Meneer Laa booc Op de reizen Q\ I /-^ L-% o ivf r ï^r i (U pr in het uiterste noorden van Duitsland ligt een oude handelsroute van de Vikingen, tussen de Oostzee en de Noordzee. De Friezen gebruikten deze route ook. Zaterdag 14 juli 2012 ^»oc;3 reizen@wegener.nl 2012 is het Jaar van de Historische Buitenplaatsen. Nederland telt nog ongeveer 550 van deze landhuizen, kastelen en monumentale panden. Een duik in het rijke buitenleven van weleer, vandaag: Huis Singraven in Denekamp. tekst en foto's Carel Thijssen De laatste bewoner van Huis Singraven in Dene kamp is al ruim 45 jaar dood. Toch staan er dage lijks verse bloemen in zijn werkkamer en in de bibliotheek. Ook de tafel in de eetkamer is keurig gedekt, alsof elk moment het diner op gediend zal worden. Zelfs de klokken in het huis tikken de juiste uren weg. „Dit is geen museum, dit is een woonhuis", onderstreept huisbewaar der Daan van Mierlo. „We willen onze bezoekers het gevoel geven dat meneer Laan alleen maar even naar het dorp is om boodschappen te doen." Meneer Laan. Willem Frederik jan, al noemt onze gids hem liever respect vol 'meneer'. Zoon van de schatrijke Jan Adriaan Laan uit de Zaanstreek, wiens familie kapitalen verdiende met de handel in onder meer olie en rijst. Laan sr. kocht het landgoed in 1915 van de Twentse familie Roessingh Udink, die het bijna een eeuw in bezit had. Van Mierlo: „Daarvoor waren er nog de families De Thouars en Sloet en de graven van Bentheim. En nog anderen. De geschiedenis gaat eigenlijk terug tot de veertiende eeuw. De een verkocht het aan de ander, kun je wel zeggen." Omdat zijn vrouw aan tuberculose leed, verkaste de welgestelde Jan Adriaan Laan naar Twente, in de hoop dat frisse lucht haar gezondheid ten goede zou komen. „Helaas, ze leefde nog maar kort", weet Van Mierlo. „Jan Adriaan trouwens ook. Hij overleed in 1918." De vrijgezelle zoon Willem en diens zus Agatha Laan erfden Singraven, maar ook Agatha viel, in 1922, ten prooi aan tuberculose. Haar slaapka mer, compleet met persoonlijke spul len op het kaptafeltje en zelfs haar slof fen onder het bed, zijn het tastbare eer betoon van Willem Laan aan zijn zus. Willem Laan, jurist - „maar niet praktiserend", lacht Van Mierlo - zou Singraven maken tot wat het vandaag de dag is. „Hij heeft er zijn levenswerk van gemaakt en er zijn stempel op ge drukt. Hij liet het huis in verschillende fases verbouwen, van binnen en van buiten. Vooral de voorgevel, die werd classicistisch." Als groot liefhebber en verzamelaar van zeventiende- en achttiende-eeuw- se kunst en antiek stouwde Laan het statige pand bijna letterlijk vol met zijn Foto boven: Huis Singraven, met op de voorgrond het riviertje de Pinkel. Foto links: De slaapkamer van de op jonge leeftijd overleden Agatha Laan. Foto onder: Daan van Mierlo, de huisbewaarder van Singraven, in de werkkamer van meneer Laan. steeds maar uitdijende collectie. Wie een wandeling maakt door de tuin, compleet met klassieke beelden en or namenten, proeft: al volop van het rijke leven. Eenmaal in Huis Singraven, lief devol omarmd door het bochtige rivier tje de Dinkel, waant de bezoeker zich in vervlogen tijden. Alle kamers - van de eetkamer en de werkkamer tot de bibliotheek, de salon en de blauwe kamer - zijn zo ingericht, dat het lijkt alsof er nog volop wordt ge leefd. Ook zijn alle vertrekken, gangen en trappen weelderig gevuld met de collectie van Willem Laan. Klassieke schilderijen en gobelins aan de wan den, oogstrelend meubilair en kasten, gevuld met kostbaar zilver, porselein en gebruiksvoorwerpen. - „In de oorlogsjaren is alles natuurlijk in veiligheid gebracht", vertelt Van Mierlo. „Gelukkig was de Duitse com mandant die hier ingekwartierd was een groot kunstliefhebber. Zo is ook het huis zelf van binnen en van buiten gespaard gebleven en is het nog precies zoals toen meneer Laan er woonde." In 1956, tien jaar voor zijn dood, ver kocht Laan Huis Singraven aan de stich ting Edwina van Heek, die ijvert voor het behoud van het cultureel erfgoed in oost-Nederland. Van Mierlo: „Me neer Laan wilde dat de stichting het be heerde, anders waren het landgoed en het huis misschien in stukken uiteenge vallen. Je moet er toch niet aan denken dat hier kantoren in gevestigd zijn." Als dank liet Willem Laan zijn com plete kunstverzameling na aan de stich ting. Zelf zou hij na de verkoop nog een decennium in Huis Singraven wo nen. En toch, voor de bezoeker heeft het er alle schijn van: meneer Laan kan elk moment weer binnenlopen. rondleiding Huis Singraven verzorgt op dinsdag en woensdag rondleidingen door het huis en het park. Groepen op afspraak. Vrij wandelen over het landgoed is ook mogelijk. info: www.singraven.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 52