Curvers baalt van Fransen Tour.nl Slalommassage Knaven: gebaar Wiggins was mooi maandag 16 juli 2012 Tourdebutant Roy Curvers mocht op de belangrijkste Franse feestdag even hopen op een stunt. Door slechte samenwerking in de kop groep bleef het bij dromen. door Geert langendorff LE CAP D'AGDE - De Franse feestdag Quatorze Juillet blijft in het geheu gen gegrift van Roy Curvers. De renner van Team Argos-Shimano maakt in de dertiende etappe, een rit van Saint-Paul- Trois-Chateaux naar Le Cap D'Agde, deel uit van een Frans geldeurde kopgroep. De euforie liet de Limburger niet koud. Hij genoot, maar zag een kans op een stunt verstoord door een slechte onderlinge samenwer king. And ré Greipel won uiteinde lijk in de massasprint. De klim over Mont Saint-Clair, een steile bult op 23 kilometer van de finish, vormde het grootste ob stakel niet. Gehannes van met na me Jéröme Pineau zorgde voor pro blemen. De Fransman van Omega Pharma-Quick Step bleek de onge schreven wetten van het peloton niet te kennen. Curvers, debutant in de Ronde van Frankrijk, stoor de zich enorm aan het geklungel waardoor een prachtige dag een zwart randje kreeg. „Het is heel speciaal als je vooruit rijdt en er zo veel mensen langs de kant van de weg staan", vertelde Curvers. „Maar ik baal ervan dat we nooit echt een kans hebben gekregen." Hij doelde op het energie vretende werk in de kopgroep. Onnodig vol gens hem. Curvers schudde zijn hoofd. „Je hebt altijd een paar idioten die de hele kopgroep naar de klote hel pen. Het zijn ook altijd dezelfden. Die mannen zijn zo fanatiek. Elk klimmetje rijden ze keihard op. Dan gaat de samenwerking ka pot." Michael Morkov (Team Saxo Bank), een goede kennis van hem, vond het na enkele van dergelijke acties welletjes en ging er alleen vandoor. „Pineau ging weer eens snoeihard omhoog... Ik begreep Morkov wel. Die was het zat." Als debutant in de Tour liet Curvers zich niet onbetuigd. Onderweg probeerde hij de Franse dwarslig gers continu tot de orde te roepen. Het haalde niets uit. „Ze zeiden: ,We moeten rijden, dit is de Tour.' Onzin. Je kan hard of zacht fiet sen, de voorsprong blijft intact. Als je steeds versnelt, gaat het 'nek- kie' er bij de rest af Ik snap dat niet. Die jongens zijn al zolang pro fessional. Misschien moeten ze een keer wielrennen op televisie kijken." Curvers' argumenten vielen in on vruchtbare aarde. Met een goede onderlinge verstandhouding had hij met de Fransen wellicht voor de overwinning kunnen gaan. Het liep anders. De interne onrust ver stoorde de kalmte in het peloton, dat tamelijk ver voor de finish be gon te accelereren. Greipel profi teerde hiervan. De Duitse sprinter van Lotto-Belisol boekte in Le Cap D'Agde zijn derde ritzege in deze Tour. Hij bleef Peter Sagan en Ed- vald Boasson Hagen nipt voor. Zijn lange vlucht stemde Curvers niettemin tot tevredenheid. De 32-jarige nieuwkomer kon met recht stellen hét niveau aan te kun nen. Doordat kopman Marcel Kittel en diens adjudant Tom Veelers afstap- ten, kon de wegkapitein discipline verruilen voor een meer avontuur lijk strijdplan. „Het gaat goed. Ik heb heel veel voor onze sprinters kunnen betekenen. Veelers reed een paar aardige uitslagen. Nu hij en Kittel weg zijn, verandert alles. Ik wil dit nog een keer proberen." André Greipel won zaterdag zijn derde etappe in deze Tour de France. Roy Curvers reed die dag lange tijd mee in de kopgroep, waarin de samenwerking niet optimaal was. foto Guillaume Horcajuelo/EPA door Geert Langendorff In de boezem van de Tour de Trance bevinden zich veel landgenoten. Ze zitten niet op de fiets, maar vervullen op de achtergrond een rol van betekenis. Aflevering 13: Ton de Vaan (54), verzorger bij Rabobank. Soigneurs hanteren een uitdrukking voor hun handelingen na een valpartij van een renner. „We noemen dat gekscherend een slalommas sage!', zegt Ton de Vaan, bezig aan zijn derde Tour de France met Rabobank. „Je moet kijken waar je uitkomt, tussen alle schaafwonden en blauwe plek ken door. Dat maakt het niet eenvoudig." Liever had De Vaan de grap niet gebezigd. De coureurs bepalen zijn stemming. Als de prestaties goed zijn, beleeft de. Vlijmenaar meer plezier aan zijn werk. De crashes, met vijf uitvallers tot gevolg, drukken de sfeer. Van het hem toegewezen duo Steven Kruijswijk en Ro bert Gesink moest de laatste naar huis. „Dit is een zware Tour. Je lijdt mee met de renners, zoals je on derdeel van de feestvreugde bent bij triomfen." Kri tiek op de afvallers kan hij moeilijk verdragen. „Verge lijk het met iemand die op de fiets naar zijn werk rijdt en onderweg door een auto wordt geschept. Die krijgt van zijn huisarts waarschijnlijk het advies an derhalve week plat op bed te liggen. Een renner staat de volgende dag weer aan het vertrek. Dan doet het pijn als mensen vraagtekens achter hun beweegrede nen om te stoppen zetten. Er is geen renner die af stapt omdat hij geen zin meer heeft. Als het moet, vloeit er meestal een flinke traan. Dan zit een renner in een wak." De Vaan fungeert eveneens als motiva tor. „Humor is echt een drijfveer om moraal te hou den. Renners zijn net normale mensen. Als je niet vrolijk in het leven staat, krijg je het zwaar." LE GAP D'AGDE - In de slotfase van de dertiende etappe in de Ronde van Frankrijk verrichte geletruidra ger Bradley Wiggins nog wat kop- werk voor zijn rappe ploegmaat Ed- vald Boasson Hagen. „Een mooi ge baar van de man in het geel was dat", zei ploegleider van Sky, Ser- vais Knaven. „En dan zijn er men sen die beweren dat de sfeer in de ploeg niet goed is. Met de hulp die Wiggins bood, is die stelling dat het niet zou boteren bij Sky hele maal ontkracht." De afgelopen da gen verschenen er verhalen dat er spanningen waren tussen Wiggins en zijn ploeggenoot Christopher Froome, die tweede staat in het al gemeen klassement en in de 11e etappe zijn aanval moest afbreken om kopman Wiggins te helpen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 25