m fiets de Vikingen achtera ureizen De taal die velen tiier spreken, komt met dialecten in noordoost- Nederland overeen. Zo spreekt men over Ui de kark: bij de kerk reizen@wegener.nl 024-3650360 Zaterdag 14 juli 2012 De afstand vanaf Utrecht is cir ca 580 kilometer. Er gaan inter nationale treinen naar Husum (overstap Osnabrück) in 7 uur. Een kaartje vanaf ieder station in Nederland is er vanaf 39 eu ro. Fietsen kunnen mee met een fietskaartje en reserve ring: www.treinreiswinkel.nl De Vikingen-Friezen-fietsrou- te is 180 kilometer, maar men kan terug over een paar zuide lijke varianten. Een routeboek je, arrangementen en fietsver huur zijn allemaal mogelijk. Meer info: www.wikinger-frie- sen-weg.de Duits Verkeersbureau: www.germany.travel/nl Heuvels, kanalen, dijken en weilanden: het landschap varieert enorm op de oude handelsroute van de Vikingen tussen Oostzee en Noordzee. foto's Ostseefjord Schlei/Matzen (grote foto) en Bert Sitters door Bert Sitters De Oostzee kent amper strand en getij. Het plaats je Maasholm ligt op de punt van de ingang van de diepe, nauwe zeearm de Schlei. Ideaal voor Vikingen; zij kon den zich hier uitstekend verbergen voor hun vijanden en hun schepen be schermen tijdens ruwe stormen. De Schlei is nog steeds een natuurlij ke barrière. De enige brug over de 6o ki lometer lange Schlei is bij het levendi ge havenstadje Kappeln. Gelukkig ont dekken we diverse veerpontjes, zodat we wisselend langs beide oevers kun nen fietsen. De noordelijke fietsroute brengt ons langs de Schlei naar Arnis, dat zich trots presenteert als de klein ste stad van Duitsland. De 360 inwo ners leven onder een langgestrekte rij van lindebomen. Hier past een gemoe delijk leven. Iedereen groet ons met 'moin': Sleeswijks voor goedendag. In een bos van Hegeholz treffen we sporen uit de Vikingentijd. Verspreid onder de bomen ziin hier 44 Vikingen graven. We moeten wel van de fiets, voor een wandelroute lang de kunstma tige heuvels. Deze puisten zijn zo groot omdat de Vikingen na de dood van al les meekregen voor hun nieuwe leven. We fietsen ook over echte heuvels, met uitzicht over de Schlei. Het weer veran dert vaak van karakter. Dat levert bizar re wolkenpartijen op. Een voormalige spoorbaan zorgt voor een vlakke fietsroute naar Schles- wig. De imposante St-Peterdom getuigt van een rijk verleden. Eeuwenlang was dit de hoofdstad van Sleeswijk en het centrum van handel. Nu doen de antie ke Anton-Pieckstraatjes rond de dom dorps aan. Bij Schleswig ligt in een bocht van de Schlei openluchtmuseum Haithabu, met zeven Vikingenhuizen. Ooit was hier een van de belangrijkste Vikingennederzettingen. De demon stratie van traditionele ambachten voert ons terug naar een ver verleden. Het landschap verandert. We fiets ten over een waterscheiding en komen in het stroomgebied van de Treene. De heuvels maken plaats voor kanalen en dijken. Toch lijken de weilanden an ders dan in Nederland: niet zo vlak en niet zo kaarsrecht verkaveld. De taal die veel oudere mensen spreken, komt overeen met dialecten in het noordoos ten van ons land. Men spreekt bijvoor beeld over: bi de kark (bij de kerk). Een nog duidelijker Nederland-ge- voel krijgen we tussen de trapgeveltjes van Friedrichstadt. Hertog Frederik lok te in 1621 Remonstranten uit Neder land, die hun geloof na de Synode van Dordrecht niet vrij meer mochten uit oefenen. De Nederlanders waren be langrijk vanwege hun handelsgeest en kennis van de strijd tegen water. Zij na men zelfs hun eigen rode bakstenen mee. Opmerkelijk is ook de invloedrij ke, Deenstalige minderheid. De grens heeft zich diverse malen heen en weer geschoven, totdat een referendum in 1920 zorgde voor de huidige grens tus sen Duitsland en Denemarken. De strijd tegen het water wordt dui delijk in de terpdorpen. Het witte kerk je op de terp van Koldenbüttel is nie tig, maar de kerk op de heuvel van 01- denswort noemt men door de omvang ook wel St. Pankratiusdom. Opmerke lijk voor een protestante kerk is het rij kelijk gedecoreerde interieur en de uit Noordelijke route 180 km zuidelijke route 180 km bundige altaarstukken. Maar de luthera nen in Duitsland hebben nooit alle beelden uit de kerk verbannen. Bij de haven van Tönning staan we opnieuw voor een zeearm: de Eider. Het is laag water en behalve een vaar geul ligt de arm droog. Aan deze kant is dus duidelijk wel eb en vloed. Buiten dijks rollen onze wielen langs de schor ren van de Waddenzee. De klaphekjes op het fietspad die de schapen op hun eigen perceel moeten houden, gaan open en dicht. We manoeuvreren voor zichtig tussen de schapenpoep. Op de punt van het schiereiland Ei- derstedt ligt het knusse Sankt-Peter-Or- ding, met veel rieten daken op de hui zen. Een houten loopbrug van 1 kilo meter lengte over de schorren voert naar een breed zandstrand. Na de Oost zee kijken we nu uit over de Noordzee. reageren? featureredactie@wegener.nl sewesmmssm Exclusieve lezersaanbieding: Voordelig uit naar Drenthe! U verblijft in het gastvrije 4-sterren Golden Tulip Midden-Drenthe, centraal gelegen in het groene hart van Drenthe. Het hotel ligt net buiten het dorp Westerbork en ismmgeven door schitterende natuur gebieden met uitgestrekte wandel- en fietspaden, levendige dorpen en vele bezienswaardigheden. Golden Tulip Midden-Dfenthe beschikt over comfortabele kamers welke van alle gemakken zijn voorzien. Daarnaast beschikt het hotel over een knusse lounge, gezellige hotelbar en een sfeervol la carte restaurant "Ruyghe Venne". Er is een grote tuin met fraai gelegen terras, afsluitbare fietsen stalling en gratis parkeergelegenheid. Lezers van deze krant krijgen een korting van 44,00 p.p. en betalen geen 129,00 p.p. maar slechts 85,00 p.p. Wegener voordeelarrangement: v.a 85,00 per persoon Ontvangst met mini high-tea 2 overnachtingen in luxe kamer met eigen terras/Frans balkon 2x uitgebreid ontbijtbuffet Fietsknooppuntenroute langs o.a. ijsboerderij (incl. ijsje naar keuze) Museumdorp Orvelte (incl. entree Ottenshoes) Regioplattegrond met fietsroutes, gratis draadloos internet lip: boek gelijk een 3-gangen diner a la carte bij voor het speciale 'boek direct tarief' van 25,00 p.p. (ter plekke 29,50 p.p.) Voorwaarden: Prijzen zijn gebaseerd op 2 personen per luxe kamer of 1 persoon per kleine kamer, excl. milieu- en verblijfsbelasting en reserverings- kosten. Bij verblijf op vrijdag- en zaterdagnacht geldt een toeslag van 5,00 p.p.p.n. Geldig t/m 22 december 2012. *Gratis boekje n.v.t. op bestaande reserveringen. Reserveren kan via 0593-331444 of online (gebruik promocode WBZ12) op www.gtmiddendrenthe.nl Boek voor 21 juli 2012 en ontvang gratis boekje met Knapzakroute t.w.v. 5,25* Golden Tulip DRENTHE - -:C él Reserveren: 0593 331 444 of online via www.gtmiddendrenthe.nl (gebruik promocode WBZ12)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 53