i3 spectrum ALLEMANSVRIENDJE Zaterdag 14 juli 2012 Uyl. „Mijn ouders waren zelf niet hoogop geleid, maar hebben me wel altijd gestimu leerd om door te leren. Ze kochten bijvoor beeld aan de deur de Winkler Prins ency clopedie. „Ik ben vernoemd naar John F. Kennedy. Misschien heeft dat toch onbewust een rol gespeeld in mijn carrière", zegt Kerstens met een blik op het portret van de Ameri kaanse president dat aan de muur van zijn werkkamer hangt. „Ik had al vroeg belang stelling voor maatschappelijke vraagstuk ken. Als 16-jarig jongetje ging ik naar de vakbondsschool. Als er beelden op tv wa ren van hongerende kinderen in Afrika, was ik hevig ontdaan. Ik wilde missionaris worden." Het werd een rechtenstudie. De media-aandacht die hem als Kamerlid wacht, de jacht op de oneliners in de wan delgangen: Kerstens is er naar eigen zeg gen klaar voor. De pers wist hem de afgelo pen tijd al veelvuldig te vinden voor com mentaar op de perikelen binnen de FNV. „Ook in de publiciteit rolden de hoofdrol spelers regelmatig over elkaar heen. Dat is niet altijd even handig aangepakt. Ik pen delde overal tussendoor, probeerde verbin dingen te maken en conflicten uit de weg te ruimen. Ik kan met alle partijen nog door één deur. Dat betekent overigens niet dat ik een allemansvriendje ben. Je kunt een bemiddelende rol spelen en er tegelij kertijd een stevig inhoudelijk standpunt op nahouden. „Wij van FNV Bouw zaten bij minister Kamp om te praten over de invulling van het pensioenakkoord, terwijl de andere be stuurders alleen maar bezig waren met ru ziemaken. Onze bond heeft zich niet opge steld als conservatief bolwerk dat fel was gekant tegen iedere verandering. In het pensioenakkoord hebben we het best mo gelijke resultaat eruit kunnen slepen. Het alternatief van minister Kamp voor het door de bonden en werkgevers fel be vochten pensioenakkoord, dat afgelopen week het fiat van de Eerste Kamer kreeg, zet mensen volgens'Kerstens bewust in de kou. „De inkomenseffecten van een bijna meteen ingaande verhoging van de AOW- leeftijd vallen op een zo korte termijn voor veel mensen niet te repareren. Maatrege len om mensen fit hun AOW te laten ha len zijn geschrapt. Het gaat niet om een hervorming, maar om een ordinaire bezui niging die de pijn ook nog legt bij die men sen die dat het slechtst kunnen lijden." Het is zaak dat de vakbond zich snel her pakt, zegt Kerstens. „Het poldermodel moet nodig gereanimeerd worden. Op de namiddag dat het Kunduz-akkoord in el kaar werd gezet, lag de vakbond op z'n gat, bezig de eigen wonden te likken. Inmid dels is er weer sprake van toenadering, in het verzet tegen de bezuinigingen in de Kunduz-plannen slaan de bonden de han den weer ineen." Door Kerstens in te lijven, zou de PvdA wel eens veel van de stemmen van de ar beiders op de steigers terug kunnen win nen. „Mijn overstap betekent natuurlijk niet dat er ineens 200.000 bouwvakkers op de PvdA gaan stemmen", nuanceert Kerstens zijn populariteit. „Maar ik hoop het natuurlijk wel. Je ziet dat ook in de bouw een trek naar de flanken is ontstaan. Ik kan het de bouwvakker niet kwalijk ne men dat hij is uitgeweken naar SP of PW. Op sociaal-economisch vlak valt een hoop terug te winnen voor de PvdA." Kansen gloren om daar terrein terug te pakken, met hervormingen op de arbeids- en de woningmarkt en in de zorg voor de boeg. „Je kunt best iets aan het ontslag recht of de pensioenleeftijd doen. Maar je moet aan de voorkant beginnen en niet zo maar nietsontziend zekerheden gaan weg hakken, zoals de Kunduz-kameraden nu doen. De flexibilisering is al erg doorgesla gen. Een op de drie werknemers heeft geen vast contract. Ik zou eerst die groep perspectief willen bieden. Dat hoeft echt niet te betekenen dat iedereen tot zijn pen sioen een vast contract moet hebben bij de zelfde baas. Het gaat ook over zaken als scholing en de mogelijkheid om een hypo theek af te sluiten. Je kunt de vangnetten pas lager hangen of weghalen als je voor een alternatief hebt gezorgd." Hij heeft er alle vertrouwen in dat Die- derik Samsom er in slaagt, na de wat af standelijke koers onder Job Cohen, weer de juiste snaar te raken bij de PvdA-achter- ban. „Hij maakt de politiek persoonlijker, al moet je oppassen dat je daarin niet door slaat. Maar het past wel bij Diederik. Hij is iemand die met hart en ziel politiek be drijft." reageren? spectrum@wegener.nl John Kerstens 20 januari 1965: Geboren in Zegge. 1977-1983: vwo in Ouden bosch. 1983-1988: Nederlands recht'aan de Universiteit van Tilburg. 1988-1989: juridisch advi- seur in militaire dienst. 1989-1990: asieljurist, Bu reau voor Rechtshulp. 1991-1993: Jurist Kappers- bond FNV. 1993-1997: vakbondsbe stuurder en algemeen secre taris Spoorwegvakbond FSV. 1997-2003: beleidsmede werker FNV Bouw. 2003-2009: vicevoorzitter en cao-onderhandelaar FNV Bouw. 2009-heden: voorzitter FNV Bouw, voorzitter Bedrijfstak- pensioenfonds Bouwnijver heid, lid SER (plaatsvervan gend). Juni 2012: kandidaat-Kamer lid PvdA. John Kerstens is getrouwd en heeft een dochter (9) en een zoon (6 weken).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 45