Jeugdzorg heeft handen vol aan crises 21 zeeland Zeeuwse zonneboot wordt vierde Indië De krant 6 weken voor 18 euro! PZC maandag 16 juli 2012 SS^BSiKWSBSKlBSiWiefSSBiSSKiSSïESe Op een oude foto van de zesde klas sta ik naast Walter. Het is een donkere jongen, een kop groter dan ik. We staan te duwen. Het hoofd der school staat ook op de foto. Hij is dik en rond en kijkt boos naar ons. Wal ter kwam uit Indonesië, zoals ook Winston. Hij zit vooraan op de fo to. Van zijn moeder, die als ik het goed heb, uit Java kwam kreeg ik ooit iets wat ik nooit had gegeten: nasi goreng. Ik wist toen niet veel van Indone sië. We hadden in de vijfde een rij tje namen van eilanden moeten leren. We hadden een Indisch lied je geleerd waarin het woord dessa voorkwam. In een leesboekje stond een verhaal over de koppen snellers van Borneo. Ik had een oom die feestelijk ont haald werd toen hij uit Indië te rugkwam: er stonden versiersels bij de voordeur en hij vouwde op de tafel een doek open. Er zaten Indonesische sieraden in voor zijn zussen en zijn stiefmoeder: broches en armbandjes en haar spelden. Maar van wat hij daar in Indië had moeten doen, werd niet zoveel duidelijk. Ik had de indruk dat hij daar niet zoveel gedaan had. Op Walcheren waren wel een paar barakkenkampen waarin Am bonezen geplaatst werden. We voetbalden wel eens met de jon gens uit zo'n kamp, of kochten er vliegers, die veel beter vlogen dan de onze. Sommige mensen uit Zeeland hoopten dat de Ambone zen terug zouden gaan vanwaar ze gekomen waren. Ze waren bang dat ze banen zouden inpik ken. Mijn vader vertelde wel eens dat hij op zijn werk een man had ont moet had aan wie hij zich erger de. De man had sterke verhalen over Indië en hij ging er prat op dat hij tientallen mensen had neergeschoten. Er zijn heel wat jaren overheen ge gaan, voordat ik een heel klein beetje begreep wat er in Indië was aangericht. Dat men nu verder onderzoek doet, kan ik me dus wel inden ken. Beter laat dan nooit trou wens. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 914330 AB Middelburg 0118-43 4000 Directeur/uitgever Charles van den Oosterkamp c.vdoosterkamp@pzc.nl Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91,4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Commercieel manager Ivo van der Velde Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118-434070 E: teamzeeland@pzc.nl Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Familieberichten: 088- 0139 999 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.ni/lezersservice of bel: 088- 013 9910 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur Abonnementsprijzen Maand 27,50 (acceptgiro €30,75) Kwartaal 77,65 (acceptgiro 80,85) Jaar €296,50 (acceptgiro €299,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden Van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl 'De provincie heeft al veel eigen geld in Jeugdzorg gestoken, buiten het rijksbudget om. Ik moet roeien met de riemen die ik heb. Als het op is, is het op.' Zorg-gedeputeerde George van Heukelom Bij het meldpunt jeugdzorg dat de SP vrijdag heeft opengesteld, zijn zo'n twintig tips van mede werkers binnengekomen over za ken die beter moeten. Volgens de SP is het meldpunt een reac tie op verontrustende signalen over gebrekkige hulpverlening. door Ondine van der Vleuten Prima, zo'n meldpunt, is de reactie van directeur Nelleke Groenewegen van Bureau Jeugdzorg Zeeland. „We horen graag wat er beter kan." In 2011 werden elf klachten tegen Jeugdzorg gegrond verklaard. Die betroffen onvriendelijke bejege ning en te weinig meedenken met de klant, een verschil van mening over de indicatie (wat is er aan de hand en wat moet er gebeuren) en te laat of onvoldoende inzicht krij gen in het dossier. De SP mikt met het meldpunt dat nu geopend is echter niet op onte vreden cliënten, maar op mede werkers van Jeugdzorg en Juvent. De aanleiding vormen alarmeren de signalen die de SP binnenkreeg. Over een gebrek aan pleeggezin nen bijvoorbeeld. Het is een feit dat het ondanks voortdurende wervingscampagnes amper moge lijk blijkt het natuurlijke verloop op te vangen. Ook is gemeld dat het te lang duurt voor een kind en zijn omge ving hulp geboden wordt; dat er te weinig opvangplekken zijn voor een kind in nood; en dat er kindé ren zijn die, bij gebrek aan geschik te opvang, mijlenver van de ouders belanden, tot in België toe. Alarmerend was een noodkreet over een 'zomerstop' voor hulpvra gen. Alleen in levensbedreigende situaties zou nog iemand langs kunnen komen. Om te kijken hoe de situatie ervoor stond, niet veel meer dan dat. Clustermanager Crisis van Juvent Gedeputeerde George van Heukelom (zorg) „Ik moet roeien met de riemen die ik heb. Als het geld op is, is het op." foto Lex de Meester Peter Streefkerk ontkent met klem dat dit het geval is. „Ik heb alle re cente aanmeldingen doorgeno men en kan u verzekeren: alles is opgepakt", zegt hij, wijzend op de rapportages. Jeugdzorg-directeur Nelleke Groe newegen: „Vorig jaar hebben in heel Nederland zes kinderen on verantwoord lang op hulp ge wacht. En dat was niet in Zeeland. Hier hanteren we zelfs een door looptijd van vier in plaats van de wettelijke negen weken. Dat lukt ons gewoon. Het is niet altijd de best mogelijke hulp, want daar is soms een wachtlijst voor. Net als in de ziekenhuiszorg. Voor de ech te crises en zware gevallen houden we bedden en plekken vrij. Als de onveiligheid te groot is, blijft een kind echt niet thuis." Ze ziet wel dat de afgelopen maan den het aantal crisisgevallen is op gelopen. „Ik kreeg deze week te ho ren dat we ons moeten inspannen om crisisplaatsingen te voorko men door intensief thuis hulp te bieden. Er zijn meer crisisplaatsin gen dan de medewerkers aankun nen." Over de kinderen die ver van huis belanden, bij gebrek aan de juiste hulp in Zeeland, zegt Karin Smit van Juvent: „E-lke provincie heeft een aantal van die gevallen." Het zijn de 'Jolanda Veenema's en Brandons' van Nederland. „Goede opvang voor deze kinderen, die bijna één op één hulp nodig heb ben, is in heel Nederland amper voorhanden. Het is te kostbaar." Geld zou veel kunnen oplossen. Maar, zo zegt zorg-gedeputeerde George van Heukelom, de provin cie hééft al 'eigen' geld bijgelegd omdat het budget niet toereikend was. „Ik moet roeien met de rie men die ik heb. Als het op is, is het op." In 2015, als jeugdzorg een taak van de gemeenten wordt, krimpt het budget met 300 miljoen. Onlangs werd bekend dat het Rijk daar bo venop 2,65 procent wil korten. Zee land zou dan tussen de vijf en zes ton minder krijgen. Van Heukel om, beslist: „Daar tekenen wij be zwaar tegen aan." Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 4 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 77,65 per kwartaal inm> een doorlopend abonnement met betaling per accept van 80,85 per kwartaal (n«8) ik neem een proefabonnement van 6 weken voor 18,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (pgj Stuur de bon naar. PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 9910 Telefoonnummer Ik machtigde PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. RekeningnummerHandtekening De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon irelt u nadere Informatie aan. door Ondine van der Vleuten MIDDELBURG - Team Sunrise uit Terneuzen dat tijdens de vorige zonnebootrace winnaar werd, is zaterdag in Friesland vierde gewor den in het algemeen klassement. Gowrings Continental BV won. Het Zeeuwse team, onder leiding van captain Stefan van der Eijk, streed van 8 tot en met 14 juli in de Dong Energy Solar Challenge met een zeven jaar geleden ge bouwde boot, die dankzij nieuwe technologieën echter nog steeds competitief was. Het vijfkoppige team van Team Sunrise won tij dens de vorige editie van de race, in 2010, de wereldtitel. Dit jaar moest Team Sunrise echter genoe gen nemen met een vierde plaats in de A-klasse. Daarin wordt geva ren met een eenpersoonsboot, die zijn energie krijgt van vier stan daard zonnepanelen (zoals die ook op huizen staan). De eerste twee dagen waren er wat problemen met de schroef, waardoor de pres taties tegenvielen. Woensdag, tij dens de rustdag, kon de schroef vervangen worden. Zo werd als nog een vierde plaats gehaald in het algemeen klassement. In juni moest de Stichting Zeeuw se Zonneboot Race besluiten om dit evenement af te gelasten. Dit jaar liet de provincie weten dat een subsidies er dit jaar niet inzit en de steun van de Hogeschool Zeeland en de ROC's is aanzienlijk minder is. Bovendien bleef het aantal aanmeldingen achter.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 2