In het voorjaar is de vraag naar bijen groot Vaste ingrediënten op Brouwse Dag nlzeela Schip raakt Bathsebrug Middelburg gebruikt slib om herrie van wegverkeer tegen te houden maandag 16 juli 2012 Imker worden is niet moeilijk. De Nederlandse Bijenvereniging geeft beginnerscursussen. Bijenhouden hoeft ook niet zoveel tijd te kosten. De verzorging is gemakkelijk. Alleen als de imker ook de honing wil oogsten moet er meer tijd ingestoken worden. Imker worden is met moeili den Mede proeven. „Honingwijn", vertelt Rens. Het is een pittig wijn tje waar je een flinke portie ge duld voor moet hebben. „Eerst een jaar rijpen in de grote fles, dan bottelen en vervolgens nog wel twee jaar laten rusten." Achter het schuurtje in zijn tuin staan twee bijenkasten. Er is niet bijzonder veel activiteiteit. Er vlie gen wel bijen rond, maar de mees te dieren blijven gewoon binnen als het weer te slecht is. Bijen hou den in de achtertuin hoeft geen en kel probleem te zijn. Voorwaarde is wel dat ze in een hoek staan die goed is afgeschermd van de buren en er moet voldoende voedsel in de omgeving zijn. Bijen steken vrijwel nooit uit zich zelf, vertelt Rens. „Dat doen ze ei genlijk alleen op het moment dat ze klem komen te zitten en een heel enkele keer valt een wachter aan als je te veel bij de kast komt. Hij laat een bijtje over zijn hand lo pen. Het beestje doet niks, maar dan blijkt dat ëen andere bij in de kraag van zijn vest is gekropen en die kwam klem te zitten. „Ik ben gestoken", zegt hij. „Nou ja, goed voor de reuma." Honingwijn en kaarsen Joan Dorst aan het werk bij een van de historische machines. foto Ronald den Dekker door Melita Lanting BROUWERSHAVEN - Markt en mu ziek. De basis van de Brouwse dag is al jaren hetzelfde. De braderie en natuurlijk de muziek play in trokken ook zaterdag weer de nodi ge mensen. Het was wel wat stiller dan andere jaren, maar daar zal het weer wel een rol in hebben ge speeld. Wie er toch op uittrok, kon het hart ophalen aan handige schoon- maakdingetjes, speciale bh's, kus sens, truien, poffertjes of oliebol len en natuurlijk de muziek. Ook dweilband Liever Ier as Tuus was er en vermaakte bijna iedereen met de vrolijke muziek. Alleen een truienverkoopster kon het niet waarderen. Ze vroeg de band te vertrekken bij haar kraam. Voorbij het Tonnenmagazijn ston den oude voertuigen opgesteld. Historische tractoren, legervoertui gen, maar ook twee oude vracht wagens met in de gesloten laadbak een caravan zonder wielen ver stopt. Campers in een historisch jasje. Zonder twijfel de jongste deelne mer aan deze historische presenta tie was Joan Dorst uit Oosterland. Professioneel was hij in de weer met de oliespuit om de oude moto ren aan de praat te houden. Wat zou hij later willen worden? „Iets met techniek hé? Zo vader zo zoon", lacht hij. Hij blijkt de derde generatie te zijn met liefde- voor oude machines. Thuis hebben ze naast het loonbedrijf ook een pri vé museum. De trots van Joan zelf is zijn oude Wheelhorse uit 1967. Een kleine trekker. De motor start en een ploffend geluidje komt van onder de motorkap. „Eén PK", ver klaart hij. Afgelopen weekend hield de Ne derlandse Bijenvereniging open dagen. Belangstellenden konden zaterdag en zondag langs bij een imker in de buurt voor informa tie, honing of andere producten. Op Schouwen-Duiveland hiel den vijf imkers open huis. door MelSfca Lanting Zonder bijen geen wil de bramen, appels of bloemen. Maar ook groenten als spruiten, bloemkool of boeren kool hebben bijen nodig. „Voor het zaad hé", zegt Jac Rens van de Nederlandse bijenvereniging. „An ders komt er geen zaad waar later de groenten uit kunnen groeien." Een-derde van het voedsel is afhan kelijk van bestuiving door bijen of andere insecten. Maar het aantal imkers neemt af en op Schou wen-Duiveland is in het voorjaar zelfs sprake van een tekort aan bij enkasten. „De vraag in het voor jaar is hoog en dan zijn er niet al tijd genoeg kasten. Dat komt ook omdat niet iedereen wil reizen met de bijen. Dat doe ik ook niet", zegt Rens. In het voorjaar zijn de bijenkasten vooral gewild in de boomgaarden om de appels, peren en kersen te bevruchten. Om het tekort wat te kunnen op vangen zouden er meer imkers op Schouwen-Duiveland moeten ko men. Daar diende de open dag van zaterdag dan ook een beetje voor. Meer mensen interesseren voor het werk van de imker. „Er zijn alleen niet veel mensen- ge weest", vertelt Rens. „Dat komt door het weer hé." De hoosbuien lokken niet zoveel mensen naar buiten en dan is zijn locatie - een woonwijk in Nieuwerkerk - al hele maal niet de eerste plek waar menr sen naartoe gaan. Wel jammer, want hij had er flink wat werk van gemaakt. Er was ho ning, er stonden kaarsen in soor ten en maten en de bezoekers kon- Voor het maken van ho ningwijn is veel geduld nodig. De wijn is na drie jaar pas te drinken. RILLAND - De Factofour, een schip van 135 meter lengte, geladen met containers, heeft vrijdagavond rond 22.00 uur de Bathsebrug bij Rilland-Bath geraakt. Volgens woordvoerder Edwin de Feijter van Rijkswaterstaat is de brug zelf niet of nauwelijks beschadigd. Het schip raakte bij de aanvaring ka bels en leidingen onder de brug. Op het schip zelf gingen door de botsing containers van hun plek. Deze moesten eerst worden gesta biliseerd voor het schip weer ver der kon varen. De Factofour kon zaterdagochtend rond 05.00 uur richting Kreekraksluizen varen. Daar werd het schip afgemeerd in afwachting van een kraan, die de containers weer helemaal goed moest zetten. Het schip was onder weg naar Duisburg. Bijen kruipen in en uit de kast. door Carla van de Merbel SINT LAURENS - De gemeente Mid delburg laat in de toekomst slib en grond opslaan in een nieuw te vor men depot bij Sint Laurens. Met het slib en de grond wordt op die locatie vervolgens een geluidswal aangelegd langs de N57. Deze grondwal wordt verbreed tot een 'akoestisch landschap'. Het ont- werpbestemmingsplan hiervoor ligt sinds donderdag ter inzage, nog tot en met 22 augustus. De gemeente werkt al enkele jaren aan het plan voor het gronddepot en de geluidswal. Er is ook al sinds twee jaar overleg over tussen de ge meente en een klankbordgroep en de dorpsvereniging van Sint Lau rens. Uitgangspunt voor het plan is het slib- en gronddepot dat Mid delburg nodig heeft. De gemeente wil het slib uit de Vesten en over tollige grond van andere locaties niet meer naar depots buiten de provincie brengen, maar het zo dichtbij mogelijk opslaan. Het slib en de grond die hier naartoe ge bracht worden, zijn schoon. Het weiland tussen Sint Laurens en de N57, eigendom van de gemeente Middelburg, is gekozen als locatie. Het is de bedoeling voor een perio de van zo'n tien jaar slib en grond naar het depot te brengen. Gedu rende die periode wordt met de grond een geluidswal aangelegd. Deze wordt maximaal zeseneen- halve meter hoog. Vanaf de N57 gaat de geluidswal eruit zien als een dijk. Vanaf de kant van Sint Laurens wordt het een parkachtige strook van 800 meter lang en 50 meter breed met veel groen en glooiingen. Het 'akoestisch landschap' dat zo ontstaat, ontneemt vanuit Sint Laurens het zicht op de N57 en dempt het verkeersgeluid. In het gebied kan worden gewandeld en gespeeld. Het zal maximaal zo'n tien jaar duren voor het landschap af is. in Bobbejaanland, 't plezantste land ter wereld! Maak je klaar voor een dag vol fun, spanning en sensatie. Op sfeqh's 45 minuten rijden vanaf Eindhoven en 1 uurtje vanuit Tilburg en Breda. Je kan kiezen uit meer dan 50 vette attracties, daardoor zijn dè wachtrijen nooit lang. Wat dacht je van 1 ypfóoon, King Kong en Banana. Battle? Of Oizz, de- gloednieuwe coaster 2011. Dit jaar. hebben we nog 2 verrassingen voor je: De nieuwe Paardenshow met musicalster Anne Van opstal. Adembenemend en niet te missen: £n de nieuwe super leuke film YOGI BEAR in de 4D-cinema. Waar wacht je nog.op? Surf naar bobbeiaanianri.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 50