et de noorderzon spectrum 10 Zaterdag 14 juli 2012 'Bosjongen' Robin verzon een bizar verhaal om zijn vlucht uit Nederland te maskeren. Anderen laten 'gewoon' nooit meer van zich horen. Jaarlijks kiezen naar schatting enkele tientallen Nederlanders ervoor van de ene op de andere dag in het niets te verdwijnen. „Er zit bijna altijd een wereld van verdriet, schaamte of schulden achter." door Sandra Donker Vrienden ontvingen een tra nentrekkende afscheidsbrief Zijn auto werd teruggevon den langs het water. Zijn pas poort lag opgeborgen in het dashboardkastje. Michel Temming zag het leven ogenschijnlijk niet meer zitten. Zelfmoord werd gevreesd. Alarmbellen rin kelden. Rechercheurs van de politie IJssel- land startten een intensieve zoektocht, die een maand in beslag zou nemen. Er werd gedregd, er werden sonarbeelden gemaakt. Speurhonden zochten op de IJssel naar de geur van een lijk. Maar het lichaam van Temming werd niet gevonden. In huis ging het speurwerk verder. DNA- materiaal werd verzameld. Vreemd: zijn laptop die hij altijd bij zich had, was ver dwenen. En bij nadere inspectie bleek de rijschoolinstructeur uit Hoenderloo twee maanden voor zijn vermissing een nieuw paspoort te hebben aangevraagd. Dood? Welnee. Temming was met de noorderzon vertrokken. Hij liet schulden achter, zo wil het verhaal, er waren onver kwikkelijke affaires met zijn bedrijf. Tegen de rechercheurs die hem in Frankrijk tra ceerden, zei de man dat hij een nieuw le ven wilde beginnen. Ze lieten hem maar gaan. „Mensen beseffen niet hoeveel ellende en verdriet ze anderen aandoen met dit soort acties", zegt Irma Schijf van het Bureau Vermiste Personen van het Korps landelij ke politiediensten (KLPD). „Om maar te zwijgen over de kosten van de inzet van zo veel manschappen." Jaarlijks raken 16.000 tot 20.000 mensen zoek, van wie het overgrote deel (80 tot 85 procent) binnen 48 uur weer opduikt. In tweeduizend gevallen komt de politie met een in actie. De groep vermisten is divers: weggelopen jongeren, verdwaalde demen te bejaarden, mensen met zelfmoordplan nen, echtelieden met ruzie, personen die bij een misdrijf of ongeval betrokken blij ken te zijn. Zeven- a achthonderd mensen zijn langer dan drie weken verdwenen, zo'n tien tot vijftien langer dan een jaar. „Het gebeurt niet heel vaak, maar af en toe zitten er mensen tussen die doelbewust alles achter zich gelaten hebben", zegt Schijf. „Als ie mand echt onvindbaar wil blijven, dan kan dat ook wel. Maar je zult er tegenwoor dig zeker moeite voor moeten doen." Niemand loopt zomaar weg en laat zijn fa milie, vrienden en bezittingen achter, is de ervaring van Schijf. Het is een vlucht, weg van problemen die iemand boven het hoofd groeien. „Er kan van alles aan de hand zijn, schulden, relatieproblemen, ver slaving, ruzie, maar ook vrees voor eer wraak, of schaamte." 'Bosjongen' Robin van Helsum, die begin september vorig jaar verdween en afgelo pen maand werd teruggevonden, verzon een opzienbarend verhaal om zijn her komst uit te wissen. Hij zou jarenlang met zijn vader in Duitse bossen hebben rondge zworven. De waarheid was treuriger: hij had een problematische jeugd in een ge broken gezin, kende financiële problemen en was op zijn 18e al vader. In Berlijn wil de hij met een schone lei beginnen. Voor de politie is het de kunst zo snel mo gelijk in te schatten wat er achter een ver dwijning kan zitten. Centrale vraag is: hoe vreemd is het gedrag van de vermiste ten opzichte van het normale gedrag? Is het een jongere die vaker is weggelopen? Is ie mand depressief of in de war? Als er geen geruststellende signalen zijn, start de politie een groot onderzoek. Schijf: „Maar wanneer blijkt dat iemand een brief heeft achtergelaten waarin hij zegt naar Zuid-Amerika te zijn vertrokken, dan vol gen we een ander spoor. Iedereen heeft na tuurlijk het recht te vertrekken, dat is geen strafbaar feit. Hij of zij komt dan wel op de lijst met vermisten te staan." Charles Luckers, advocaat met dertig jaar ervaring met faillissementen en incasso, kreeg vorig jaar te maken met een voor hem ongebruikelijke zaak. Een echtpaar met een goedlopend restaurant in Heerlen verdween van de ene op de andere dag ogenschijnlijk van de aardbodem. 'Wegens omstandigheden gesloten', stond op een briefje op de deur. Heerlen was in rep en roer. „Het zijn heel fatsoenlijke mensen", zegt Luckers, die hun zaak heeft afgehan deld. „Niks geen oplichterij. Hoewel hun restaurant altijd vol zat, bleek de onderne ming niet winstgevend. Geld geleend, ei gen vermogen erin gestoken. Ze kwamen steeds dieper in de problemen. Op een kwade dag zijn ze op de vlucht geslagen. Ze schaamden zich kapot." Het stel bleek ondergedoken te zijn in Ne derland. Lang duurde hun vlucht niet: toen het faillissement werd uitgesproken, meldden ze zich bij de Limburgse raads man. „Ze vertelden dat ze de druk van de schulden psychisch niet meer aankonden."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 42