121 zeeland Krijn Coppoolse wint ringrijden 'Er is geen schoner beest dan een bij' Man en kat gered bij brand Kinderen uit gastgezinnen vermaken zich op speelboerderij de imker Politie zoekt eigenaren van gestolen fietsen maandag 16 juli 2012 VLISSINGEN - De brandweer haalt een kat uit de woning in de Palingstraat in Vlissingen waar zaterdagochtend korte tijd brand woedde. Ook een man, die boven lag te slapen toen in de serre brand uitbrak, is door de brand weer in veiligheid gebracht. Hij is onderzocht door ambulancepersoneel, maar hoefde niet naar het ziekenhuis. De schade door de brand viel mee. De oorzaak is niet bekend. foto Lex de Meester door Sjaak janse WESTKAPELLE - Bij het ringrijden in Westkapelle afgelopen zaterdag is Krijn Coppoolse uit Serooskerke winnaar geworden van de jaarlijk se WES-wedstrijd (de eerste wed strijd van het jaar in Westkapelle). Van de 45 deelnemers lukte het Krijn Coppoolse evenals Cor Janse en Koen Minderhoud om alle 22 ringen te steken. In de kamp slaag de Coppoolse er in om de kleinste ring van 10 millime ter te steken en zo doende werd hij] winnaar van het dagklassement. De tweede plaats was voor Cor Janse, Coen Minderhoud werd derde. Nor maal gesproken worden er deze wedstrijd 25 beurten gereden, maar door de overvloedige regen val in de ochtend lag de wedstrijd tijdelijk stil waardoor het aantal beurten op 22 bleef steken. Zeven rijders wisten de laatste tien ringen te steken en moesten gaan strijden om de zes wisselbekers. Hier was het Koen Minderhoud uit Koudekerke die Cor Janse de baas bleef door het steken van de door Rob Paardekam KAMPERLAND - Ongeveer honderd kinderen uit Nederland, België, Frankrijk en Duitsland hebben za terdag een leuke dag gehad in speelboerderij de Five Star Farm in Kamperland. Het zijn kinderen uit probleemge zinnen, die momenteel ruim twee weken op vakantie zijn in Zeeuw se gastgezinnen. Dit alles wordt ge regeld door Europa Kinderhulp. De eerste groep kinderen kwam ruim een week geleden in Neder land aan. Ze verblijven bij onge veer negentig gastgezinnen. „Deze worden zorgvuldig uitgekozen", Bas de Jager: 'Het is onze bedoeling bijen tussen de mensen te brengen. Bijen doen veel nuttig werk. Mensen moeten weten hoe belangrijk deze beesten zijn voor de bestuiving. Zonder bijen is er geen mensheid. Als er meer imkers zijn, komen er meer bijen en meer bloemen.' 10 millimeterring. De derde beker was voor Krijn Coppoolse. De pollepel die tijdens deze wed strijd gaat over vier beurten, werd uitgekampt door veertien rijders en uiteindelijk ook gewonnen door Krijn Coppoolse. Ook hier voor moest hij de 10 millimeter- ring steken. Door het slechte weer in de och tenduren werden de sjezenwed- strijden in Veere en Zoutelande (Het Kustlicht) afgelast. Agenda Zeeuwse n«gri]den Ringrijders Vere- niging (ZRV) voor komende week: 18 juli, ringrijden Oostkapelle, Cam ping Ons Buiten, 18.30-21.00; 20 juli, sjezenrijden Aagtekerke, 17.00-21.00; 21 juli, demonstratie ring- en sjezen- rijden, IJzendijke, 9.30-17.00; ringrij den Domburg, S.00-17.00; jubileum wedstrijd en sjezenrijden Grijpsker- ke, 15.30-21.00; 23 juli, Zeeuws kampioenschap ring lopen, 13.30-17.00, Stal de Pagter Hoogelande, Grijpskerke, voor kinde ren t/m 12 jaar, opgave via coenzrv@zeelandnet.nl. Bijen zijn belangrijk en dat moe ten mensen weten. Daarom hiel den zaterdag in het hele land im kers open huis. Ook op verschil lende plaatsen op Walcheren. In museum Terra Maris in Oostka pelle vertelden Bas de Jager en Wim Schaeffer over hun grote passie: de honingbij. door Carla van de Merbel Over bijen is zoveel te vertellen. De im kers Bas de Jager uit Middelburg en Wim Schaeffer uit Oostkapelle doen het graag. Bij de entree van museum Terra Maris hebben ze een hoek ingericht met attributen uit de bijenhouderij, zo dat ze ook wat kunnen laten zien. Bas de Jager is al zo'n twintig jaar imker. Zijn vader begon eerst met het houden van bijen, De Jager raakte vervolgens ook enthousiast. „En als je er eenmaal in zit, kom je er niet meer uit los." Honingbijen zegt Vincent van Bijnen, voorzit ter van de Zeeuwse afdeling van Europa Kinderhulp. Zaterdag kwamen veel kinderen en hun gastouders bijeen voor een familiedag in de speelboerderij in Kamperland. Deze dag wordt nog herhaald voor de groep jongens en meisjes die later aankomt. Hoewel de Zeeuwse afdeling van Europa Kinderhulp na een soort noodoproep in de media nog een behoorlijk aantal gastouders wist te strikken (zo'n negentig), zijn nieuwe gezinnen die zich aanbie den voor de volgende zomer meer dan. welkom. zie ook www.pzc.nl/video zijn ook fascinerend. Het zijn heel sociale insecten die in een grote groep, een volk, leven. Elke bijen kast wordt bewoond door één volk, zo'n 50.000 bijen per kast. Middelpunt is de koningin, daar van is er per volk één. Zij kan zo'n tweeduizend eitjes per dag leggen. De darren, de mannelijke bijen binnen het volk, zorgen voor de bevruchting. Het merendeel van het bijenvolk bestaat uit vrouw tjes. Zij zijn de werksters. De Ja ger: „De werksters beginnen als huisbijen. Die houden de kast schoon. Er is geen schoner beest dan een bij. Later worden ze haal bijen en gaan ze erop uit voor nec tar. Die brengen ze in de raat en daaruit ontstaat honing." De werk bijen moeten hard werken en wor den dan ook niet oud. En dan wordt ook nog eens het resultaat van hun noeste arbeid, een kilo ho ning per raat, in september door de imker weggehaald. In ruil voor hun wintervoorraad honing krij gen ze suikerwater. In de tuin van het museum staan bijenkasten van De Jager en Schae ffer. De Jager trekt zijn imkerpak aan en begeeft zich binnen de om heining die de bezoekers be schermt tegen de bijen. Zodra hij een raat uit een kast trekt, vliegen er bijen uit. Ze zijn wat agressief vandaag, vanwege het vochtige weer en omdat De Jager ze nu voor de zoveelste keer lastig valt. Eén bij vliegt bij Schaeffer in de nek en steekt hem. „Ze moeten mij ook altijd hebben." Hij heeft er wel een middeltje tegen, maar dat ligt thuis. De Jager heeft één raat in een soort vitrine geplaatst en geeft daarmee de bezoekers een mooi inkijkje in het bijenleven. De koningin heeft hij onlangs met typex een witte markeringsstip willen geven, maar hij is wat uitge schoten. Ze valt door de witte streep des te beter op. De Jager en Schaeffer zouden willen dat er meer imkers kwamen. „Het is on ze bedoeling bijen tussen de men sen te brengen. Bijen doen veel nuttig werk. Mensen moeten we ten hoe belangrijk deze beesten zijn voor de bestuiving. Zonder bij en is er geen mensheid. Als er meer imkers zijn, komen er meer bijen en meer bloemen." Jaar van de Bij Dit jaar is uitgeroepen tot Jaar van de Bij, voor zowel honingbijen als wilde bijen. Doel ervan is om extra aandacht te vragen voor bijen. Dat is nodig omdat er de afgelo pen jaren veel bijensterfte is in Nederland. Oorzaken hiervan zijn onder meer gewasbestrijdingsmid delen en de verschraling van de va riatie in bloemen. Bijen zijn erg belangrijk voor de kruisbestuiving en daarmee voor de voedselvoorziening. Dat geldt voor fruit, maar ook voor groenten die uit zaadjes groeien. GOES - De politie zoekt de eigena ren van twee gestolen fietsen. Afge lopen woensdag werd in Goes een 19-jarige man uit Middelburg aan gehouden. Hij was in het bezit van een fiets die niet van hem was. Uit camerabeelden bleek dat hij in mei ook al een fiets had gestolen op het station in Goes. Van de tweewieler die hij woensdag stal, is nog geen eigenaar bekend. Afgelopen weekend werd in Goes ook een 29-jarige Reimerswaler aangehouden. De politie herkende hem omdat hij een bekende fiet sendief is. Hij had een gestolen mountainbike bij zich. Foto's van de fietsen op www.pzc.nl Honingraat met bijen en in het midden de koningin, die De Jager onlangs met typex een witte markering heeft gegeven. Maak je klaar voor sen dag vol fynj spanning en sensatie. Op slechts 45 minuten rijden vanaf Eindhoven en 1 uurtje vanuit Tilburg en Breda Je kan kiezen uit meer dan 50 vette attracties, daardoor zijn de wachtrijen nooit tang. Wat dacht je van lyphoon. King Kong én Banana Battle? Of Drzz. de gloednieuwe coaster 2011. Dit jaar hebben we nog 2 verrassingen voor je. De nieuwe Psardenshow met musicalster Anne V'an opstal. Adembenemend en niette rnissen' En de nieuwe super leuke film YOG! BEAR in de 4D-dnema. Waar wacht je nóg op? Surf naar bóbhetasnland.n! in Bobbejaanland, 't plezantste land ter wereld!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 12