Rooms-Katholieke Kerk in Brazilië moet veer laten buitenland 19 ...boekt u bij KRAS.NL! B Thüringerwald B Berlijn Omgeving B Duitse Oostzeekust 1 Single. - re'*en! zaterdag 14 juli 2012 terste geval uit de lucht geschoten worden, zo werd gisteren bekend ge maakt. De RAF wil daarvoor straalja gers en helikopters met scherpschut ters inzetten. Eerder kreeg het leger toestemming van de rechter om luchtafweergeschut op daken van flats te stationeren. De Spelen begin nen op 27 juli met de openingscere monie. foto John Stillweli/AP MÜNSTER Bedenker van de Lotto overleden De bedenker van het Lottospel, de Duitser Lothar Lammers, is op 86-jarige leeftijd na een slepende ziekte overleden in zijn woning in Münster. Lammers bedacht het Lot tospel '6 aus 49' in 1955. Dat spel is de basis van alle Lottospelen in de wereld. Hij vergaarde er een for tuin mee. In Nederland werd het spel in 1974 geïntroduceerd. NEW DELHI Huwelijken uit liefde verboden De dorpsraad van de Indiase plaats Asara heeft huwelijken uit liefde verboden. Alleen door de ouders gearrangeerde verbintenissen blij ven toegestaan. Ook mogen vrou wen onder de 40 jaar geen mobiele telefoons meer gebruiken of zon der begeleiding naar de markt gaan. De maatregelen moeten 'naïe ve jonge vrouwen' beschermen. AMSTERDAM Wapens Bonnie en Clyde worden geveild De pistolen die het misdaadkoppel Bonnie Parker en Clyde Barrow in 1934 bij zich had toen ze in een hin derlaag van de politie werden ge dood, worden geveild. Het .38-pis- tool dat Bonnie aan de binnenkant van haar dijbeen droeg en het .45-pistool van Clyde moeten elk tussen de honderd- en tweehon derdduizend euro opleveren. door Alex Hijmans SALVADOR - In Brazilië is een stille sociale revolutie aan de gang: het land met de grootste rooms-katho- lieke bevolking ter wereld is nu ook het land met het grootste aan tal evangelische christenen. Dat zijn op Engels-Amerikaanse leest geschoeide orthodoxe protestan ten. Recente cijfers gebaseerd op de volkstelling van 2010 liegen er niet om: tussen 2000 en 2010 daalde het aantal rooms-katholieken met een procentpunt per jaar, van ruim 74 tot ruim 64 procent van de bevolking. De evangelisch-protestantse ker ken groeiden bijna evenredig: hun aanhang bedraagt 22 procent. Ook hun politieke macht neemt toe. Brazilië telt 205,7 miljoen inwo ners. De hoofdstraat van Loteamento Al to da Bela Vista, in de periferie van Salvador, de derde stad van Brazilië, is slechts tweehonderd meter lang, maar er staan zeven kerkgebouwen: een katholieke - de grootste - en zes bedehuizen van uiteenlopende evangelisch-protes tantse gezindten. Zaterdagavond: de baptistenkerk, niet veel groter dan de garage van een Nederlandse woning, zit vol. Fel spaarlampenlicht valt op witte plastic stoelen' de stem van de pre dikant - een man van nog geen dertig - galmt door de luidspre kers. Ondanks de hitte zijn de mannen in pak gekleed. De aanwe zige vrouwen, het haar in strakke knotjes, dragen rokken tot over de knie. „Ik kom hier nu een halfjaar," ver telt koksmaat Reinaldo dos Santos (27). „Zoals bijna iedereen hier ben ik katholiek opgevoed, maar ik ging al jaren niet meer naar de kerk. Ik woon hier tegenover, ik ken de predikant al van toen we sa men knikkerden. Hij heeft me hier binnengehaald. Ik begreep dat ik op een moment in mijn leven aangekomen was dat ik God nodig had." Evangelisch-protestantse kerken zijn vooral bij armen in zwang. Zestig procent van de leden van deze geloofsgemeenschappen ver dient het minimumloon of min der. Hier ligt ook de verklaring voor de explosieve groei van de kerken. Toen in de jaren zeventig van de vorige eeuw rond de grote steden uitgestrekte sloppenwijken ont stonden liet niet alleen de staat, maar ook de Rooms Katholieke Kerk het daar afweten, zegt José Eustaquio Diniz, demograaf aan de Braziliaanse nationale school voor statistiek. „De evangelisch-protestantse ker ken wierven gelovigen op plekken waar de katholieke kerk simpel weg niet op de plotselinge bevol kingsgroei inspeelde," vertelt Di niz. Zes dagen per week is in Lotea mento Alto da Bela Vista 'A Voz do Alto' - 'De Stem van Boven' - te horen. Dit lokale radiostation zendt niet via de ether uit, maar voorziet de buurt van gospelmu ziek en programma's van evange lisch-protestantse inslag via een netwerk van kabels en aan lan taarnpalen bevestigde luidspre kers. „Ik heb dit radiostation opge zet na een visioen waarin God mij opdracht gaf het evangelie te ver spreiden," vertelt eigenaar José Leonidas. Het radiostation is slechts een kleinschalig voorbeeld van de ver strengeling van de evangelisch-pro testantse kerken met de Braziliaan se media. Het op een na grootste televisienetwerk van het land, Re cord, is eigendom van Edir Mace- do. Laatstgenoemde is de stichter van de grootste evangelisch-protes tantse kerk van Braziliaanse oor sprong, de ook in Nederland actie ve Igreja Universal do Reino de Deus. Ook in de politiek laat een ver bond van evangelisch-protestantse parlementsleden van alle politieke gezindten steeds vaker van zich ho ren. Vorig jaar werd president Dil- ma Rousseff door dit blok gedwon gen om per decreet een voorlich tingsproject over homoseksualiteit op middelbare scholen stop te zet ten. Andere religies, zoals de Afro-Bra- ziliaanse godsdiensten, de Santo Daime-kerken en het spiritisme, vertonen eveneens groei. Ook het aantal niet-gelovigen neemt toe: acht procent van de Brazilianen noemt zich intussen atheïst. keuze uit bijna 200 actieve vakanties door heel Europa t/ de allerbeste prijs-kwaliteitverhouding volledig verzorgd: incl. verblijf in goede hotels, ontbijt en soms diner groepsreizen: o.l.v. deskundige Nederlandssprekende reisleiding singlereizen: 1-persoonskamer zónder toeslag Q Groningen Drenthe 3-5 dgn o.b.v. ontbijt - aankomst: dagelijks van 17/7 t/m 27/10 Hotel nabij de bruisende stad Groningen, gratis hotelfietsen Zie www.kras.nl/21843 Achterhoek 3/4 dgn o.b.v. ontbijt - aankomst: dagelijks van 25/7 t/m 30/10 Verblijf in een uitstekend 4-sterren hotel (beoordeling 8.3) Zie www.k Veluwe 5 dgn o.b.v. ontbijt en diner - aankomst: maandag van 16/7 t/m 3/9 Ontdek met een leuk groepje Nederlands mooiste natuurgebied Zie www.kras.n S Dresden Elbe-route 7 dgn o.b.v. ontbijt en diner - vertrek: 4/8 en 1/9 Via de Elbe en de Saksische Wijnroute naar o.a. Dresden Zie www.kras.nl/21719 B Loiredal 7 dgn o.b.v. ontbijt en diner - vertrek: 21/7 en 4/8 100% vertrekgarantie, langs o.a. het kasteel van Chambord Zie www.kras.nl/21841 B Zwarte Woud Rijndal 7 dgn o.b.v. ontbijt en diner - vertrek: 4/8, 25/8 en 1/9 Beleef Duitsland's meest veelzijdige vakantiestreek Elfstedentocht Friesland 7/8 dgn o.b.v. ontbijt en diner - aankomst dagelijks: van 7/8 t/m 31/10 Zeer complete fietsvakantie, met o.a. Leeuwarden en Sneek Zie www.kras.nl/21621 8 dgn o.b.v. ontbijt en diner - vertrek: 4/8 en 15/9 Ontdek het 'Groene Hart van Duitsland' en haar kuuroorden 7 dgn o.b.v. ontbijt en diner - vertrek: 4/8 Unieke kennismaking met dé hoogtepunten van Berlijn fi Normandië 7 dgn o.b.v. ontbijt en diner - vertrek: 18/8 en 1/9 Populaire reis langs onder meer de bekende invasiestranden Zie www.kras.n Zie www.kras.nl/22739 B Bodensee 8 dgn o.b.v. ontbijt en diner - vertrek: 4/8 en 15/9 Ideale fietsstreek met bloemenpracht en een heerlijk klimaat Zie www.kras.n 7 dgn o.b.v. ontbijt en diner - vertrek: 1/9 Lekker uitwaaien aan de kust en op de fiets naar Hanzesteden Zie www.kras.n ■k I fyjrjztn waarom zou je meer betalen BOEK ONLINE of bel 0900-9697 m

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 9