'Zwarte Mamba' voert een one-man-show op Jury houdt 261 sport Met de vorm van de sprinters zit het wel snor maandag 16 juli 2012 MOTORS PO si Jorge Lorenzo wint GP van Italië Motorcoureur Jorge Lorenzo toonde gisteren in Italië maar weer eens zijn klasse. Niemand lijkt de Spanjaard nog van de wereldtitel af te kunnen houden. door Jaap van Brumrmelen MUGELLO - De Zwarte Mamba scheidt met één beet genoeg gif af om twintig volwassenen te doden. Deze in Afrika levende slang is de snelste ter wereld. En al is zijn top van twintig kilometer per uur een schijntje vergeleken met de geme ten topsnelheid die Jorge Lorenzo gistermiddag op Mugello haalde (343,3 kilometer per uur), de Spaanse MotoGP-held daagde zijn rivalen uit met een nieuw helm design waarop de kop van de Zwar te Mamba was afgebeeld. De wereldkampioen van 2010 laat ermee zien hoe sterk hij mentaal in zijn schoenen staat en dat be wees hij nog eens in de Grote Prijs van Italië. Als een Zwarte Mamba dook Lorenzo in bocht één op prooi Dani Pedrosa en siste er voorbij. De Repsol Honda-coureur Iwema is overgeleverd aan een stel klunzen MUGELLO - „Weet je waarom Jasper is uitgevallen? Ze hadden vergeten een moer van een balhoofd vast te draaien", zei de teammanager van Jasper Iwema. Alles wijst erop dat de Moto3-coureur bij FGR Honda is overgeleverd aan een stel eerste- klasklunzen. „Het tekent mijn sei zoen. Dat kun je wel zeggen. Maar wat moet je ermee? Het zal geen opzet zijn, maar gebeurt te vaak." Het pleit voor Iwema dat hij met een pijnstillende injectie in zijn en kel (na een schuiver in de kwalifica ties) en een verre van optimale mo tor in het begin nog zo'n sprong naar voren kon maken. De Span jaard Maverick Vinales won. zag de Spanjaard pas bij de streep weer terug. Vrolijk zwaaiend naar het vak met Ducati-fans legde Lo renzo zijn laatste honderden me ters af. Het tekent de suprematie die hij gisteren aan de dag legde. Pedrosa werd tweede. Voor team genoot Casey Stoner was de scha de veel groter. Hij werd na een om metje door de grindbak achtste en heeft in twee races 37 punten ach terstand opgelopen. Dat lijkt te veel om Lorenzo, een toonbeeld van stabiliteit, van herovering van de wereldtitel te kunnen weerhou den. Het tegengas zal vooral moe ten komen van Dani Pedrosa, die vorige week zijn contract met Rep sol Honda met twee jaar verleng de. Razendsnel heeft Lorenzo de scha de gerepareerd die hij kort na de start van de TT opliep door de dwaze actie van Alvaro Bautista. Het enige nadeel dat hem tot het eind van het seizoen blijft achter volgen is het feit dat bij de crash in Assen een gloednieuwe motor werd vernietigd. Het dwong het team de tactiek aan te passen om het quotum van zes motoren per seizoen niet in gevaar te laten ko men. Bij trainingen op natte banen zal Lorenzo mondjesmaat de baan op komen om het materiaal te sparen. Op Mugello was dat niet nodig. Voor het eerst sinds de seizoen start in Qatar bleef het in alle trai ningssessies en de wedstrijd droog. Lorenzo is een klasse apart. In de wetenschap dat Pedrosa een snelle starter is die meer dan eens vanuit pikstart èen race heeft gewonnen, trok hij razendsnel zijn plan. Pe drosa remde laat voor bocht één af ging ietsje wijd, maar voor Lo renzo was dat genoeg om de beslis sende actie te maken. Pedrosa moest ook toestaan dat Dovizioso passeerde. Het stelde Lo renzo in de gelegenheid een gaatje te slaan. Pedrosa: „Toen ik het tem po opvoerde spinde mijn achter wiel. Dat was voor mij het sein ietsje in te houden. Ik kon het ho ge ritme van Jorge niet vasthou den." Andrea Dovizioso, van het Yam aha Tech 3-satellietteam, haalde als nummer drie voor de derde keer op rij het podium. De Duitser Ste fan Bradl leverde zijn tot nu toe beste prestatie met zijn vierde plaats. Valentino Rossi zorgde voor een lichtpuntje voor zijn vele fans door op Mugello als vijfde te eindigen op slechts elf tellen van de winnaar. PAARDENSPORT Hoefijzer dwarsboomt Vincent Jorge Lorenzo prikkelde zijn tegenstanders met een nieuw helmdesign: een afbeelding van de giftige Zwarte Mamba. foto Antonio Calanni/AP De Amerikaanse amazone Laura Kraut was in Geesteren net voor de laatste bui binnen en won het door regen geteisterde CSI Twen te. Een aantal topruiters vond het zaterdag niet verantwoord om te rijden en zag een goede klassering in duigen vallen. door René Banierink GEESTEREN - Pas op het ultieme moment toonden de weergoden mededogen met het CSI Twente. Na drie dagen van vrijwel louter re gen, bleef gisteren de laatste bui uit tot aan de prijsuitreiking. En daarbij bleek de zeer sluwe Laura Kraut drie mannelijke concurren ten te snel en te slim af te zijn ge weest. Van de eerste rubriek op donder dagochtend tot aan de laatste gis termiddag werd in Geesteren voor al gesproken over het weer. Met als hoogte- dan wel dieptepunt de zaterdagavond, bij de tweede en laatste kwalificatie voor de Grote Prijs van Twente. Halverwege de proef stortte een nieuwe donder wolk zijn lading uit over Erve Maathuis en deze keer was het zo erg dat de wedstrijd werd stilge legd. Om vervolgens na een half uur tóch te worden hervat. Maar niet voor lang. Het gros van de resterende deelne mers weigerde de paarden nog lan ger de kletsnatte piste in te sturen. Onder hen ook Gerco Schroder, een van de Nederlandse olympi sche ruiters, en Gert-Jan Bruggink. Beiden kozen voor het welzijn van hun paard, zo verklaarden ze na af loop. Bruggink: „Mijn paard Prime- val What Exclusive is pas negen en hij is ook nog eens heel voorzich tig. Als ik hem onder deze omstan digheden de ring in had gestuurd, had hem dat flink de schrik aan kunnen jagen." Vóór Schroder bleef dat zonder ge volgen, hij had zich in de eerste kwalificatie al geplaatst voor de Grote Prijs. Maar Bruggink niet. De nummer twee van het NK ging er vanuit dat het overleg met orga nisatie, ruiters en jury zou resulte ren in het toelaten van alle deelne mers die zich door de regen niet hadden kunnen kwalificeren. „Dit was overmacht, dit zijn extreme omstandigheden", zegt Bruggink. Maar na meer dan een half uur be raad bleek de jury onvermurwbaar en hield zich aan de regel: vijftig combinaties in de Grote Prijs en geen één meer. Dat betekende dus ook geen Bruggink, een internatio nale topruiter én regionale favo riet. Toen die op de hoogte werd gesteld, ontplofte hij zo ongeveer. „Ik was woest", zegt hij over de eerste emotie en teleurstelling. Wat het extra pikant maakte, was dat Bruggink sinds twee jaar be stuurslid is van het CSI Twente, als belangenbehartiger van de ruiters. Hij heeft die positie, doordat hij di rect belanghebbende was, zaterdag avond niet gebruikt of misbruikt, zegt hij. „Maar ik heb het er nader hand nog wel even intern over ge had. Ik vind dat je als organisatie hierin ook een bepaalde verant woordelijkheid hebt. De jury zal formeel in zijn recht staan. Maar ik heb meerdere grote concoursen meegemaakt waar na soortgelijke omstandigheden wel alle ruiters mochten starten. Ik heb hier meer dere ruiters gevraagd en niemand vond dat het niet kon." Vanzelfsprekend kwam het onder werp gisteren na de Grote Prijs nog eens aan de orde. Vincent Voorn, die als enige Nederlander de barrage haalde met vier combi naties en door een fout op de laat ste hindernis ook als vierde eindig de, begreep de discussie. „Ik mocht zaterdagavond als eerste starten en heb gelukkig geen last gehad van die hoosbui. Ik was an ders ook niet meer gestart zonder over de gevolgen na te denken. Het gaat om het welzijn van het paard. Anderzijds kan ik ook be grijpen dat de jury vasthoudt aan de beste vijftig. Om in de finale ook nog weer eens met bijna ze ventig combinaties te starten, is niet goed, denk ik." Voorn was in de barrage, waar voor zich vier combinaties plaats ten, als enige sneller dan winnares Kraut. Hij kreeg echter na het ver lies van een hoefijzer, op de laatste hindernis een balk aan de benen met de 17 jaar oude Audi's Gestion Priamus Z. „Dat is een kwartier ba len maar ook risico van het vak." 8S8&^S5£S£3^l££&38!^g&SajËg3» LONDEN - Enkele weken voordat in het olympisch stadion van Lon den wordt gestreden om eeuwige roem, hebben de Nederlandse atle ten laten zien dat het met de vorm wel goed zit. In liet atletiekstadion in de Londense wijk Crystal Palace liepen Churandy Martina (op de 200 meter) en de gouden estafetteploeg (4x100 meter) van het EK in Helsinki naar het po dium. Martina bleef met 19,95 se conden slechts een fractie boven zijn Nederlands record, even later snelde hij met de estafettemannen wederom naar een zilveren medail le. De 28-jarige Antilliaan hoefde op de 200 meter alleen de Fransman Christophe Lemaitre voor zich te dulden. Die zette met 19,91 de der de tijd van dit seizoen neer. Alleen de Jamaicanen Yohan Blake (19,80) en Usain Bolt (19,83) wa ren dit jaar sneller dan Lemaitre. Bij afwezigheid van de Fransman veroverde Martina eind vorige maand in Helsinki met overmacht de Europese titel op de 200 meter. Lemaitre vond die wedstrijd niet passen in zijn voorbereiding op de Olympische Spelen, maar bond za terdag tijdens de Diamond Lea gue- en Grand Prixwedstrijden in Londen alsnog de strijd aan met Martina. „Ik wist dat ik onder de twintig se conden kon lopen, maar om dat uitgerekend hier twee weken voor de Spelen te doen, is heel goed", jubelde de Fransman. „Ik heb heel veel vertrouwen op deze afstand. Op de Spelen wil ik nog sneller gaan, want ik denk dat ik mijn per soonlijk record moet verbeteren om tussen mannen als Blake, Bolt en die andere topsprinters een me daille te kunnen pakken." Martina bleef met 19,95 slechts 0,01 secon de boven zijn persoonlijk record, vorige maand gelopen in New York. De Europees kampioen kwam een uurtje later opnieuw op de baan, deze keer samen met Brian Maria no, Giovanni Codrington en Wou ter Brus voor de 4x100 meter. Pa trick van Luijk, lid van de ploeg die op het EK goud veroverde, bleef uit voorzorg thuis. De Rotter dammer had wat last van zijn rug. Ook zonder Van Luijk kon Oranje om de medailles meestrijden. Al leen Trinidad Tobago bleef het Nederlandse kwartet voor: 38,23 om 38,70. Polen werd derde in 38,78. Rutger Smith eindigde bij het ko gelstoten net naast het podium; hij werd vierde met 20,42 meter. De 31-jarige Groninger, goed voor zilver op de EK, kwam vier centi meter tekort voor een medaille. De Amerikaan Reese Hoffa zege vierde met een afstand van 21,34 meter. Yvonne ITak, die zich niet heeft weten te plaatsen voor de Spelen, liep in Londen naar de ze vende plaats op de 800 meter, in 2.02,93 minuten. Churandy Martina

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 26