Onderdeel van Zeeuws verleden Brand in woning Sluiskil eist leven Run Zeeuwse jeugd op recreatiebaantje Duiken naar de Walcheren IN BEELD doorjeffrey Kutterink Wilbert Weber. menten over hoe het schip in elkaar zat, zijn door brand verloren gegaan." Met name de houtrestanten zijn volgens Weber van belang om een reconstructie te kunnen maken. „Dit zijn mogelijk de eerste van een reeks puzzelstukjes." Maar wat kunnen we daar dan mee? „Vroeger bouwden we zo'n schip i-op-i na. Nu zou je er een 3d-scan van maken zodat bezoekers virtueel door een compu teranimatie kunnen lopen. Zo kun je foto Ruben Oreel mensen meenemen naar die tijd. Veel mensen zijn geïnteresseerd in het verle den van hun familie. Op zulke schepen zaten zo'n 400 man. De kans is groot dat als mensen gaan zoeken ze wel iemand vinden die op zee heeft gezeten. Het is niet alleen van toeristische waarde, maar ook belangrijk voor de eigen identiteit van mensen. Dan zullen ze zeggen: ik ben onderdeel van het Zeeuwse verle den." De Defensie Duikgroep van de Koninklijke Marine zocht de ze week mee naar resten van het i7e-eeuws oorlogsschip De Walcheren. Even voorbij de haven van Vlissingen werden twee scheepsbal- ken en stenen gevonden. Of ze van De Walcheren zijn, wordt onderzocht. On derzoekers waren hevig geëmotioneerd. Maar wat is er nu zo belangrijk? Wilbert Weber van het Zeeuws maritiem Muzeeum in Vlissingen begrijpt de vraag. De Walcheren De Walcheren was een oorlogsschip in de Staatse vloot van de Republiek der Zeven Verenigde Nederlanden. Het vlaggenschip van de vloot heeft in ver schillende zeeslagen tijdens de Engels-Ne derlandse oorlogen strijd geleverd. Deze week is voor het eerst tastbaar be wijs naar boven gehaald dat kan duiden op de aanwezigheid van De Walcheren. „Onderzoekers vol emoties en journalis ten die denken 'is dit het?' Maar wat hier gebeurt is relevant. Het is voor het eerst dat met hypermoderne apparatuur in twee dagen tijd mogelijk restanten wor den gevonden van een admiraliteitsschip. En dat op een plek waar duikers normaal geen hand voor ogen kunnen zien. Het is nog een moeilijk stuk vaarwater ook, met veel stroming en scheepvaart. De appara tuur die Defensie heeft ingezet, is voor duikers het verschil tussen blind zijn en scherp kunnen zien. Als dan in zo'n korte tijd succes wordt geboekt, terwijl al zo lang wordt gezocht, is de emotie goed te begrijpen." Hij legt uit dat in tegenstel ling tot handelsschepen van de VOC er niet veel bekend is over de constructie van oorlogsschepen. „We zijn bekend ge worden met Michiel de Ruyter, maar als je vraagt hoe de schepen in die tijd zijn gebouwd, weten we dat niet. We weten slechts hoe de buitenkant eruit ziet. Er stonden op de Walcheren 70 kanonnen. Die zijn iets zwaarder dan kruiden. Docu 'Ik blijf hopen op goede berichten. Wat daar ergens ligt is van ongelooflijk belang voor het Zeeuwse culturele erfgoed' Maritiem historicus Doeke Roos over speurtocht naar wrak 'Walcheren' Bij een%brand in een woning aan de Kanaalweg in Sluiskil is zaterdagoch tend omstreeks half twaalf een 48-jari- ge man om het leven gekomen. Hulp diensten hebben de bewoner nog uit zijn huis gehaald en op de stoep gere animeerd. Dit mocht niet meer baten. De alleenstaande man is waarschijn lijk omgekomen door verstikking. Meer jongeren zoeken deze zomer een vakantiebaantje bij recreatiebedrij- ven of in de supermarkt. Er lijkt min der werk in de detailhandel en pro ductiebedrijven, waardoor scholieren massaal aankloppen bij recreatie- en supermarktbedrijven. Roompot Re creatie zegt vakantiekrachten 'voor het uitzoeken' te hebben. De marine ging maandag voor de kust bij Vlissin gen op zoek naar het ge zonken vlaggenschip de Walcheren, het schip van admiraal Comelis Evert- sen dat in 1689 ten onder ging. Maar door de sterke stroming kunnen veel res tanten al zijn verdwenen. De Walcheren nam deel aan grote zeeslagen. foto Izaak Verkeste VRIJDAG 20 juli UW MENING 487 reacties Werknemer is voor 67e al toe aan pensioen eens nMHRBsnnB 78% oneens hbh 22% MEEST GELEZEN OP WWW.PZCNL 1Winkels Fonteyne in Vlissingen voor prikkie te huur 2. Dode man gevonden op strand bij Westkapelle 3. Doden door geknoei met brandstof scheepvaart IN BINNEN-EN BUITENLAND Geen achttien, geen bier Een meerderheid in de Tweede Kamer wil de leeftijd voor het verstrekken van alco hol verhogen van zestien naar achttien jaar. De Kamer wil ook het bezit van alcohol op straat en in de horeca voor jongeren tot achttien jaar strafbaar stellen. Petrochemie dumpt afval Petrochemische bedrijven knoeien met stookolie voor de zeescheepvaart. De brand stof wordt vermengd met giftige afvalstof fen, zodat een kostbare gang naar de afval verwerking wordt vermeden. Op het Schel- de-Rijnkanaal zijn vier schepen betrapt op het vervoer van verontreinigde stookolie. Fred B. pleegt zelfmoord Fred B., de 29-jarige verdachte die terecht stond voor de moord op de ouders van zijn ex-vriendin in Middelburg, heeft in de nacht van woensdag op donderdag in het huis van bewaring in Vught zelfmoord ge pleegd. Donderdag zou de rechter uit spraak hebben gedaan in B.'s strafzaak. MAANDAG 16 juli Circus Franz Renz heeft de tent opgeslagen in Burgh-Haamstede. DINSDAG 17 juli Jong Ajax speelt in Goes tegen Goes (19.30) en Serooserke (W) tegen Nac (19.00). WOENSDAG 18 juli In de dorpskerk van Oostkapel- le is een concert van het Rot terdam Chamber Ensemble. DONDERDAG 19 juli Miss Visserij arriveert om 14.00 uur op de Visserijdagen van Bruinisse. Sleepnetvissen op de Wester- schelde vanuit de handelsha ven van Breskens. ZATERDAG 21 juli City of Dance is op vijf ver schillende podia in Middelburg te zien.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 48