Vakantie op de wonen Eigenaren van een volkstuin kunnen deze zomer beter niet met vakantie. Wie drie weken wegblijft, kan na terugkomst zijn fiets tegen het onkruid laten leunen. De toegewijde volkstuinier blijft 's zomers dan ook thuis. gs-uive. &e£n *KOUHH&U MEST MEEK TE 8JUNét* HARTEUJC bedankt Zaterdag 14 juli 2012 Eindelijk zomer. Ramen en deu ren kunnen open, we leven weer buiten. Maar dan begint het gedonder. Uit de speakers van de buren klinkt Jan Smit op volume oor verdovend en in de andere tuin gil len kinderen. Op straat ontneemt een caravan van een bewoner ieder een het uitzicht. Of de conifeer in de buurtuin blokkeert elk glimpje zon licht En staat die schutting wel net jes op de erfgrens? Over al dat soort klein leed gaat 'De rijdende rechter'. Nou ja, klein leed, de mensen die last hebben van tak, caravan, muziek of schutting zienriat toevallig wel als een Enorm Pro bleem. Anders waren ze er onder het genot van een kop koffie wel even over gaan praten, zou je zeggen. Daar om mag heel Nederland nu meege nieten hoe zij met stoom uit de oren elkaar voor rotte vis uitma ken. Heerlijk. Deze week was een liefhebber van crossauto's in de Noord-Oostpol der gaan wonen. Ideaal, want het huis had een enor me garage. Er was één maartje: hij moest met zijn au to's over het erf van de buurman. Geen punt, het contract voorzag daarin. Asfalteren maar. Zo liep het niet. De buren hadden geen trek in een weg op hun erf. Dan zagen zij wat als zij in hun tuin zaten, en het hele idee van die Noord-Oostpolder was nou net dat je niks zag, behalve eindeloze verten en grazig groen. Bewoner showde zijn garage waar in geen auto komen kon, heel triest. En bewoner 2 leidde meester Frank Visser door het paradijs dat verloren zou gaan als zo'n weg er wel kwam: een wrak kippenhok, en verder troep zover het oog reikte, in de categorie gestapelde pallets en landbouwplas tic. Ik zou in zijn geval blij zijn als ie mand de boel eens straktrok (plat branden en asfalteren), maar de man vond het een drama. Althans, zijn vrouw vond het een drama. En als je je met zijn tweetjes in de polder hebt begraven, kun je beter de kant van je vrouw kiezen, uit lijfsbehoud. De conclusie was duidelijk. Weg met die uitdragerij, en crossen maar. Nu zat er nog maar één ding op, vonden de gedupeerden. Zonder kippenruï- ne, pallets en plastic was hun leven weinig meer waard: zij gingen verhui zen. Ik hoorde het crosspaar bijna zuchten van opluchting. Gelukkig lossen de meeste mensen dingen gewoon zonder 'De rijdende rechter' op. Die gaan eens praten, doen er een roséetje bij, en klaar ben je. En gelukkig zijn er ook ouders die nog wél tegen hun kinderen zeggen dat er ook nog buren buiten zitten en zelf de stereo binnen houden. Ik wens u zulke buren, en een zomer zonder 'De rijdende rechter' toe. Frederike Krommendijk meer columns van Frederike op www.frederikeschrijft.nl door Romke van de Kaa Zeg nu zelf: wat is er lekker der dan een krop sla uit ei gen tuin? Of doperwten van eigen teelt? Niets haalt het bij zelfgekweekte groenten. Alleen heb je er wel een tuin voor no dig. Weliswaar zijn er tegenwoordig stadshoeren die gebruikmaken van braakliggende stukjes grond in de stad, maar wie wil er nu sla die naar katten- pis ruikt? Of erwten die in dieseldamp zijn opgegroeid? Nee, dan liever wat verder fietsen, naar de volkstuin. De volkstuin kent een lange geschie denis. Al in de middeleeuwen werd rond de stad groente verbouwd, maar de opkomst van de volkstuin zoals wij die kennen, is nauw verweven met het ontstaan van de arbeidersbeweging, zo'n honderd jaar geleden. De arbeider moest zijn eigen voedsel verbouwen, als aanvulling op zijn karig loon. Daar naast moest hij kunnen verpozen in het groen. Schoffelen en wieden zou den hem bovendien van de drank af houden. Nog steeds verbiedt het regle ment van veel volkstuinverenigingen het drinken van alcohol op de tuin. In de Randstad heeft de arbeider het kennelijk zo goed, dat een volkstuin complex meer op een bungalowpark lijkt. Daar is het verpozen belangrijker dan het verbouwen van voedsel. En dat verpozen gebeurt heus niet alleen met een glaasje Rivella. Maar in de rest van het land wordt de volkstuin wel dege lijk voor de groenteteelt gebruikt. Niet alleen door autochtonen, ook door Ne derlanders van buitenlandse afkomst, die in hun tuintjes de groenten van hun geboorteland in ere houden. Italia nen zaaien nog steeds roodlof en ruco- la, al liggen deze van oorsprong Itali aanse groenten allang in de schappen van de supermarkt. Tuiniers van Turk se afkomst hebben het assortiment ver rijkt met de Turkse komkommer, een elegant komkommertje dat op rijtjes ge plant kan worden en meer smaak heeft dan de lompe Hollandse komkommer. Ook de kardoen, die wij tot de 'verge ten groenten' rekenen, wordt door tui niers van buitenlandse origine in ere ge houden. Een aparte categorie van volkstui niers zijn de vluchtelingen, die in lim bo verkeren tussen uitwijzing en ver blijfsvergunning. Zij mogen niet wer ken en hen rest daarom weinig anders dan de te tijd te doden op de volkstuin. Zo'n tuin ziet er piekfijn uit; de mooist onderhouden volkstuin die ik ooit zag, werd onderhouden door een erudiete Afghaanse apotheker die al jaren op een verblijfsvergunning wacht. In volkstuinen gaat het om de oogst, niet om het aanzicht. Maar rode kolen en pronkbonen hebben een heel eigen schoonheid. Artisjokken en asperges zijn prachtig om te zien en het feit dat ze nog eetbaar zijn ook, geeft ze een meerwaarde boven margrieten en kerst rozen. En toch zie je op de volkstuin wel degelijk bloemen, maar daar zijn dat meestal snijbloemen, zoals dahlia's en duizendschonen, die niet mooi ge groepeerd zijn, maar heel praktisch op rijtjes staan. De volkstuinier is sowieso praktisch ingesteld. Die instelling uit zich in het hergebruik van oude materialen. Hier geen decoratieve regenton om de gieter te vullen, maar een afgedankt, knal blauw zuurkoolvat. Snijbonen klim- wonen@wegener.nl f51 024-3650509

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 60