TE Dl UUR Succesvol een auto huren werken 129 zaterdag 14 juli 2012 ;.v. Het groeiend aanbod van budget- vluchten maakt het huren van een auto in het buitenland aantrekke lijk. Maar er zijn wel enkele punten om op te letten, wil je er niet bij in schieten. Enkele tips van een erva ringsdeskundige. door Yvonne Jansen illustratie Job van Gelder Door zwangerschap net een walvis op het droge. Eindeloos gewacht bij de bagageband, maar de koffer (met po sitiekleding!) blijkt niet meegekomen. De, met het oog op het afgelegen appartemen tencomplex, gehuurde auto blijkt een krot. De bestuurdersstoel zit muurvast en ik pers me tussen stuur en zetel. Sputterend en na veelvuldig opnieuw starten, bereik ik met het aftandse geval mijn logeeradres. De vol gende dag zegt de auto: zoek het maar uit. Kan deze vakantie nog leuk worden? Na een paar telefoontjes van de eigenares van het complex komt de volgende dag een mannetje dat 0111 de auto heen loopt, onder de motorkap kijkt en zegt dat ik mee moet gaan. Gedwee accepteer ik gehuld in een ka nariegeel XXXL-herenshirt uit de dorps win kel de lift naar het vliegveld. De autover huurder heeft met me te doen (ik zit inmid dels onder de zonnebulten). Ik krijg het pa radepaardje van zijn stal, een bijna nieuwe Opel Corsa. Zonder bijbetaling, de schat. In mijn fluorescerende outfit verken ik alle uit hoeken en baaien, geniet van de ruigte en de kristalheldere zee. Dertien jaar later her inner ik me nog hoe heerlijk en onbezorgd deze vakantie was, dankzij deze huurauto. Maar er zijn ook reizigers met minder leuke ervaringen. 'Ik heb in Mallorca een auto ge huurd voor 250 euro, maar moest bij het op halen 387 euro betalen. De week ervoor in Portugal heb ik een auto gehuurd voor 105 euro, maar moest bij het ophalen van de auto 381 euro bétalen', schrijft een gedupeer de. In het buitenland zijn huurvoorwaarden nog lastiger te doorgronden dan in Neder land. Prijzen en tarieven zijn vaak ondoor zichtig en verschillen per bestemming en ca tegorie. Daarom is het slim ze rustig vooraf online te vergelijken. Buiten de EU moet u soms een internationaal rijbewijs overleg gen als u een auto wilt huren. Dat is bij ie der ANWB-verkooppunt te verkrijgen voor 15,95 euro op vertoon van uw Nederlandse rijbewijs en na inlevering van een recente pasfoto. Let op het aantal inbegrepen kilometers. Bij een beperkt inclusief kilometrage ligt de huurprijs aanzienlijk lager, maar elke over schrijding betaalt u dik bij. Bedenk dus van tevoren wat u van plan bent: af en toe een uitje of een grote trektocht? Toeslagen verschillen per bedrijf. Voor jon ge bestuurders (die verhoudingsgewijs va ker brokken maken) geldt bij de ene ver huurder een opslag, maar bij een andere misschien niet Dat brengt ons op het onder werp verzekering. Let erop dat schade en let- 'Ik krijg het paradepaardje van zijn stal, een bijna nieuwe Opel Corsa' sel gedekt zijn. Ga niet de weg op zonder WA-verzekering, Collision Damage Waiver (CDW, afkoop van eigen risico) en Theft Protection (TP, diefstalverzekering). Die zijn niet altijd bij de huur inbegrepen. Vooraf en online reserveren kan bij de mees te bedrijven - zeker internationale verhuur ders als Sixt, Budget, Europcar, Hertz en Avis. Zij hebben een eigen wagenpark. Hun documenten kunnen thuis worden uitge print. Er is vrijwel geen wachttijd. Dat kan ook anders als, een vliegtuig leegloopt en de helft van de passagiers de bij de reis inbegre pen huurauto komt claimen in een piep klein kantoortje! Bij grote verhuurders met meerdere vestigin gen kunt u de auto na afloop elders inleve ren, bijvoorbeeld als u een terugvlucht pakt op een andere plek dan waar u arriveerde. U betaalt dan kosten voor het achterlaten (en terugbrengen), soms gaat het om hon derden euro's. Bij lokale aanbieders met één vestiging bestaat deze mogelijkheid niet. Besluit u ter plekke een dagexcursie te ma ken, dan is autohuur prima te regelen. Op vrijwel alle populaire vakantiebestemmin gen bevinden zich tussen de souvenirwin kels verhuurkantoortjes. De prijzen zijn vaak lager dan bij grote verhuurmaatschap- pijen. Wie een beetje onderhandelt, weet vaak nog iets van de prijs af te pingelen. Na deel is dat de auto's dikwijls ouder zijn en u niet altijd kunt vertrouwen op de staat van onderhoud. In een enkel geval zijn zelfs de eigendomsverhoudingen niet helder. Ook wordt er soms gegoocheld met tarieven en bijkomende kosten. Vooral bij dit soort be drijfjes komt het voor dat het lagere tarief sa mengaat met het ontbreken van een verze kering. Verder zijn er nog bemiddelaars (bij voorbeeld reisorganisatie of vliegmaatschap pij). Zij hebben geen eigen wagenpark, maar 'kopen' auto's bij internationale en lo kale aanbieders. Zo kunnen ze lage huurta- rieven bedingen. Ook zijn er bemiddelaars die werken op commissiebasis, bijvoorbeeld de hostess van uw touroperator of het hotel (waardoor u de commissie betaalt). Waar u ook huurt, loop de auto voor ver trek altijd na met een medewerker. Laat zelfs de kleinste kras, deuk of vlek noteren. Maak hetzelfde rondje bij het terugbrengen. Laat vastleggen dat u geen schade hebt ver oorzaakt, en als dat wel het geval is, welke. Maak er eventueel een foto van. Vraag altijd om een definitieve factuur. Zo voorkomt u nabranders. Wie voor een paar dagen of de hele vakantie wil huren, reserveert beter zo snel mogelijk. Vooral in de maanden juli en augustus treden tekorten op. Als de vraag stijgt, stijgen de prijzen mee. www.allesoverautohuur.nl is een portaal waar veel verhuurders op staan. reageren? geld@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 81