21 Van A naar B in een gele boot Zomergasten maandag 16 juli 2012 Een 'yellow cab', maar dan op het water. Dat is de watertaxi van Wil Kokje (58), die ligt in Vlissingen. Sinds zes weken brengt hij elke dag passagiers onder meer van het treinstation naar het centrum. Wel zo leuk in een maritieme stad als Vlissingen. Even bellen en de watertaxi komt eraan. Kokje: „Dit is het leukste wat er is." door Karen Hagen De gele watertaxi van eigenaar Wil Kokje (58) op weg naar een opstaphalte. Geweldig dit, vindt passagier Dorothee Drabert terwijl ze aan boord van de knalgele watertaxi stapt. „Dit is toch veel leuker dan lopen?", zegt haar man Wim van Schaik. Het stel komt net met de trein aan uit Utrecht en wil graag naar de stad. Van iemand bij het station hoorde ze over de water taxi. „Nu zie ik plekken waar ik an ders nooit kom", zegt Van Schaik terwijl 'taxichauffeur' Wil Kokje de boot langs de Vlissingse binnen havens stuurt. Hij vaart ze naar de Dokhaven bij het Stadspark. Vanaf daar is het nog maar een stukje lo pen naar het centrum. Veel toeristen, die net aankomen op het treinstation, vragen zich af hoe ze snel bij de stad komen, om dat het station best ver van het centrum ligt. Dat kan lopend over de 'Groene Boulevard', met de bus of een gewone taxi, maar nu dus ook met de watertaxi. Binnen tien minuten sta je op de plaats van be stemming. En dan zie je gelijk de binnenhavens, de Dokhaven en de Timmerfabriek. „In deze Dokha ven heeft Michiel de Ruyter nog als kleine jongen gespeeld", legt Kokje ondertussen uit terwijl hij naar opstapplaats Stadspark vaart. Hij zit te glimlachen achter het stuur en is duidelijk in zijn ele ment. „De charme van het water is niet te overtreffen", zegt hij. „Het varen is een belevenis op zich, zo ga je lekker relaxed naar de stad." Met de watertaxi komt de droom uit waar hij 3,5 jaar mee bezig is ge weest. Kokje: „Tijdens een mari tiem festival in Vlissingen zag ik zo'n transferbootje. Ik stootte toen mijn vrouw aan en vroeg mij af waarom we nou niet gewoon elke dag een bootje kunnen laten va ren? Dat is toch een ludiek idee?" Zo gezegd, zo gedaan. De gemeen te was enthousiast en hij kreeg alle medewerking. Het zoeken was al leen nog naar een geschikte boot. „Ilt heb goed in Nederland ge zocht, maar vond geen goede boot." Uiteindelijk vond hij in En geland het perfecte vaartuig. Elek trisch. „Zo heb je geen lawaai of vieze uitlaatgassen." Nu besteedt hij al zijn vrije dagen in het watertaxibedrijf, want hij heeft er gewoon nog een fulltime baan naast. „Ik werk bij een haven bedrijf in Vlissingen. In de weeken den vaar ik mensen rond en nu el ke dag in mijn vakantie." Wel krijgt hij deze drukke zomermaan den hulp van twee vrijwillige schippers. Volgens Kokje voelt de watertaxi helemaal niet als werk. „Ik heb een passie voor water en schepen. Dit is gewoon leuk. Hier zie je veel jachten of andere grote schepen voorbij komen uit de slui zen. Als passagiers geluk hebben, dan varen we een stukje mee op. Kijk dat maak je dan toch maar mooi mee op een dag." De telefoon gaat, de Vlissinger zoekt even in het rond en vindt dan zijn mobiel. „Goedemorgen Watertaxi Vlissingen." Twee passa giers staan te wachten bij het trein station in Vlissingen. „Kijk zo gaat dat dus, ik word gebeld en dan vaar ik daar naartoe om de men sen op te halen." De watertaxi heeft vier op- staplocaties. Dat zijn het Vlissingse treinstation, de Hogeschool Zeeland, de jachtha ven De Schelde en het Stadspark. Mensen kunnen vanaf die locaties op elk tijdstip bellen voor hun lift over het water. „Ik vaar van tien uur 's ochtends tot ongeveer vijf uur 's middags. Soms langer als het mooi weer is." Naast het wegbrengen van A naar B, verzorgt hij ook rondvaarten. „Die duren ongeveer veertig minu ten. Dan vaar ik echt de binnenha vens binnen en vertel daar veel meer bij. Over de visserij, de bo ten. Och, kijk nou toch hoe vol de ze Eerste Binnenhaven is. Er lig gen veel vissersboten nu uit Arne- muiden en Stellendam", wijst hij enthousiast aan. „Daarna gaat de rondvaart verder over het verbrede kanaal door Walcheren, de Dokha- Opstapplaatsen/haltes watertaxi Hogeschool Zeeland Jachthaven Stadspark j: NS station Vlissingen infographic Rolant Quist 'Lees eerdere afleveringen van Zomergasten op www.pzc.nl/zomer' PASPOORT Naam: Cordula van Hoorn en Peter Nederend Woonplaats: Haarlem Gespot: duinovergang Domburg door Ellen Jobse Peter Nederend en Cordula van Hoorn komen een duinovergang nabij de Domburgse watertoren over ge lopen. „Elke morgen voor het ontbijt lopen we naar het strand om een duik in zee te nemen", zegt Peter. „Dat gaan we weer missen als we straks weer in Haarlem zijn", vult Cordula aan. De twee logeren een week bij een tante van Cordula vanwege hun deelname aan het Badgas ten Tennistoernooi, dat van 10 tot 14 juli werd gehouden in Domburg. Het dorp is Cordula niet onbekend. „Mijn grootouders hebben ooit een zomerhuis gekocht voor hun vier kinderen, onder wie mijn moeder. In mijn jeugd bracht ik er verschillende zomer vakanties door. Leuke tijden wa ren dat." Zo kan ze zich de jaarlijkse for tenwedstrijd herinneren. „Op het strand maakten we forten van zand. Dan was het wachten op de vloed. Degene wiens fort het langst bestand was tegen het opkomende water, won." Ze deed in die tijd ook al mee aan het Badgastentoernooi. En nu weer. „Inmiddels komen we er alweer een jaar of vijf speciaal voor naar Domburg", vertelt Peter. „Het is een echt gezellig- heidstoernooi. Er hangt geen winnaarsmentaliteit en je ziet veel 'vaste' deelnemers." En ook al zijn ze dan sportief be zig, het voelt toch echt als vakan tie. Cordula: „Het strand op loopafstand, tijd doorbrengen met familie en de gezelligheid van het tennistoernooi: wat wil je nog meer?!" Cordula van Hoorn en Peter Nederend.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 42