ii spectrum 'Mensen beseffen niet hoeveel verdriet ze anderen aandoen' Zaterdag 14 juli 2012 foto Frouwkje Bijlstra/GPD De eigenaren hebben een nieuw bestaan opgebouwd in Noord-Holland. „Ze heb ben allebei een baantje en betalen de ko mende drie jaar de schuldeisers af Daarna zijn ze verlost van de zwarte bladzijde uit hun verleden." Mensen die definitief uit beeld verdwij nen, dat is uitzonderlijk, meent Luckers. „Wij doen meer dan duizend incasso's per jaar. Slechts een enkele keer lukt het niet iemand te traceren." Zijn bedrijf hanteert de grens van vijf jaar. Slaagt hij er dan niet in geld te incasseren, dan wordt het als een verloren zaak beschouwd. René Verwey komt stil vertrek met voor bedachten rade vaker tegen tijdens zijn werk als privédetective. Tussen de vijf en tien gevallen per jaar, schat hij. Zijn bedrijf speurt naar hen in opdracht van schuld eisers. Banken, verzekeringsmaatschappij en en bedrijven behoren tot zijn clientèle. Toevallig had hij onlangs nog zo'n zaak bij de hand, vertelt hij in zijn kantoorpand in Almere. Een bank was naarstig op zoek naar een klant die met de noorderzon ver trokken was. „Hij had twee ton euro ge leend om een bedrijf op te zetten. De eer ste maand werd de rente keurig betaald, de tweede ook, maar in maand drie bleef het bedrag openstaan. Toen de deurwaar der op het huisadres een kijkje ging ne men, bleek de woning leeg." Oplichting, concludeert Verwey. „Dan be gint voor ons het speurwerk. In dit geval leverde buurtonderzoek aanknopingspun ten op. Een buurvrouw wist dat de man graag in Zuid-Spanje kwam. Ook had hij een voorliefde voor Landrovers. En in Ne derland had hij een restaurant gehad. Met die drie gegevens zijn we naar Spaanse col lega's gestapt en binnen een dag was het: bingo! Hij was getraceerd in Malaga." Eenvoudig is het niet om in het niet te ver dwijnen, is de ervaring van speurders. In Nederland al helemaal niet. Via het sofi- nummer zijn allerlei persoonsgegevens aan elkaar gekoppeld, zoals het paspoort, de gemeentelijke basisadministratie en ver zekeringen. Gebruik van mobiele telefoon is uit den boze, want traceerbaar. Gege vens van bankpassen zijn eveneens makke lijk te herleiden. Een nieuwe baan krijgen en salaris laten storten of een uitkering aan vragen: niet doen. Ook ongemerkt lands grenzen overschrijden, is lastig als iemand als vermist te boek staat. De marechaussee krijgt onmiddellijk een signaal. Een hutje op de hei, een zwervend bestaan of als anonieme onderhuurder je dagen slij ten: het is een weinig aantrekkelijke ma nier van leven. Met een grote zak geld is het nog wel enige tijd uit te houden. Het alternatief: uitschrijven uit Nederland en in het buitenland met een nieuwe identi teit opnieuw beginnen. Met een vals pas poort is het wel een tijd vol te houden. Maar als dat verlopen is, start een nieuwe ronde hoofdbrekens. Desalniettemin zijn er nog veel mensen op zoek naar een ooit vertrokken familie lid of geliefde. Voor de achterblijvers blijft het vertrek een schrijnende wond, die ook jaren later niet wil helen. „Onlangs kreeg ik te maken met een klassiek geval van 'even een pakje sigaretten kopen'", zegt Els Leijs. Ze noemt zichzelf'de enige echte fa miliedetective', en is gespecialiseerd in het traceren van onbekende vaders, verloren zoons en dochters of uit het oog verloren geliefden. „De man was al jaren geleden verdwenen. Voor de achterblijvers blijft dan de onze kerheid. Is iemand het slachtoffer gewor den van een misdrijft Of leidde iemand een dubbelleven? Het is heel lastig zo'n ge beurtenis af te sluiten. Moet je boos zijn, of rouwen? Dat is erg ingewikkeld." Leijs herinnert zich het geval van een ver loofd jong stel. „Ze zouden naar de Vere nigde Staten emigreren. Hij ging alvast kwartier maken, zij zou volgen als baan en huis geregeld waren. Na een paar weken kwam er goed nieuws: de verloofde kon de oversteek maken. Maar na twee weken: stilte." De man liet niets meer van zich ho ren, nooit. „Een drama. De vrouw bleef de eeuwige verloofde met een niet ingeloste belofte. Wij kwamen erachter dat de man ontslagen was in zijn proeftijd, de huur niet meer kon betalen, in een caravan be landde en geen cent te makken had. Hij wilde eerst een nieuwe baan regelen, maar dat duurde en duurde. Na drie jaar dacht hij: ze zit niet meer op mij te wachten." Schaamte, ja. De weg terug is dan bijna on mogelijk, is Leijs' ervaring. „Het heeft wel zin om als achterblijver te zoeken. Dan speelt schaamte geen rol. Vaak zijn men sen heel blij als ze dan alsnog gevonden worden." Een paar maal per jaar komt bij de Hulp lijn Vermiste Personen van het Rode Kruis in Den Haag een verlossend e-mailtje bin nen. Vermisten kunnen via de website een levensteken achterlaten. „Er wordt niet vaak gebruik van gemaakt", zegt Karen Ber ger van de internationale hulporganisatie. „Degenen die het wel doen, zijn niet zel den mensen die vrijwillig zijn vertrokken. Zij willen vooral dat de zoektocht naar hen stopt. Ze zien bijvoorbeeld in de me dia dat er naar hen gezocht wordt of we ten dat ze als vermist te boek staan. Daar willen ze vanaf" De meesten willen ook geen contact meer met achterblijvers. In een enkel geval komt het voor dat iemand een time-out heeft genomen en is hij of zij bereid terug te komen. De Hulplijn Vermiste Personen bekom mert zich om de achterblijvers na een ver missing. Met praktische zaken, maar ook met emotionele ondersteuning komt het team zo'n driehonderd maal per jaar in ac tie. Het is zuur voor de achterblijvers wan neer iemand zich meldt, maar tegelijker tijd contact afwijst, zegt Berger. „Maar er komt aan de onzekerheid of iemand nog leeft wel een eind. Dan kun je beginnen aan de verwerking. Dat is heel belangrijk. Vermissing van een dierbare zorgt bij de achterblijvers voor een verstoord, gefrus treerd rouwproces. Want zolang er geen duidelijkheid is, blijft hoop bestaan. Als ie mand expliciet aangeeft: ik ben vertrokken en kom nooit meer terug, dan geeft dat re latieve rust. Het dossier kan dicht." reageren? spectrum@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 43