spectrum 12 JOHN KERSTENS GEEN Zaterdag 14 juli 2012 TT" ohn Kerstens (47) zal vrijdag 1 juni I 2012 niet snel vergeten. Op de dag I dat zijn zoontje werd geboren, belde I ook PvdA-voorzitter Hans Spekman. Of de voorman van FNV Bouw voel- M de voor een plek op de kandidaten- lijst voor de Tweede Kamer. Plots zit de kersverse vader niet alleen op nieuw tussen de luiers, maar ook midden in de verkiezingscampagne. Het moet wel heel gek lopen als hij, nummer tien op de PvdA-lijst, na 12 september niet een van de blauwe Kamerstoeltjes zal bezetten. Kerstens keuze voor de politiek kwam voor velen als een verrassing. Hij gold als gedoodverfde opvolger van Agnes Jonge- rius als FNV-voorzitter. Vriend en vijand roemden zijn rol van bemiddelaar tussen de kibbelende partijen in het pensioencon flict, dat het afgelopen jaar bijna het einde van de grootste vakbond betekende. Daar naast was hij een van de architecten van de Nieuwe Vakbeweging die uit de oude FNV-puinhopen moet verrijzen. „Ik werd, zeker door de media, gezien als de natuurlijke opvolger van Agnes. Maar ik heb zelf'nee' gezegd tegen het voorzit terschap. Ik wilde de komende jaren niet met meer van hetzelfde bezig zijn. Voor de nieuwe FNV-voorzitter gloort een toe komst van praten, masseren en onderhan-- delen. Voordat je het weet, ben je een ech te vergadertijger geworden. De afgelopen anderhalfjaar waren al niet de vrolijkste. Met negentien vakbonden aan tafel was het soms gezellig, maar heel vaak niet. „Ik laat de FNV gerustgesteld achter, in de John Kerstens, voorman van FNV Bouw, zal de herrijzenis van de vakbeweging niet meemaken. Na de tumultueuze interne verbouwing verruilt hij de vakbond voor een toekomst als PvdA-Kamerlid. door Berrit de Lange foto's David van Dam/GPD wetenschap dat het is gelukt de handteke ningen onder de Nieuwe Vakbeweging te krijgen. Er staat nu een vakbeweging in de steigers die past bij de arbeidsmarkt van de 21e eeuw, zonder te vervreemden van de kern waarop de organisatie groot is gewor den. Maar er moet nog veel gebeuren. Ik kan niet de garantie geven dat het niet meer mis kan gaan." Pas nadat hij had bedankt voor het FNV- voorzitterschap, kwam de PvdA in beeld. In die volgorde, benadrukt Kerstens. Als voorschotje op zijn politieke missie: als het aan John Kerstens ligt, komt de A van Arbeid prominenter in de partijnaam te staan. „De PvdA is wat te ver afkomen staan van de man in de blauwe overall. Ik denk dat mijn kandidatuur past bij de nieu we koers, waarbij de partij een beetje los moet komen van de grachtengordel, weer dichter bij de mensen moet komen te staan. Ik wil graag het verschil maken voor gewone mensen. Dat kan ik de komende tijd denk ik beter doen vanuit Den Haag dan bij de FNV." In zijn vakbondscarrière van ruim twintig jaar ontpopte Kerstens zich tot een doorge winterd bestuurder en een bedreven on derhandelaar. Maar hij schrikt er ook niet voor terug met de voeten in de modder op de bouwplaats uit te leggen hoe de zaken ervoor staan. „In de drie jaar dat ik voorzit ter van FNV Bouw ben, is de crisis nooit weggeweest. Een van de doelstellingen die ik mezelf aan het begin van mijn voorzit terschap heb gesteld, is dat zoveel mogelijk mensen in de bouw hun baan kunnen be houden. En als dat niet lukt, er dan voor zorgen dat het ontslag een beetje fatsoen lijk wordt afgewikkeld. Onze juristen draaien al lang overuren om dat voor el kaar te krijgen." Het werk in de Kamer ligt voor een deel in het verlengde van wat hij nu doet, denkt Kerstens. „Voor jezelf opkomen, onregel matige werktijden, van hot naar her racen. Als een eventuele politieke carrière ter sprake kwam, zei mijn moeder, ze is in fe bruari overleden, altijd: 'Doe dat nou maar niet, want dan ben je nooit thuis en krijg je overal de schuld van'. „Ik zie niet op tegen felle discussies in de Kamer. In de bouwkeet ging het er verbaal ook niet altijd zachtzinnig aan toe. Ik ben niet van plan me op te sluiten op die vier kante kilometer in Den Haag. Ik blijf tijd vrijmaken voor de mensen om wie het alle maal draait." Voor de privé-werkbalans in huize Ker stens zal zijn nieuwe baan ook weinig ver schil maken. „Ik zie bij ons in de straat va ders en moeders die elke dag om 17.15 uur thuiskomen. Zo'n vader ben ik niet. Maar als ik er ben, is ook alle tijd voor het gezin. Samen met mijn dochter Anna Sophia van 9 op de bank een spelletje Wordfeud spelen, daar kan ik enorm van genieten. Maar naar bed brengen en 's nachts in touw zijn met de kleine hoort er ook bij." Zijn sociaaldemocratische idealen zijn maar ten dele terug te voeren op zijn jeugd in het Brabantse dorp Zegge. Al was zijn vader, fabrieksarbeider, actief in de Industriebond en aanhanger van Joop den

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 44