Ik kon nog geen uur in de tuin werken zeeland 13 Vragen over toezicht commentaar Meer teken Prins aanwezig bij openingsavond Film by the Sea zaterdag 14 juli 2012 „Het vervelendste is dat je nooit weet waar je aan toe bent. Het gaat nu al zeven weken goed, maar je denkt steeds: wanneer komt de volgende aanval?" Jan Planije uit Burgh-Haamstede heeft de ziekte van Lyme. «see®®®®®®®®»»®®©® Hij was heel moe, werd ver geetachtig, had even wichtsstoornissen. Vage ldachten, waar de artsen zich geen raad mee wisten. Pas veel later bleek dat Jan Planije (70) uit Burgh-Haamstede de ziekte van Lyme heeft. „Ik kon nog geen uur in mijn tuintje werken, terwijl ik eerst een gezonde vent was." Afgelopen december stapte hij naar de huisarts, die hem door- MEEST GELEZEN - Kinderen vermoord paar opgelucht - Sophie Hilbrand plant vlag (foto) - Doorbraak in zaak Britannia STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto stuurde naar specialisten in het zie kenhuis. „Ze zeiden dat ik niks mankeerde en stuurden me weer terug. Ondertussen ging ik me steeds zieker voelen." Door een bloedonderzoek kon uit eindelijke de juiste diagnose ge steld worden. Jan kreeg verschillen de antibioticakuren, maar de ver schijnselen komen steeds terug. „Ik krijg aanvallen, die voelen als een hele zware griep." Jan was vrijwilliger bij Natuurmo numenten. „Ik deed het onder houd van de duinen en verzorgde pony's." Omdat hij weet dat er op de Kop van Schouwen veel teken zitten, nam hij voorzorgsmaatrege len. „Ik droeg altijd een overall en gebruikte een spray tegen teken. Als ik terugkwam van een klus, controleerde ik altijd of er een teek op mijn lichaam zat, maar ik heb er nooit één gezien." Het vrijwilligerswerk moest Jan door zijn ziekte al maanden gele den noodgedwongen opgeven. „Het vervelendste van de ziekte is dat je nooit weet waar je aan toe bent. Het gaat nu al zeven weken goed, maar je denkt steeds: wan neer komt de volgende aanval? Het hangt als een donkere wolk boven je hoofd. Maar ik ben niet de enige die de ziekte heeft. Dat is een schrale troost." Een zomerse wandeling door bos, tuin of duin is niet zonder gevaar. Het aantal teken neemt elk jaar toe en bovendien blijkt een steeds hoger percentage te ken besmet met de Borrelia bac terie, de veroorzaker van de ziekte van Lyme. Vorig jaar gin gen tienduizenden mensen naar hun huisarts om een teek te laten verwijderen. Ondertus sen neemt het aantal Lyme-pa- tiënten snel toe. Dit jaar raken naar verwachting tegen de 20.000 mensen besmet. Gezien die snelle groei van het aantal besmettingen, is het opmerke lijk dat er in de ziekenhuizen nauwelijks Lyme-specialisten te vinden zijn. Veel patiënten hebben de indruk dat ze door de huisarts of door de specialist niet goed behandeld zijn, stelt de Nederlandse Vereniging voor Lyme Patiënten. Er lijkt al le aanleiding voor de medische sector en overheid om meer aandacht te besteden aan dit groeiende probleem. De GGD Zeeland geeft alvast het goede voorbeeld met de introductie van een informatieve app over teken. VLISSINGEN - Prins Willem-Alexan- der is vrijdag 14 september aanwe zig bij het openingsgala van Film by the Sea in Vlissingen. Die avond is de Beneluxpremière van de film Beasts of the Southern Wild van Benh Zeitlin. De film ver telt het verhaal van het zesjarige meisje Hushpuppy, dat van dicht bij de nadering van de storm Katri- na meemaakt in New Orleans. Beasts of the Southern Wild maakt deel uit van het programmaonder deel The Big Easy. Daarin worden films worden vertoond die het ver band leggen tussen de Katrina- ramp en de Watersnoodramp van 1953. Met dit programma wil Film by die Sea een brug slaan naar het Zeeuws Jaar van het Water. De veertiende editie van Film by the Sea duurt tot en met 23 sep tember. Iedere dag om 19.00 uur het PZC videojournaal www.pzc.nl MIDDELBURG - Het moet duidelij ker worden wie toezicht houdt op besturen van bijvoorbeeld regiona le opleidingscentra of de Hoge school Zeeland. Dat vindt de PvdA-fractie in de Staten van Zeeland. Ze heeft vra gen gesteld aan het dagelijks pro vinciebestuur. Onlangs zijn bin nen een aantal Zeeuwse instellin gen met een groot maatschappe lijk belang vacatures ontstaan en vervult, stelt de PvdA vast. Zo heb ben wisselingen van de wacht plaatsgevonden in de raden van toezicht van ROC Zeeland - ROC Westerschelde en bij de Hoge school Zeeland. Persberichten wor den de wereld ingestuurd op het moment dat procedures volledig doorlopen zijn, aldus de PvdA. Va catures voor dit soort belangrijke functies zijn niet terug te vinden in regionale media. De PvdA wil van Gedeputeerde Staten weten of ze op de hoogte waren van de gang van zaken en wat ze daarvan vindt. Als de gastheer besmet is met de lymebacterie, kan ook de teek besmet raken. Tijdens de bioedmaaitijd kan de teek de bacterie doorgeven aan de Bacterie Borrelia gastheer, burgdorferi Levensloop van de teek De teek leeft drie tot vier jaar en doorloopt vier levensstadia. Eenmaal per stadium voedt de teek zich met bloed. (T) Eitjes In het voorjaar legt de vrouwtjesteek duizenden eitjes in vochtige grond en sterft. De eitjes komen na vier weken uit. ©Volwassen (5 mm) Gastheer: grote grazers, Larve (1 mm) De teek leeft van bloed van kleine dieren. Na een maaltijd leeft hij op de grond tussen gras en bladeren tot de volgende levensfase begint. Een besmette teek houdt de lymebacterie bij zich tot hij sterft. Bedrijfsfeest Bruiloft Receptie Diner Congres Hotel HSi Vlissingsestraat 38-40 Koudekerke Tel.: 0118 - 55 30 03 www.huysterschelde.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 3