BHV na jaren gesplitst 81 buitenland in Syrië Bloedbad gemeld Russische dissident vraagt politiek asiel aan in Nederland dejongintra.nl DE BESTE ITALIË VAKANTIES Droogoefenen zaterdag 14 juli 2012 Vakantiepark Colombo- Onze topper Bloemenrivièra - Andora 8-daagse zonvakantie Diverse vertrekdata t/m september deionaintra.nl/azand01 I Veneto - Chioggia I 8-daagse kampeervakantie Diverse vertrekdata t/m september deionaintra.nl/kcchi04 Ruim opgezet vakantiepark Klassiek Italië 12-daagse busrondreis Diverse vertrekdata t/m oktober deionaintra.nl/beit302 KÜHfVH L Toscane en Venetië 11-daagse vliegreis I Diverse vertrekdata t/m september I deionaintra.nl/vbit406 bel 0180-457803 of ga naar uw ANVR reisbureau Vijftig jaar na eerste voorstellen is plan aangenomen Senaat en Kamer akkoord met deling van kieskring Brussel -Halle-Vilvoorde. Plan uit 1961 was bedoeld om verfransing rand Brussel en Vlaams Brabant tegen te gaan. Uitvoering akkoord kan op weerstand stuiten. BRUSSEL - Een halve eeuw politie ke strijd is gisteren in België tot een einde gekomen. Na de Senaat stemde ook de Kamer van Afge vaardigden in meerderheid in met de splitsing van de kieskring Brus- sel-Halle-Vilvoorde. Socialisten, christendemocraten, liberalen en groenen waren voor. De Vlaams-nationalistische par tijen waren ook voor, maar stem den tegen omdat ze vinden dat er voor het historisch genoemde ak koord over 'BHV' teveel toezeggin gen zijn gedaan aan de Franstali- gen. De komende maanden zal moeten blijken of de uitvoering van het akkoord over de splitsing niet opnieuw strijd oplevert. De kieskring BHV bestaat uit de Franstalige hoofdstad Brussel en 35 randgemeenten die vallen on der het Vlaamse Halle-Vilvoorde. Hij behoort tot twee taalgroepen, terwijl alle andere kieskringen in België één provincie omvatten. Al leen in Vlaams Brabant is dat niet zo. Om die reden moest de kies kring worden gesplitst, zo eisten de Vlamingen. Over die splitsing is vijftig jaar ge daan. De eerste voorstellen date ren uit 1961. Doel was de verfran sing van de rand rond Brussel en van Vlaams Brabant af te remmen. Pas vorig jaar september, na de langste kabinetsformatie uit de Bel gische geschiedenis, is er een ak koord bereikt waarbij de Vlaamse partijen naar eigen zeggen nogal wat water bij de wijn hebben ge daan. De gemeenten van Halle en Vil voorde worden nu bij de kieskring Leuven gevoegd, zodat er één Vlaamse kieskring Vlaams-Bra bant komt. Alleen de inwoners van zes zogenoemde faciliteitenge meenten rond Brussel kunnen bij verkiezingen zelf bepalen waar ze stemmen: ofwel op tweetalige lijs ten in Brussel, ofwel op de lijsten van Vlaams-Brabant. De randge meenten tellen veel Franstalige in woners, in enkele gevallen inmid dels de meerderheid. In die ge meenten is ook regelmatig een bur gemeester gekozen die geen Neder lands spreekt of gebruikt, dat is in strijd met de taalwet. Over de toe laatbaarheid van die burgemees ters besluit in de toekomst de (tweetalige) Raad van State en niet langer het Vlaams gewest. 0b O ©O BEIROET - Syrische regeringstroe pen hebben in de centrale provin cie Hama een bloedbad aange richt. Volgens de Syrische opposi tie zijn daarbij meer dan honderd en mogelijk zelfs tweehonderd do den gevallen. Het geweld voltrok zich donder dag in de arme boerengemeente Tremseh, zeiden de Lokale Coördi natiecomités en het Syrische Ob servatorium voor de Mensenrech ten. De aanval werd vrijdag beves tigd door de waarnemersmissie van de Verenigde Naties in Syrië. Volgens de activisten omsingelde het Syrische leger Tremseh en werd de stad onder andere be stookt vanuit de lucht en vanaf de grond met artilleriegeschut. Vervol gens trokken gewapende bendes die trouw zijn aan het regime de stad in. De shabiha zoals ze wor den genoemd, staken dorpelingen dood of schoten ze neer. De op standelingen probeerden terug te vechten, maar konden niet op te gen de militairen. „Ze bleven de stad beschieten en de wapens van het Vrije Syrische Leger waren niet toereikend om ze uit de stad te houden", aldus een van de acti visten. Het hoofd van de VN-waamemers- missie, de Noorse generaal-majoor Robert Mood, zei dat de Syrische regering zware wapens heeft inge zet en sprak van 'aanhoudend ge weld'. Waarnemers die in Hama gestationeerd zijn hebben de aan val bevestigd. Syrië-gezant Kofi Annan zei 'ge schokt en verbijsterd' te zijn door de berichten. Hij leverde felle kri tiek op de Syrische regering omdat het bloedbad duidelijk in strijd is met 'de taak van de regering om het gebruik van zware wapens in dichtbevolkte gebieden te staken'. Volgens de Syrische regering zijn er vijftig doden gevallen toen het Syrische leger de strijd aan ging met 'gewapende bendes' die de be volking terroriseerden. LONDEN - Een scherpschutter van de Britse luchtmacht richt zijn ge weer tijdens een oefening. Het leger bereidt zich voor op de beveiligings- taken die het kreeg voor de Olympi sche Spelen dit vanaf eind deze maand in Londen worden gehou den. Vliegtuigen die tijdens de Spe len in een voor de luchtvaart verbo den zone komen, mogen in het ui- MOSKOU/DEN HAAG - De Russische dissident Alexander Dolmatov heeft, naar nu pas bekend is gewor den, politiek asiel gevraagd in Ne derland. Dolmatov verblijft al sinds 10 juni in Amsterdam. Zijn asielaanvraag dateert van drie da gen later. Dolmatov, een raketingenieur, te vens lid van anti- Poetinpartij 'Het andere Rusland', vloog op 9 juni vanuit Moskou naar de Oekraïnse hoofdstad Kiev. Vandaar bereikte hij Nederland. Een visum voor bezoek aan Neder land vroeg Dolmatov al eerder bij de Nederlandse ambassade in de Russische hoofdstad aan. Hij kreeg dat visum op 8 juni. Dolmatov nam de benen toen hij merkte dat agenten van de gehei me dienst FSB opvallend veel inte resse kregen in zijn doen en laten. Dat gebeurde nadat Dolmatov op 6 mei had deelgenomen aan een grote demonstratie tegen presi dent Vladimir Poetin en diens al machtige partij Verenigd Rusland. De demonstratie op het Bolotna- yaplein liep later uit de hand. De Russische overheid startte daarop juridische procedures tegen tiental len deelnemers op grond van de beschuldiging dat zij grootschalige ordeverstoringen hadden georgani seerd. Volgens Dolmatov waren er ge heim agenten onder de demon stranten. Hij werd zelf opgepakt. In de arrestantenbus werd hij aan gesproken door iemand die hem vroeg naar zijn buitenlandse con tacten. De betrokkene bood hem aan een grote actie tegen het regi me te organiseren om daarop sa men de grens over te vluchten. Dolmatov vertrouwde het echter niet. Na zijn vrijlating bemerkte Dolma tov naar eigen zeggen dat zijn huis in de gaten werd gehouden. Hij be sloot te verhuizen maar ook op zijn nieuwe adres doken vreemde lieden op. Bovendien kwam hijer achter dat zijn mobiele telefoon werd afgeluisterd en dat hij op straat met auto's werd gevolgd. Omdat Dolmatov in de defensiein dustrie werkte had zijn werkgever zijn paspoort ingenomen. Hij vroeg dit met een smoes terug en vroeg vervolgens bij de Nederland se ambassade een visum aan. Na zijn vlucht kreeg zijn moeder be zoek van personen die beweerden collega's van haar zoon te zijn. Ook zijn buren kregen dergelijke bezoeken. In Amsterdam ontmoette Dolma tov Denis Solopov, een activist die het Russische regime aanklaagde wegens de aanleg van een snelweg bij Moskou dwars door het Khim- ki-bos. Hij vroeg via de UNHCR, de VN-vluchtelingenorganisatie, asiel aan. Ook hij nam via Oekraï ne de benen. Activiste Anastasia Rybatsjenko, die eveneens vervolgd werd we gens de 6 mei-demonstratie, is in middels vanuit Rusland naar Duitsland gevlucht. Toscane te kust en te keur I 8-daagse vlieg-busreis I Diverse vertrekdata t/m oktober I deionaintra.nl/vbmds01 Lago di Levico 12-daagse busreis Diverse vertrekdata t/m oktober deionaintra.nl/bblev01 (A *2 Voor alle reizen geldt: getoonde prijzen zijn per persoon o.b.v. 2 personen, exclusief reservenngskosten, Bijdrage Calamiteitenfonds 2,50 per boeking,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 8