In Domburg kun je nog geld verdienen 'Geen mosterd na de maaltijd' Alsnog blauwe maandag op kermis 221 zeeland The Voice of Europe is uitgezongen VERHUIZEN MET ZORG! monDidLmouERS 0118 61 26 69 Weinig aandacht 2,-/€ 1,- korting zaterdag 14 juli 2012 door Maurits Sep 'Zijn er al niet genoeg hotels? Waarom geen woningen voor onze jeugd, ouderen en eenoudergezinnen? Waarom zo weinig aandacht voor groen en rust? Representatief zijn die geluiden niet. Maar het geeft wel aan hoe er wordt gedacht' Willem Doorewaard, voorzitter Stadsraad Domburg VLISSINGEN - Even leek het erop dat de traditionele 'blauwe maan dag' op de kermis van Vlissingen niet door zou gaan door een ge brek aan belangstelling bij de hore caondernemers en bezuinigingen bij de gemeente. Maar er komt toch een avond met Hollandse mu ziek, laat horecaondernemer Wil lem Hamer weten. De muzikale eerste kermismaan- dag is volgens hem gered doordat hij met zijn twee zaken (De Vis sershaven en Small Talk) en zijn collega's/buren van Café De Bran ding, Eetcafé Roots en café Popeye de handen ineengeslagen hebben. In hun zaken en op de terrassen aan de Nieuwendijk/Sarazijnstraat treden artiesten op. Bovendien zet ten ze een hoogwerk in als po dium. Vijf artiesten zullen aanstaande maandag gelijktijdig optreden van af 20.00 uur tot na middernacht Op de affiche staan Backstage, Danny Ebbers, Zeeg van Seben, Wilfred en Kleine Dirk. Ze zingen allemaal Nederlandstalig. Toegang is gratis. De blauwe maandag is de eerste maandag tijdens de kermis van Vlissingen. Die is vrijdag begon nen en duurt tot en met 22 juli. Op de kermis staan dit jaar attrac ties zoals de Skee-ball, de Pusher, de Crazy Coaster, de Happy Spi der en de Beach-Jumper. Kinderen kunnen zich uitleven bij onder meer een voetbalspel, de draaimo len en natuurlijk het touwtje trek ken. De kermis is elke dag open van 13.00 tot 24.00 uur. Op donderdag 19 juli duurt de kermis een uur lan ger. Dan is er om 22.30 uur boven dien het traditionele vuurwerk. Als er één plek in Zeeland niet zucht onder de crisis, dan is dat de badplaats Domburg. Onder nemers staan er in de rij om nieuwe hotels, appartementen en restaurants te bouwen, of be staande te vernieuwen. Maar de medaille heeft een keerzijde. door Henk Postma Waar elders de winkelcentra leeglopen, ko men er in Dom burg winkels bij. En dan geen dump-, maar spe ciaalzaken. „Als je in Zeeland geld wilt verdienen, dan moet je in Domburg ztjn", juichte laatst het gemeentebestuur van Veere. Maar als alle initiatieven niet in goede banen worden geleid, dreigt wild groei. Dan wordt Domburg niet, zoals de bedoeling is, een kuur oord van allure, maar het lelijke eendje onder de badplaatsen. Een deel van de inwoners ziet de investeringsdrift met groeiende verontrusting aan, blijkt uit een en quête van de stadsraad. „Zijn er nog niet genoeg hotels? Waarom geen woningen voor onze jeugd, ouderen en eenoudergezinnen? Waarom zo weinig aandacht voor groen en rust?" Als dat zo door gaat, luidt de teneur, 'verliest Dom burg het kleinschalig karakter en haar aantrekkelijkheid voor toersi- ten als familiebadplaats." Of zulke geluiden representatief zijn? Van de 650 formulieren die onder de inwoners zijn verspreid, kwamen er nauwelijks 150 inge vuld terug. „Te weinig om verre gaande conclusies te trekken", er kent stadsraadvoorzitter Willem Doorewaard. „Maar het geeft wel een indruk hoe in Domburg wordt gedacht." Hoog tijd voor een 'visie op Dom burg', vindt het gemeentebestuur: een document dat aangeeft waar het naartoe moet; dat al te wilde plannen terugbrengt tot propor ties die passen in de schaal van Domburg, rekening houdend met de opvattingen van de bevolking. Het kostte de wethouders Jaap Melse (SGP, ruimtelijke ordening) en René Molenaar (CDA, financiën/toerisme) flink wat over redingskracht om de geméente- raad te overtuigen. Want die wil vooral aandacht voor dorpen waar in het allemaal wat minder gaat. Uiteindelijk kregen ze toch 60.000 euro op tafel om, met inschakeling van 'gerenommeerde bureaus, ste debouwkundigen en landschapsar chitecten', aan de slag te gaan. Het moet voorkomen dat elk nieuw initiatief bij de bevolking op tegenstand stuit Zoals afgelo pen jaar, toen hotelier Bommeljé van strandpaviljoen de Waterto ren een 'horecapaleis' wilde ma ken; of zoals nu dreigt met zijn plan om van het KPN-gebouw een wellness-hotel te maken. Het moet ook verhinderen dat Dom burg dichtslibt met auto's wan neer de golfbaan is uitgebreid en de projectontwikkelaar Van Garde- ren Sc Dekker in ruil daarvoor een nieuwe recreatiewijk uit de grond stampt, met een hotel, villa's en appartementen. Anders sterft het streven naar internationale erken ning van Bad Domburg als 'vitali- teits- en wellnessbestemming' aan een verkeersinfarct. „Er groeit een zeker ongenoegen over de soms grote gretigheid waarmee medewerking wordt ver leend aan de ontwikkeling van toe ristische voorzieningen, zonder dat de bewoners hierbij vanaf het begin actief betrokken worden", signaleerde PvdA'er Peter Holtring laatst. Wethouder Jaap Melse rea geerde als door een wesp gesto ken. Hij werkt niet tot élke prijs mee aan al die ondernemersinitia tieven. Het is eerder andersom, bracht hij verontwaardigd in het midden: „Als je ziet wat onderne mers allemaal moeten doen voor dat vergunningen kunnen worden verstrekt..." Een 'visie op Domburg' kan het hen wat gemakkelijker maken. Als tenminste ook de inwoners tevre den worden gesteld. Aan onderne mersvoorzitter Anne Mast zal het niet liggen. Wat hem betreft geeft de gemeente niet alleen alle ruim te aan ondernemersplannen die Domburg, ja zelfs de hele gemeen te 'verrijken', maar krijgt ook de sociale woningbouw voorrang. „Domburg mag niet op slot. Er zijn er die zeggen: vol is vol, het wordt veel te druk. Wij onder schrijven dat niet, maar gaan met hen graag de dialoog aan." door Henk Postma Elders in de gemeente Veere worden stads- en dorpvisies gemaakt om leegloop te bestrijden, en nieuwe ontwikkelingen op gang te helpen. Maar in Domburg barst het al van de plannen. En dan ook nog eens zestigduizend euro steken in een een visie voor Domburg, 'is dat geen mosterd na de maaltijd?', vroeg de gemeenteraadsfractie van PvdA/GroenLinks zich onlangs nog af Andere partijen lieten zich vooral afschrikken door de hoogte van het bedrag, hoewel enkele jaren ge leden voor het stadje Veere nog wel meer op tafel is gelegd. De frac ties van SGP/ChristenUnie en WD stelden zelfs voor om ook al le andere Veerse woonkernen waar nog geen visie voor is ont wikkeld, mee te laten profiteren van die zestig mille. Maar daarmee waren ze te laat. Zelfs PvdA/- GroenLinks had zich toen al laten overtuigen van het nut voor de Domburgse zaak. „Als je die zestigduizend euro laat verwateren tot tienduizend euro per woonkern, dan kom je tot niets. Dan moet je zo stoer zijn ook voor al die andere woonker nen een reëel bedrag op tafel te leg gen", daagde PvdA'er Peter Holt ring zijn politieke concurrenten uit. Dat gaat nu in zekere zin ook ge beuren. Er wordt nu alvast ook nog eens zestigduizend euro opzij gelegd om de plannenmakerij op gang te helpen voor een aantal dor pen, zegde CDA-wethouder Rene Molenaar (financiën) de gemeente raad toe. door Wout Bareman ZELZATE-The Voice of Europe ver stomt. Charmezanger Eddy Wally uit De Katte bij Zelzate zal nooit meer op een podium staan. Dat nieuws was al eerder uitgelekt, maar het werd donderdag op zijn tachtigste verjaardag nog eens be vestigd door dochter Marina. Die presenteerde zich prompt trots als de opvolger van haar vader. Dat was ook de wens van haar vader, die vorig jaar aan de sukkel raakte toen hij werd geveld door een her seninfarct en de linkerhelft van zijn lichaam nauwelijks nog kon bewegen. Voor zijn revalidatie ver huisde hij naar Home Bloemen- bos in Zelzate. Daar is - in de hal - een klein museum ingericht met kostuums, hoeden en brillen en al lerlei andere in het oog springen de attributen van de man, die tach tig jaar geleden werd geboren als Eduard Van de Walle. In zijn jon ge jaren werkte hij een tijdje in de textielfabriek in Sas van Gent. Wal ly, ook een tijdje marktkramer, brak in 1966 door met de hit Chérie. Daarna veroverd hij, naar eigen zeggen, de wereld met toer- nees in China, Rusland en de VS. Tegen inlevering van deze (originele) adv.: Dagkaart 3é klasse voll. traject: Volw. 9,- i.p.v. 11,-, kind (4-12) 4,50 i.p.v. 5,50. Max. 4 pers. per adv. Niet combineerbaar met andere kortingen. Niet geldig op andere kaartjes. Geldig in 2012. Dienstregeling: www.destoomtrein.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 74