binnenland 17 Begrip voor dubieuze geste rechters F245^ In Mali gegijzelden zijn gefilmd Verhuur koophuis simpeler Confetti Doden in woning Family Adventure Willingen Onder juristen heeft de ver klaring van de Middelburg se rechtbank dat een ver dachte die zelfmoord pleeg de schuldig was grote be vreemding gewekt. Terecht? De Middelburgse recht bank maakte donder dag een eind aan een bizarre en vooral af schuwelijke strafzaak tegen een 29-jarige man die uit wraakzucht de ouders van zijn gewezen vrien din om het leven zou hebben ge bracht. De verdachte pleegde zelf moord, kort voordat de rechtbank uitspraak zou doen. Daarop kon den de drie strafrechters van de Middelburgse rechtbank niet anders doen dan het Openbaar Ministerie 'niet-ontvankelijk' ver klaren. Tegen overleden verdach ten worden in ons land immers geen vonnissen gewezen. Maar de Zeeuwse rechtbank liet het hier niet bij. Ze legde een verklaring af dat er 'wettig en over tuigend bewijs' is tegen de ver dachte dat hij beide ouders van zijn oud-vriendin heeft omge bracht. De verdachte had conse quent en pertinent ontkend dat hij de vrouw had gedood. Haar man zou zelf zijn vrouw hebben omgebracht in een poging zich door jan Reijnders tegen de verdachte te verweren. Een onverdraaglijke gedachte voor de nabestaanden, die de rechtbank ondubbelzinnig ontkracht. De uit leg van de rechters over de schuld van de verdachte aan beide moor den werd door de nabestaanden ook met meer dan grote instem ming begroet. De samenleving zal het gebaar van de rechters toejuichen dat ze de verdachte, ook al is hij overleden, niet met zijn omstreden verkla ring laten wegkomen. Maar straf rechtelijk voelt de rechterlijke ges te niet goed. Een rechter spreekt door zijn vonnis en ook louter en alleen door zijn vonnis. Is er geen vonnis, dan zwijgt de rechter. Dat is een gouden regel in de recht spraak. Wat rechters voorafgaand aan het uitspreken van een vonnis onder elkaar bedisselen, wordt wel aangeduid als 'het geheim van de raadkamer'. Dat geheim schenden is een doodzonde voor een rech ter. „En dat is precies wat hier ge beurd lijkt te zijn. De verdachte wordt gestigmatiseerd. In hoger beroep kan hij vanzelfsprekend zaterdag 14 juli 2012 DAKAR - Van drie gijzelaars in het noordoosten van Mali, onder wie een Nederlander, zijn vrijdag opna mes verspreid waarop ze vertellen goed te worden behandeld. Op de website YouTube is onder anderen Sjaak Rijke te zien die zegt: „Ik ben Sjaak Rijke uit Nederland. Ik ben met al-Qaeda en ik word goed behandeld. Ik heb deze brief uit Nederland vandaag ontvangen." Rijke lijkt in een soort hut van klei te zitten en heeft een brief waar de datum 29-01-2012 op staat. Hij werd samen met een Zweed en een Zuid-Afrikaan 25 november in de stad Timboektoe ontvoerd. Daarbij werd een Duitse toerist doodgeschoten. De echtgenote van de Nederlander wist toen uit handen van de ontvoerders te blij ven. De Zuid-Afrikaan en de Zweed zijn ook gefilmd maar in de open lucht. Alle drie de gijzelaars zeiden goed te worden behandeld en wa ren te zien tegen de achtergrond van een zwart-witte vlag zoals die wordt gebruikt door de extremis tische splinterbeweging Ansar Di ne of Ansar al-Din, de Verdedigers van het Geloof Deze duistere strijdgroep van de Toeareg Iyad Ag Ghaly stelt een puriteinse islamiti sche staat in het noorden van Mali te willen vestigen. niet", zo meent de Bredase straf pleiter Joost Dionisius. „Inderdaad ongepast dat rechters zo uit de school klappen en dat over een ver dachte die nooit is veroordeeld", valt zijn collega Ronald Drenth hem bij. „Hoe begrijpelijk ook, de rechtbank overschrijdt hier haar bevoegdheden." Ook de raadsman van de overleden verdachte, mr. Ri- nus Wouters, denkt er zo over. „Een heel raar dilemma. Iedereen zal respect hebben voor wat de rechtbank doet, maar als iemand hier werk van maakt, hebben deze rechters wel iets uit te leggen." Persrechter Kees Wallis geeft on middellijk toe dat de gang van za ken 'vreemd' is. „Deze zaak vorm de zó'n ellende voor de nabestaan den dat de rechters hebben gevon den dat ze niet in het midden kon den laten of hun vader soms moe der had omgebracht. Dat kunnen we deze mensen niet aandoen, al beseffen we dat hier juridisch een boel over te zeggen is." Volgens Wallis heeft ook meege speeld dat de verdachte zelf geen nabestaanden had die zich hieraan zouden kunnen storen: geen ouders, kinderen, broers of zussen. „Dogmatisch is dit aanvechtbaar, maar ik zou zeggen: schiet me maar dood." En wie zou dat nou willen doen? De 29-jarige verdachte van de moord op de ouders van zijn ex-vriendin tij dens de rechtszaak. Hij pleegde deze week zelfmoord. tekening ANP aandacht voor de rol die de DNB speelde bij de finan ciële crisis. FNV Bondgenoten meent dat de centrale bank heeft gefaald als toezichthouder op de banken. foto Jerrv Lampen/ANP AMSTERDAM - De omgeving van De Nederlandsche Bank (DNB) ligt bezaaid met O-euro-biljetten. Die wer den vrijdag met een confettikanon verspreid tijdens een actie van FNV Bondgenoten. De vakbond vraagt DEN HAAG - Het wordt eenvoudi ger om een te koop staande wo ning tijdelijk te verhuren. De mi nisterraad heeft vrijdag het groene licht gegeven aan een voorstel van minister Liesbeth Spies van Bin nenlandse Zaken om de Leeg- standswet te veranderen. Zo vervalt voor gemeentebesturen de verplichting om voor de te ver huren woning een maximale huur prijs vast te stellen. Ook mogen ge meenten niet langer eisen stellen die niet in de wet zijn opgenomen en wordt het mogelijk een pand meerdere keren tijdelijk te verhu ren. De huizenverkoop verkeert in een diepe crisis. Mensen raken hun wo ning moeilijk kwijt. Als ze dan al een nieuw huis hebben gekocht, kunnen ze gemakkelijk in de pro blemen komen door de dubbele lasten. Van verhuur van de oude woning werd toe nu toe over het algemeen afgezien omdat de procedure inge wikkeld is. VEENDAM - De politie heeft vrijdag in een woning aan het Boven Wes- terdiep in Veendam de stoffelijke overschotten gevonden van een 41-jarige vrouw en haar 5-jarige zoontje. De vader van het gezin was voor zijn werk elders in het land en had zijn dochter bij zich. Agenten reageerden op een mel ding van een verdachte situatie. Ze troffen vervolgens de lichamen aan. Het is nog onduidelijk wat zich in de woning heeft afgespeeld en hoe de vrouw en haar zoon om het leven zijn gekomen. De politie sluit een misdrijf niet uit. amub 5"- of 3-daaaj£& l\Aore> lnol\j$'\Ve> Sav&rland Een avontuurlijke vakantie dicht bij huis! Onder leiding van het Neder landstalige ANWB-animatieteam wordt er een gevarieerd activitei tenprogramma georganiseerd voor het hele gezin. Uw verblijf Het Sauerland Stern Hotel is een hotel met ongekende mogelijkheden. Er zijn vele faciliteiten, om te sporten, te eten en te spelen. Het hotel ligt aan de voet van de ca. 837m hoge Ettelsberg, op ca. 300m van het gezellige centrum van Willingen. In het hotel zijn diverse restaurants, een dagbar, fitnessruimte, wellness- centrum met massages en beautybe handelingen lift, wifi-internet bowling- en kegelbanen discotheek, speelruimte en een binnenzwembad met sauna. Ook heeft u toegang tot het lagunezwembad, dat direct naast het hotel ligt. Informatie Reserveringen www.pharosreizen.nl/wegener of via 0900 - 365 65 65 (2:0 cpm, max. 10,- per gesprek) met zoek boekcode 98550 vanaf euro p.p. More Inclusive Duitsland zoek boekcode 98550 Inbegrepen 4 of 7x overnachting en ontbijt 4 of 7x diner met kinderbuffet gebruik lagunezwembad Willin gen en buitenzwembad Usseln 3 of 6 dagen activiteitenpro gramma incl. avondactiviteiten begeleide wandel- en mountainbiketochten korting op o.a. mountainbike- huur, kegelen en kanoën 30% korting op entree Fort Fun gratis SauerlandCard gebruik overdekt speelparadijs Prijzen 5-d 8-d 14/07-10/08 275 495 11/08-24/08 245 475 Prijzen in p.p. Niet inbegrepen: reser- veringskosten, toeristenbelasting en kosten calamiteïtenfonds. M 5e-n+ v daar al 'rR ge-we>&<zf? pharos

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 7