In de rij voor lichaamsdonatie 41 binnenland TO0S lal- Lichaamsdonatie is in korte tijd zo populair geworden dat de anatomische instituten een aannamestop hebben moeten instellen. Kabinet blijft bij kleiner parlement STEDENTRIPS BERLIJN KRAS m zaterdag 14 juli 2012 Boek nu voordelig uw mooiste vakantie! ïÉf, De meest complete reis voor een eerlijke prijs! peterlanghout.nl of 0172-468800 :&2s«&me&z^ï£i&zyj50tsissigisf&& DEN HAAG - Het kabinet dient het wetsvoorstel om de Tweede en de Eerste Kamer te verkleinen, ge woon in ondanks een negatief ad vies van de Raad van State. Voorge steld wordt om de Tweede Kamer terug te brengen van 150 naar 100 leden en de Eerste Kamer van 75 naar 50 leden. Premier Mark Rutte maakte dat vrijdag bekend. De verkleining van het parlement stond in het re geerakkoord. Voor Rutte past het in zijn visie om te snijden in de kosten en omvang van de over heid. „Dit is een logische stap na alle maatregelen die we hebben ge- nomen om de overheidsfinanciën op orde te brengen. Die hadden grote gevolgen voor de mensen in het land. Dan ligt het echt voor de hand dat wij als politieke kaste kij ken naar ons eigen functioneren en eigen omvang." Voor het verkleinen van het parle ment is een grondwetsherziening nodig waardoor het wetsvoorstel in twee lezingen wordt behandeld. Tussen de eerste en de tweede be handeling in moeten Tweede Ka merverkiezingen worden gehou den. In de tweede lezing is boven dien een tweederdemeerderheid nodig in beide Kamers. PAUL KUSTERS toosenher;: BOS Komt het door de afnemen de rol van het geloof? Is het een onverwacht effect van een tentoonstelling? Feit is dat mensen in de rij staan om na hun dood hun lichaam af te staan aan de wetenschap. door Anne Boer Anatomische instituten kunnen slechts raden naar de oorzaak van de spectaculaire groei van lichaamsdonatie. „We zien lichaamsdonatie als een hele grote geste, maar vragen nooit naar de reden", zegt professor Gert-Jan Kleinrensink van Erasmus MC in Rotterdam. Kleinrensink denkt zelf dat de af nemende rol van het christelijk ge loof ook een factor is. „Minder mensen voelen zich door de regels van de kerk gedwongen te begra ven of te cremeren." Daarnaast ver moedt hij een effect van de reizen de tentoonstelling Body Worlds van dr. Gunther von Hagens, met meer dan tweehonderd geplastifi ceerde menselijke lichamen en or ganen. „Wereldwijd miljoenen mensen hebben die bekeken en dat heeft toch een drempel wegge nomen." Het aanbod van lichamen is zo sterk gegroeid de afgelopen jaren, dat bij vrijwel alle anatomische in stituten een aannamestop geldt. Op sommige locaties is het aan bod meer dan verdrievoudigd. De aannamestop in Utrecht duurt nu al twee jaar. „We moeten voorkomen dat we een overschot aan lichamen krij gen. Dat is financieel maar vooral moreel niet verantwoord", zegt professor Ronald Bleys (UMC Utrecht). Met dat laatste doelt hij op de verantwoordelijkheid die het aanvaarden van een lichaam met zich meebrengt. „Dat begint bij het honoreren van de wens van de overledene. Het is dan bij voorbeeld niet netjes een lichaam deels te gebruiken omdat we te veel lichamen hebben. We voelen ons verplicht elk lichaam goed, effi ciënt en volledig te gebruiken." Ondanks de (tijdelijke) aanname stop staat het belang van de anato mie volgens Bleys buiten kijf. „Mensen die hun lichaam beschik baar stellen, leveren echt een heel belangrijke bijdrage. Anders zou den aankomend artsen de anato mie niet meer aan echte lichamen kunnen leren en aankomend chi rurgen zouden sommige operaties niet eerst kunnen oefenen." Zijn collega Gert-Jan Kleinrensink on derschrijft dat volledig. „We kun nen niet zonder. Dit is niet te on dervangen met boeken en compu terprogramma's." Om aan te geven hoe zuinig de universiteiten zijn op de aangebo den lichamen, vertelt Kleinrensink dat sommige lichamen wel dertig jaar dienst doen. Ter beschikking van de wetenschap Lichamen die zijn gedoneerd aan de wetenschap komen terecht in een van de acht anatomische instituten. Elk lichaam wordt binnen 24 uur gebalsemd. Daarvoor wordt via de liesslagader ongeveer vijftien liter conser- veervloeistof in de bloedvaten gebracht. Deze vloeistof zorgt er voor dat het proces van ontbinding stopt. Het voorkomt ook dat het lichaam zijn vorm verliest. Na het balsemen wordt het lichaam gekoeld opgeslagen. Vervolgens kan het nog jaren duren voordat een lichaam op een snijtafel belandt om medisch studenten te leren opereren. Alles van het lichaam wordt gebruikt. Circa 90 procent, dient onderwijsdoelen. Op de overige licha men proberen chirurgen nieuwe operatietechnieken uit. Een totale aannamestop geldt op dit moment voor de medische faculteiten in Amsterdam (VU), Nijmegen, Utrecht, Groningen en Rotterdam. Beperkte mogelijkhe den zijn er nog wel bij de Universiteit van Amsterdam, Leiden en Maastricht. Rotterdam heeft een aannames top voor onbepaalde tijd en Groningen zelfs voor twee jaar. Jaarlijks overlijden in Nederland ongeveer 140.000 men sen. De totale behoefte aan lichamen voor de weten schap ligt tussen de 650 en 700 per jaar. Rotterdam zit op 75 per jaar en Nijmegen op 80. De medische facul teit van Utrecht is volgens professor Ronald Bleys koplo per met 120 lichamen per jaar. NH BERLIN MITTE 3-/4-/5-daagse autovakantie Inclusief ontbijtbuffet Aankomst: van 26/7 t/m 28/12 SORAT BERLIN SPANDAU 2-/8-daagse autovakantie Inclusief ontbijtbuffet Aankomst: van 21/7 t/m 30/12 Zie www.kras.nl/17659 ckras.nl/51590 waarom zou je meer betalen 3-sterren hotel in natuurrijke omgeving op ca. 1 km van het centrum van Spandau uw auto kunt u gratis parkeren! bezoek Berlijn (16 km) en Potsdam (24 km) 3-/4-/5-daagse autovakantie U1091 Inclusief ontbijtbuffet Aankomst: van 26/7 t/m 28/12 4-sterren hotel in hartje stad, nabij bekende bezienswaardigheden zoals het Joods Museum metrostation op ca. 5 minuten wandelen Nederland beoordeelt dit hotel met een 8'! modern 4-sterren hotel in het centrum, op loopafstand van Checkpoint Charlie dit hotel is beoordeeld met een 9! boek een fietstour bij, ontdek de stad per fiets! 5-daagse busreis Reiscode gtTxt 13-daagse busreis Reiscode a^D Kent en Canterbury BE39320 I Roemenië en Hongarije BE39326fJ^> beschilderde kloosters, kerken en middeleeuwse Stadjes. In Hongarije bezoeken we de prachtige hoofdstad Boedapest, de barokke wijnstad Eger, Kecksemet en het historische Györ. Incl. excursiepakket t.w.v. €100,- Vertrck 10 september c0tn^®eV q 46^ Tijdens deze busreis naai het Engelse graafschap Kent laten we 1 u kennis maken met het mooiste van deze omgeving. Zo bewon deren we het indrukwekkende Leeds Caslfe, Sissmghurst Castle met haar prachtige kasteeltuinen en het schilder achtige Canterbury, Onderweg doen we ook Rochester aan. Incl. excursiepakket t.w Vertrek 13 augustus en 10 september 4. €50,- nieuw: t>e ambulancefiets IK HOOPTE EERST NOS t>AT T EEN BELGEN MOP WAS... lijk lichaam dat op de rei zende expositie Bo dy Worlds is te zien. BOEK ONLINE of bel 0900-9697 i5cPm®§

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 4