Onder anderen Remco Campert, Kees van Kooten en huidig Dich ter des Vaderlands Ramsey Nasr verhaalden over hun persoonlijke ervaringen met Komrij en diens in vloed op de literatuur in Neder land. Het muziekgezelschap Camerata Trajectina en zanger Huub van der Lubbe brachten teksten ten geho re. Van der Lubbe zong en speelde het gedicht Simpel verlangen van Komrij. In de namiddag namen nog een paar honderd mensen afscheid van Komrij. Velen tekenden het condoleanceregister en brachten een laatste groet. Komrij, winnaar van onder meer de P.C. Hooft-prijs en oud-Dichter des Vaderlands, overleed vorige week donderdag op 68-jarige leef tijd. De schrijver wordt donderdag 19 juli begraven in het Portugese dorp Vila Pouca da Beira. Komrij woonde tot 1984 in Amsterdam en verhuisde daarna naar Portugal, waarna hij afwisselend in Neder land en Portugal leefde. VEENDAM Dood vrouw en kindje was familiedrama De politie heeft het onderzoek afge rond naar de dode vrouw en haar zoontje in een huis in Veendam. Daaruit is gebleken dat de 41-jarige moeder haar 5-jarige zoontje om bracht en daarna zichzelf van het leven beroofde. De vader van het gezin was ten tijde van het inci dent voor zijn werk elders in het land en had zijn dochter bij zich. AMSTERDAM Storing transacties ABN Amro voorbij De storing bij ABN Amro waarbij sinds vorige week maandag trans acties vertraagd werden verwerkt in de bij- en afschrijvingen is opge lost. Dat heeft de bank zaterdag ge meld. Door de storing klopte de sal do-informatie met internetbankie- ren en mobiel bankieren niet al tijd. Tijdens het herstel zijn ook foute bedragen afgeschreven. ABN Amro verwacht binnen enkele da gen de bedragen terug te boeken. BREDA Student overleden na sprong van brug Een student die vorige week zon dag door duikers is gered uit de ri vier de Mark in Breda, is afgelopen zaterdag overleden. De 21-jarige jon geman uit Delft was in de vroege ochtend met drie vrienden in de ri vier gaan zwemmen. Ze sprongen daarbij van een brug in het water. Na enkele sprongen kwam de 21-ja- rige niet meer boven. Duikers van de brandweer haalden hem in zorg wekkende toestand op het droge. GRONINGEN - Ze bellen met de me dedeling dat ze van Microsoft of Windows zijn en zeggen dat ze be langrijke werk in de computer moeten uitvoeren. Wanneer men toestemming geeft, nemen ze op afstand de computer 'over' en wordt de bankrekening van de be trokkene geplunderd. Microsoft waarschuwt voor deze oplichters. Ze gebruiken een telefoonnum mer dat begint met 0022, het toe gangsnummer van de Verenigde Staten. Twee mensen uit Soester- berg en Amersfoort zijn inmiddels duizenden euro's kwijtgeraakt door de babbeltruc. Een inwoonster van Uithuizen deed aangifte van een poging tot oplichting. Haar pc viel uit. Ze kreeg daarna een telefoontje van een Engelstalig iemand met een In diaas accent, die zei dat ze de com puter aan moest zetten en dat hij haar zou helpen met de reparatie. In plaats daarvan belde de politie. Ook Joop van Arem uit Stadska naal kreeg een telefoontje van een Engelstalig iemand. „Hij vroeg van alles over mijn pc en zei dat ik niet goed op de hoogte was van de be veiliging. Ze konden me van af stand helpen dat probleem op te lossen. Maar daar trapte ik niet in. Ik zag aan de nummermelder dat het een Amerikaans nummer was. Ik heb die man aan het lijntje ge houden, dat heeft ze alvast veel geld gekost, ha ha ha. Intussen no teerde ik het nummer en daarna ben ik op zoek gegaan. Ik beland de bij een administratiekantoor er gens in Amerika. Maar ik heb veel in het buitenland gewerkt en had tijdens het telefoontje het accent en de Indiase stemmen op de ach tergrond herkend." De babbelaars belden Van Arem later nog een keer. „Ik zei dat ik wist dat ze in In dia zaten en dat ik het bedrijf bij de politie had aangegeven.Toen gooide hij de hoorn erop." Van Arem stuurde de door hem verzamelde informatie naar Micro soft in Amstelveen „Zij benadruk ten dat ze hier echt niets mee te maken hadden en dat zij nooit spontaan naar klanten bellen om dingen in de computer ter verande ren." Melanie Zwama van de politie Gro ningen adviseert mensen die door de babbelaars gebeld zijn, aangifte moeten doen. Klachten kunnen worden doorgegeven aan het Meld punt Internetoplichting opw- ww.mijnpolitie.nl, aldaar de knop 'Internetoplichting' aanklikken. PAUL KUSTERS toosenhenk.nl BEI 3-daagse Stedentrip Brussel! 2 overnachtingen 2 x ontbijtbuffet Hm Vlakbij modestraat Avenue Louise Tramhalte bij het hotel Verblijf t/m 31 oktober 2012 van £89r=- Korting 35% pp- 152 beschikbaar! OP=OP Reserveren via: 0900 700 7004 0,25 p.m.) ma/vr 09.00 -21.00 uur za 10.00 uur -16.00 uur zo 12.00 - 16.00 uur .v. 2-pereoonsbezetting en exrt. ressrvaringskosten 12.50 per boeking. Kijk Let op! Alleen op 16 juli tussen 0.00 en 23.59 uur te boeken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 5