m volkstuin 29 wonen wonen@wegener.nl 024-3650509 De volkstuin is niet typisch Neder lands; hij bestaat in heel Europa, in Frankrijk heet hij 'jardin ouvrier', in Engeland 'allotment' en in Duits land heette hij oorspronkelijk 'Armengarten'. Volgens de laatste telling telt ons land 240.000 volks tuinen. Maar sinds de opkomst van het internet besteden we minder tijd in de tuin en meer achter de computer, en nam dé totale opper vlakte in 10 jaar tijd met 5 procent af. verreweg de meeste volkstui nen zijn in Noord-Holland, zuid-Hol land én utrecht te vinden. Chatei Möntagne o namen Annet Kruidhof (52) en Leon Palmen (50) beroepen Annet: docent Duits; Leon: manager in de zorg woonplaats Apeldoorn tweede huisje Chatei Montagne, Frankrijk, sinds 2005 functie investering, vakantiehuis door Jan van Mullem Waarom staan tweede huisjes van Neder landers bijna altijd in Frankrijk? Annet Kruidhof: „Het ruime, nog enigszins betaalbare huizenaanbod en het aangename klimaat zijn belangrijke redenen, denk ik. Voor ons was Frank rijk altijd al een land waar we graag op vakantie gingen. Zo ook in 2005, toen we met een camper door het land trok ken en de streek aandeden waar we la ter dat jaar ons huis kochten: La Mon tagne Bourbonnaise, aan de noordelij ke rand van het Centraal Massief. „Ik weet nog dat we verrast waren door de prachtige natuur, de oorverdo vende stilte, de aardige mensen - veel sympathieker dan ze doorgaans in het zuiden van Frankrijk zijn. Maar echt op zoek naar een tweede huis waren we die zomer niet. Dat kwam toen we weer thuis waren en een mail kregen van de instantie die voor ons een beleg gingsfonds beheerde. In dat fonds zat de winst die we hadden gemaakt op de verkoop van een eerder huis. Het geld was de oudedagsvoorziening van Leon, die als zzp'er verder nauwelijks pen sioen opbouwde. Het beleggingsresul taat viel tegen en de fondsbeheerder vroeg wat we wilden: doorgaan of la- Annet Kruidhof en Leon Palmen bij hun woning in Chatei Montagne. foto's AK Zaterdag 14 juli 2012 ten uitkeren. We kozen voor het laatste en besloten, heel spontaan, er een tweede huis van te kopen. In die mooie streek van Frankrijk waar we die zomer waren geweest. „In november 2005 hebben we make laars benaderd en zijn we gaan kijken. Eerst in de Bourgogne, maar daar von den we niets naar onze zin. De tweede makelaar had één 'object' voor ons: Le Boursillon, een authentieke woning vernoemd naar het oude gehucht Bour sillon waarvan deze woning het laatste restant was. Een Hans en Grietje-huis, met zijn sfeervolle luiken en prachtige, oude muren. Een schot in de roos. „Wat ons helemaal aanstond, was dat het huis in prima staat was. De vori ge eigenaar, ook een Nederlander, had het flink verbouwd. Omdat wij niet handig zijn en onze tijd in Frankrijk bovendien liever wilden spenderen aan genieten dan aan klussen, was le Boursillon ideaal voor ons. We konden er zo in. En, niet minder belangrijk: we konden de bestaande site overnemen. Net als de vorige eigenaar waren wij ook van plan ons huis te verhuren. „Inmiddels is de site (www.boursil- lon.nl) vernieuwd. En niet alleen dat, ook aan het huis zijn toch een paar za ken verbeterd. Zo kwamen we erachter dat de ietwat muffe geur in huis werd veroorzaakt door vocht van het zand van de heuvel die tegen het pand aan- - lag. Sinds er een scheiding tussen huis en heuvel is gemaakt, is dat opgelost. Ook is de badkamer vernieuwd, is op de bovenverdieping laminaat gelegd, is een terras aangelegd en een muur in de woon-/eetkamer weggebroken. De meubels hebben we vanuit Nederland meegenomen in een grote Volkswagen bus. Best vermoeiend, maar heel leuk, al die 'verhuisritjes' vanuit Nederland. „Voor wie ook van plan is een twee de huis in Frankrijk te kopen, heb ik een paar tips. Leer de taal. Fransen spre ken wel heel erg graag Frans. En net als in sommige andere landen zijn perce len niet altijd logisch ingedeeld. Toen wij enkele bomen wilden kappen om van een weidser uitzicht te kunnen ge nieten, bleek een strookje niet van ons. En oh ja: wie net als wij het huis ver huurt, moet rekening houden met het nieuwe wetsvoorstel: 15,5 procent extra van de verhuuropbrengst moet worden afgedragen aan de Franse staat. Schij nen ze streng op të gaan controleren..." men in een wand van betonijzer; gaas om de savooiekool tegen duivenvraat te beschermen, wordt gespannen over boogjes van elektriciteitsbuis. Schuur tjes zijn gebouwd van oude deuren en golfplaten. En vóór het schuurtje prijkt de onmisbare witte, plastic tuinstoel, in de siertuin al jaren geleden afge dankt. Cd's blinken tussen de kapucij ners die ook al belaagd worden door die vermaledijde houtduif - de erfvij and van iedere volkstuinier. Nee, mooi is het niet altijd, zo'n rommeltuin, maar al die hergebruikte spullen verle nen de volkstuin toch een eigen char me. En sommige vogelverschrikkers, ge maakt van oude petflessen, zijn opval lende creaties die zo naar een museum voor moderne kunst kunnen. De vokstuinier is een sociaal mens; hij houdt van delen - niet alleen van prei en wortelen, maar ook van kennis. Daarin schuilt misschien het grootste belang van het verschijnsel volkstuin: het enorme reservoir van praktische kennis over het kweken van groenten. Wanneer je moet zaaien en hoe diep; hoe je de slakken van je slaplanten weg houdt; waarom rode kool op zand grond niet wil groeien; hoeveel mest je per vierkante meter moet geven; hoe je je pompoen zo groot kunt krijgen dat je er een wedstrijd mee wint - je kunt het zo gek niet bedenken of op de volkstuin krijg je het antwoord. De ver zamelde kennis van de Nederlandse volkstuinier is waardevoller dan alle te genstrijdige adviezen van het internet, en dan wijsheid uit een boek. reageren? featureredactie@wegener.nl Wie ook een tweede huis heeft en daarover wil vertellen, kan een mailtje sturen naar: featureredactie@wegener.nl foto's Romke van de Kaa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 61