binnenland i 5 Curasao moet mes zetten in uitgaven weekendcompany Titel proefschrift: 'Als ik dood ben ga ik naar de universiteit' Keuring automobilist naar 75 jaar PvdA en SP verliezen in politieke barometer Donatie lastig voor de nabestaanden zaterdag 14 juli 2012 'Minder mensen voelen zich door de regels van de kerk gedwongen te begraven ofte cremeren' Professor Gert-Jan Kleïnrensink, Erasmus MC Rotterdam 'We voelen ons verplicht elk lichaam goed, efficiënt en volledig te gebruiken' Professor Ronald Bleys, UMC Utrecht rS £9¥ Practicum anatomie onder leiding van professor Henk Groenewegen voor eerstejaarsstudenten aan het VU me- foto Jean-Pierre Jans/GPD disch centrum in Amsterdam. Wie ervoor kiest zijn of haar lichaam ter beschikking te stellen aan de wetenschap maakt een ver strekkende keuze. Het lichaam wordt niet begraven of gecre meerd. Voor nabestaanden komt het afscheid vaak snel. Het UMC Utrecht speelt daar sinds twee jaar op in door herdenkingsbijeenkom sten te houden. „We hebben een plaquette aangebracht in het zie kenhuis waar nabestaanden bij el kaar komen van mensen die het jaar daarvoor zijn overleden. Dat voorziet in een grote behoefte. In april bezochten 300 mensen de herdenking. Het biedt de mogelijk heid met lotgenoten te praten en aandacht en respect te krijgen voor de keuze van de overledene." In Nijmegen is in november 2009 een herdenkingsmonument ont huld in het Anatomisch Museum van UMC St. Radboud. Dat biedt nabestaanden een tastbare plek ge liefden te herdenken en invulling te geven aan hun rouwproces. NIJMEGEN - Cultureel antropologe Sophie Bolt (Radboud Universiteit in Nijmegen) heeft als eerste on derzoek gedaan naar de bereid heid van Nederlanders hun lichaam af te staan aan de weten schap. Bolt hoopt op 3 oktober te promo veren op de resultaten. 'Als ik dood ben ga ik naar de universi teit', is de veelzeggende titel van haar proefschrift. „Het is een citaat van een van de mensen die ik voor het onderzoek heb gespro ken." Uit Bolts onderzoek blijkt dat men sen vooral om drie redenen ervoor kiezen hun lichaam aan de weten schap te doneren: omdat ze na hun dood nog nuttig willen zijn, omdat ze de medische wetenschap dankbaar zijn en omdat ze een he kel aan uitvaarten hebben. „Het is een autonome en bewuste keuze. Lichaamsdonoren zijn vaak eigen zinnige types voor wie de keuze voor donatie hun persoonlijkheid symboliseert." Bolt ontdekte ook dat mensen die in de anatomie werken bij voor keur niet hun lichaam doneren aan de wetenschap. „De reden daarvan is dat ze te goed weten wat er met een gedoneerd lichaam gebeurt en dat een onrustig idee vinden. Maar ook zeggen ze dat ze het collega's niet willen aandoen aan een bekend lichaam te wer ken." Zelf is ze het ook niet van plan. Meer details uit haar onder zoek wil Bolt rondom haar promo tie bekendmaken. Haar studie is onderdeel van een uitgebreid on derzoek naar rituelen rondom de dood. Daarvoor is gekeken naar crematie, begraven en alternatie ven, zoals lichaamsdonatie. zie onze website:binnenland Beelden van Body Worlds en donoren aan het woord DEN haag - Ouderen met een rijbe wijs behoeven per 1 juli 2013 niet meer vanaf hun 70e levensjaar naar de verplichte medische keu ring, maar pas als ze 75 jaar oud zijn. De ministerraad heeft daartoe vrij dag ingestemd met het voorstel van minister Melanie Schultz van Haegen (Infrastructuur en Milieu) voor de hogere keuringsleeftijd. Tot nu toe worden bestuurders van 70 jaar en ouder elke 5 jaar me disch gekeurd. Bij ongeveer 1 pro cent van de bestuurders leidt dat tot een ontzegging van de rijbe voegdheid. Volgens minister Schultz betekent de verhoging van de keuringsleef tijd een forse lastenreductie. De be windsvrouwe overweegt om de se niorenkeuring op termijn hele maal af te schaffen, maar de effec ten voor de verkeersveiligheid wor den op het moment nog onder zocht. De belangenorganisatie voor oude ren Anbo staat op zich positief te DEN HAAG - Het kabinet dwingt de regering van Curasao om met be zuinigingen haar begroting voor dit jaar op orde te brengen. De Rijksministerraad, de vergadering van Nederlandse ministers en ver tegenwoordigers van Curacao, Sint Maarten en Aruba, heeft daar vrij dag toe besloten, op advies van het College financieel toezicht, dat sinds oktober 2010 toezicht houdt op de financiën op Curasao en Sint Maarten. De regering van de Curagaose pre mier Gerrit Schotte moet al voor 1 september een bedrag vinden van 25 miljoen euro. Verder moet een tekort van 45 miljoen euro uit eer dere jaren worden weggewerkt. In totaal moet het land 70 miljoen be zuinigen. Het land mag bovendien geen nieuwe leningen aangaan zo lang de begroting nog niet op orde is. Schotte vond de officiële aanwij zing niet nodig en dubbelop. Vol gens hem is zijn regering bezig met 16 hervormingen en is er al voor 14 miljoen euro bezuinigd. Het tekort is volgens hem boven dien maar ongeveer half zo hoog. Schotte kondigde aan tegen de aan wijzing in beroep te gaan bij de Raad van State. Een opschortende werking heeft dat echter niet. Premier Mark Rutte sprak vrijdag van „een zware beslissing" en een zwaar, maar noodzakelijk middel. Het tekort ligt volgens minister Liesbeth Spies (Koninkrijksrela ties) tussen de 7 en 10 procent van het bruto binnenlands product van Curacao. Dat tekort is opgebouwd in nog geen twee jaar. Toen Curasao in oktober 2010 een autonoom land werd binnen het Koninkrijk der Nederlanden nam Nederland de Curaqaose staatsschuld van 860 miljoen euro over. „Het is in het belang van de Cura- caose bevolking dat dit verandert. Het gaat om hun toekomst", zei Rutte. „We zien dat Curasao zich inspant in eigen huis orde op za ken te stellen, maar we zien ook dat de noodzakelijke besluiten niet genomen zijn", zei Spies. DEN HAAG - Ten opzichte van vori ge week verliezen de SP en de PvdA beide twee zetels in de poli tieke barometer van Ipsos Synova- te. De WD wint juist en zou nu op 36 zetels komen in de Tweede Kamer, vijf meer dan de huidige 31 zetels. Vorige week won de WD ook al drie zetels in de peiling. De SP zou 27 zetels halen, de PvdA 23. Dat is voor de SP nog altijd 12 meer dan het huidige aantal zetels, terwijl de PvdA 7 zetels zou inleve ren. Het CDA (16) boekt twee ze tels winst ten opzichte van vorige week. Ook de PW (19) pakt er een zetel bij, net als GroenLinks (5). De Christenunie levert een ze tel in en komt op vijf. D66 (13), de SGP (2), Partij voor de Dieren (3) en 50PIUS (1) zien hun virtuele ze telaantal niet wijzigen in de nieu we peiling van Ipsos Synovate. Voor de nieuwe partijen is wel iets meer steun dan een week geleden, maar nog altijd weet geen enkele de kiesdrempel te halen. De barometer is een peiling waar voor duizend mensen uit een vast online onderzoekspanel worden ondervraagd naar hun stemgedrag als er nu verkiezingen zouden zijn. Daarnaast worden mensen telefo nisch benaderd. De peiling loopt van woensdagmiddag tot en met vrijdagmiddag. genover de verhoging, maar ziet de keuringsleefïjd het liefst ver dwijnen. „Wij vinden dat niet leef tijd aanleiding voor de keuring moet zijn, maar een medische grondslag", aldus een woordvoer der. Volgens de Anbo is een keuring pas nodig waneer iemand een aan doening of beperking krijgt. De belangenvereniging wil boven dien dat de verplichte medische keuring in elk geval wordt uitge breid met een rijvaardigheidstest. 3 nachten voor de prijs van 2 3 x ontbijtbuffet Amrath Grand Hotel Heerlen ■w Heerlen Limburg Vgn der Valk Hotel Amersfoort Al m— Amersfoort Utrecht Grand City Duisburger Hof Duisburg Nordrheïn-Westfaten Mercure Düsseldorf Neuss B!9Neuss Nordrhein-Westfalen www.weekendcompany.nl/WG147 0900 700 7004 0,25 p.m.) Ma-Vr 09.00-21.00 n 7.3 10.00-16.00 u I Zo 12.00 16.00 u

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 5