41 binnenland Dichten was voor Kopland 'franje voor de vrije 'Brood voor het hart', zo omschrijft vriend en dichter Anton Korteweg het werk van Rutger Kopland. De loftuitingen wa ren zondag legio toen diens overlijden werd bekendgemaakt. In Memoriam 1934 - 2012 Ontdek Het Noorden van DUITSLAND 1 r KRAS.NL maandag 16 juli 2012 14 dichtbundels publiceerde Rutger Kopland tijdens zijn leven. Daarnaast schreef hij vele (literaire) essays. Rutger Kopland maakte naam als psychiater en dich ter. Zijn gedichten waren dan soms misschien braaf, hij stond wel degelijk kritisch in het leven. Rutger Kopland door Joep van Ruiten Rudi Hendrik van den Hoofdakker, de woens dag op 77-jarige leeftijd overleden dichter Rutger Kopland, komt de eer toe dat hij poëzie geliefd wist te maken in een land dat weinig met poëzie op heeft. Zijn bundels beleefden diver se herdrukken, poëziefestivals tel den pas mee als Kopland er had op getreden en hij won bijna alle prij zen die een dichter in Nederland kan winnen. Het pseudoniem Kopland werd Van de Hoofdakker aan de hand ge daan door Aad Nuis, die in hem de jaren zestig overhaalde zijn poëzie te publiceren. Hij had een talent voor cabaret, maar koos na zijn stu die medicijnen voor een carrière als psychiater: „Dat was geen beslis sing, dat ging vanzelf Schrijven was franje voor je vrije tijd." Van den Hoofdakker promoveerde in 1966 op een proefschrift over slaapstoornissen. In hetzelfde jaar publiceerde hij als Rutger Kopland zijn debuutbundel Onder het vee, waarin een verlangen naar jeugd, natuur en geborgenheid botst met de onontkoombare realiteit. Zijn tweede bundel, Het orgeltje van yes terday uit 1968 met onder meer het geliefde uitvaartgedicht Weggaan, zorgde voor een doorbraak. Het is met negentien drukken zijn meest verkochte bundel gebleven. In 1969 schreef hij zijn bekendste gedicht, het ironische Jonge Sla, over de kwetsbare mens. De klas sieker vertelt ook over zijn motiva tie om psychiater te worden: „In de grond van de zaak heeft het er Rutger Kopland in 2005. mee te maken dat ik hulpeloosheid niet kan verdragen." Van den Hoofdakker werd geboren in 1934 in Goor, in een strenggelo- vig christelijk milieu. Zijn vader werd in de oorlog gezocht door de Duitsers. „Het was beter dat wij weggingen, zei vader. Moeder, broertje, geit, allemaal in een grote auto. Ik wil nooit meer naar Goor", vertelde hij ooit. Na zes jaar Bussum verhuisde het gezin in 1946 naar Assen, waar Van den Hoofdakker het gymnasium vol tooide. In de jaren '70 maakte hij naam als psychiater. Hij werd in Nederland het gezicht van de biolo gische psychiatrie, die problemen niet alleen via therapeutische ge sprekken maar ook met andere technieken probeert te benaderen. „Het is soms om wanhopig van te worden - we begrijpen zo weinig van psychische stoornissen", relati veerde hij zijn vak. „Dat geldt ook voor de biologische psychiatrie: je weet dat iets werkt, maar je weet vaak absoluut niet waaróm het werkt." In 1981 werd hij in Groningen be noemd tot hoogleraar in de klini sche en biologische psychiatrie. Hij gold als autoriteit op het gebied van depressiebestrijding door licht therapie en slaapverschuiving. Zijn finest hour als dichter beleefde hij in 1988 toen hem de PC Hooftprijs werd toegekend. Volgens kenners was zijn poëzie na 'een anekdoti sche en mild-ironische fase' toen al 'kaler en strenger' geworden. Zijn populariteit had veel te ma ken met zijn schijnbaar laagdrem pelige parlando-poëzie. Volgens sommige lezers schreef hij 'per soonlijk' en over 'emoties', maar volgens anderen werden zijn ge dichten na lezing steeds raadselach tiger. Volgens dichter Ilja Leonard Pfeijffer zijn ze 'sentimenteel, braaf, netjes, verantwoord en poli tiek correct'. Toen Kopland begin 2000 werd gekozen als eerste Dich ter des Vaderlands reageerde hij: „Ik heb een uitstekend leven en ik vermaak me goed, ik heb niets te klagen over belangstelling. Je kunt net zo goed vragen of ik comman dant van een duikboot wil wor den. Ik weet niet wat het inhoudt." Na voor de eer bedankt te hebben ('een serieuze invulling vergt te veel inspanning') ging de erebaan naar Gerrit Komrij. Van den Hoofd akker, hartpatiënt, was toen al vijf jaar opgehouden als hoogleraar. In de jaren die volgden, trad hij veel vuldig op. Hij deed het graag, en is dat tot het einde van zijn leven blij ven doen. Zijn gedichten mochten dan soms braaf lijken, hij stond kri tisch in het leven. Zo wees hij een verzoek uit Den Haag voor een ge dicht af omdat hij als hoogleraar had ervaren dat het ministerie voor Onderwijs, Cultuur en We tenschap schade berokkende aan onderzoek en onderwijs. Twee maal weigerde hij een koninklijke onderscheiding. „Een lintje is voor mensen die gratis en voor niets werk doen, zonder dat iemand dat echt in de gaten heeft." In 2005 sprak hij zich uit voor een generaal 2- t/m 8-daagse autovakanties verblijf in het 4-sterren Park Inn Hamburg, op ca. 10 km van het stadscentrum, inclusief ontbijtbuffet maak een stadswandeling en bezoek de wijk Speicherstadt Aankomstdata: van 23/7 t/m 31/12 Zie www.kras.nl/51331 1 r 1 verblijf in het 4-sterren NH Schwerin, op ca. 4 km van het Oostzeestrand, inclusief ontbijtbuffet 1 neem een kijkje bij het Schweriner Schloss Aankomstdata: van 23/7 t/m 31/12 Zie www.kras.nl/17586 NOORD-DUITSLAND Geniet van de natuur van het Mecklenburgs merengebied verblijf in het 3-sterren Landhotel Van der Valk Hotel Sporn'rtz, in de schitterende provincie Mecklenburg-Vor- Pommern, inclusief ontbijtbuffet Aankomstdata: van 23/7 t/m 28/12 Zie www.kras.nl/26037 Ga er deze zomer heerlijk tussenuit waarom zou je meer betalen BOEK ONLINE of bel 0900-9697 i5cPm Pr:<;rr icr. n -, jnJers vc-.-vi..' Pnjzen eiclt s:e< .-eserveringskoslen en PslamiteHen(, iids. 3

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 4