Tussen Texelaars en Tesselaars I 23 reizen Eerlijk zullen we alles delen, ook de rekening gadgets in een idee hoe het jullie vergaat, I Zaterdag 14 juli 2012 Boer Hans Witte is verslaafd aan schapen. foto's Sophia Geuze Wie Texel zegt, zegt schapen. Het grootste Waddeneiland van Nederland heeft net zo veel inwoners als van die wollige beesten. Die zijn enorm aaibaar én leveren de grondstoffen voor allerhande Texelse producten. door Sophia Geuze Onderweg naar schapen boerderij Rozenhout van Hans Witte in Oude- schild wordt het land schap schaaprijker en nos- talgischer. In de Prins-Hendrikpolder zijn de weilanden vrij recht en vormen de groene grasstroken, afgewisseld met kleurige bollenvelden, een bonte lap pendeken. De weiden zijn afgezet met tuunwallen van aarde en gras. Ze doen denken aan de Engelse hedges, maar dan van graszoden in plaats van steen. De eerste vermelding van schapen op het eiland dateert uit 1470. De exem plaren anno 2012 zien er tevreden uit tussen de tuunwallen. Hans Witte is verslaafd aan de wollige beesten. Zijn eerste liefde is de Texelaar, maar alle ras sen zijn hem dierbaar: van brede lang harige Devonschapen tot brilschapen. Witte promoveerde nieuwsgierige toe risten tot een inkomstenbron: knuffe len met de beesten of een demonstra tie met de honden die de schapen bij- eendrijven. In de ingepolderde gebieden van Texel, waar het gras sappiger is, kozen veel boeren voor koeien in plaats van schapen. Een koe geeft gemiddeld 35 li ter melk per dag, een schaap haalt onge veer 2 liter. De verhouding om kaas te maken, is voor beide producten hetzelf de. Van 10 liter melk blijft 1 kilo kaas over. Er wordt jaarlijks 15.000 kilo scha penkaas gemaakt, maar de Tesselaars proberen de handel in het schapenpro duct nieuw leven in te blazen. Inmid dels gaat 7.000 kilo het Waddeneiland af oftewel naar 'de overkant', zoals Tes selaars de rest van Nederland noemen. reageren? featureredactie@wegener.nl reizen@wegener.nl 024-3650360 Badproducten van schapenmelk zijn op diverse adressen te koop. www.keesdewaal.nl Coby Dogger maakt van schapen wol kledingstukken en pantoffels: Burgwal 29 in Den Burg. in Parelino's ijssalon in Den Burg is schapenmelkijs te koop. www.parelinos.nl Slagerij en eetwinkel Moormann De Boer in De Koog verkoopt iams- stoofpot en lamscurry in blik. www.slagerijdeboer.nl Op boerderij De Hoge Kamp in Den Burg is diepgevroren schapenvlees van eigen bedrijf te koop. www.txlamsvlees.nl Op biologische zorgboerderij Nova- lishoeve zijn demonstraties met lammetjes en schapen scheren. www.novalishoeve.nl Op landgoed De Bonte Belevenis in Den Hoorn worden in de thee- schenkerij lamsgerechten geser veerd. Er lopen boerderijdieren en kinderen kunnen er brood, papier, kaarsen en zeepjes maken. Er is ook een winkel bij. www.landgoeddebontebeleve- nis.nl Meer informatie: www.schapenboerderijtexel.nl www.texel.nl www.fietsverhuurtexel.nl www.teso.nl jftpPS 6S1 door Marcha van sch'u'ndel je koffer t 1 maar meestal als ik uitga met vrienden, is er aan het eind van het feest gedoe over de rekening. Want zoals het echte Nederlanders betaamt, betaalt natuurlijk iedereen zijn eigen deel. Nu is dat gedoe in het geval van één rekening nog best te overzien. Maar hoe ingewikkeld wordt het als je op vakantie gaat volgens het principe 'ieder betaalt voor zich'. Voor mij, een kind van de rekenmachinegeneratie dat niet kan hoofdrekenen, wordt het dan wel erg lastig. Gelukkig is geen pro bleem zo groot of er bestaat een app voor. Share-a-bill lijkt de oplossing. Met deze (Engelstalige) app deel je in een mum van tijd de rekening en weet je precies wat jij moet betalen en wat je nog tegoed hebt van anderen. Het werkt heel simpel. Na het down loaden van de app, doe je eerst wat voorbereidend werk. Je maakt een zoge heten event aan, bijvoorbeeld vakantie. Dan voer je de mensen in die gaan meebetalen aan de rekeningen. Ook moet je de munteenheid aanpassen. Standaard staat de app op dollars, maar daar maak je eenvoudig euro's van. Dan kun je van start. Stel: je gaat de eer ste avond uit eten en jij besluit de reke ning voor iedereen voor te schieten. In de app maak je dan een zogeheten ex pense aan, je selecteert de naam van de gene die betaald heeft en daarna voer je het bedrag in. Ook geef je aan voor wie je allemaal betaald hebt. Druk dan op de knop resolutions en je weet di rect van wie je welk bedrag krijgt. Zo voer je alle transacties van de vakantie in (de lunch, de benzine, de tol, de boodschappen) en de app verrekent precies wie wat aan wie moet betalen. Heel praktisch en geen gedoe met inge wikkelde rekensommen. Dat zal een fij ne vakantie worden. Share-a-bill, 2,99 euro voor iPhone en iPad. Er is ook een gratis lite-versie, maar daar kun je beperkt events invoe ren. Er zijn verschillende vergelijkbare apps (al dan niet gratis), ook voor An droid. op kaasboerderij wezenspyk in Den Burg worden boerenkaas en Texelse schapenkaas gemaakt. De boerderij is open voor publiek. Er zijn allerlei soorten kaas te koop en in de zomer zijn er rondleidin gen. ook bij De Waddel in Den Burg Is schapenkaas te koop. www.wezensyp.nl www.dewaddel.nl Aankomst: zo 89,- p.p. overige dagen 99,- p.p. Prijs op basis van een 2-persoonskamer bezetting. Excl. Boekingskosten 7,50 en Milieu 81 verblijfstoeslag 2,50 p.p.p.n. LANDGOEDEREN ARRANGEMENT Welkomst kopje koffie of thee 2 overnachtingen met uitgebreid ontbijtbuffet 2e avond 4-gangen dinerbuffet Routes Landgoederen rond Almen en Laren 'Coffee to Go' bij vertrek

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 55