Teken voelen zich thuis in Zeeland 206 Justitie zoekt nabestaanden Fred B. Rijdende Rechter De krant 6 weken voor 18 euro! PZC zaterdag 14 juli 2012 Donderdagavond zag ik De Rijdende Rechter, het programma waarin mr. Frank Visser aller lei conflicten beslecht Meestal zijn dat burenruzies. Ik blijf er niet voor thuis, maar ik vind het soms wel aardig om te zien hoe hij met het wetboek in de hand vaak tot een goed oordeel komt. Donderdag was het geen burenru zie, maar een kwestie over Moti, een Jack Russel, die door zijn baas je naar de dierenarts was ge bracht voor een gebitsreiniging, maar na de operatie ineens gecas treerd bleek. Zijn baasje eiste scha devergoeding. Het werd een hallu- cinante aflevering. De dierenarts erkende dat hij een fout had ge maakt en bood 250 euro ter com pensatie, maar zijn baasje eiste 1500 euro, omdat hij zo emotio neel was aangedaan en Moti niet meer zichzelf was. Hij wilde het bedrag gebruiken om met Moti op vakantie te gaan, om zijn ver houding met Moti te herstellen, want hij had het idee dat Moti hem de fout kwalijk nam. Mr. Vis ser oordeelde dat je in Nederland helemaal geen smartengeld kunt krijgen voor leed dat door een an der is ondergaan, en dus ook niet door een dier. Het is alleen anders indien bijvoorbeeld je hond voor je ogen wordt afgemaakt, louter en alleen met het doel jou te kwet sen. De eis was dus al bij voorbaat kansloos, maar voor hij tot zijn oordeel kwam werd er me toch een circus opgetrokken. Een heu se hondenfluisteraarster werd in geschakeld en al pratend met Mo ti wist ze te vertellen dat hij zijn baasje niks kwalijk nam. Moti zag de castratie slechts als een admini stratief slordigheidje?! Ze moes ten hem vooral weer als 'man' zien. Of dat niet genoeg was, werd Moti vervolgens naar de kli niek gebracht waar hij opnieuw de behandeltafel opmoest. Hij on derging nog net geen regressiethe rapie, te meer omdat een ander opgetrommelde Jack Russel-des- kundige wist te vertellen dat het allemaal best meeviel en het best goed met hem ging. Mijn hemel, ik hoop dat het de volgende afleve ring gewoon weer over een over hangende conifeer gaat Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118-43 4000 Directeur/uitgever Charles van den Oosterkamp c.vdoosterkamp@pzc.nl Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118-43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91,4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162,4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl thoIen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl' Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80,4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Commercieel manager Ivo van der Velde Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118-434070 E; teamzeeland@pzc.nl Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Familieberichten: 088-0139 999 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 9910 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur 08.00- 12.00 uur Abonnementsprijzen Maand 27,50 (acceptgiro €30,75) Kwartaal 77,65 (acceptgiro €80,85) Jaar €296,50 (acceptgiro €299,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-maïl adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 4 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 77,65 per kwartaal (na28) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 80,85 per kwartaal (nwsi ik neem een proefabonnement van 6 weken voor 18,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf. (Ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P6) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088-013 9910 Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. RekeningnummerHandtekening 3e PZC gaat zorgvuldig orr mensen per 100.000 inwoners van Schouwen-Duiveland hadden in 2009 de ziekte van Lyme. Teken komen de laatste jaren steeds vaker voor in Zeeland, en met name Schouwen-Duiveland. Vooral in de zomer is de kans om gebeten te worden groot. De GGD Zeeland wil mensen beter voorlichten en opende deze week een app met alle informatie over het voorkomen en behandelen van tekenbeten en de ziekte van Lyme. door Sharon van Oost en Cornelleke Blok Gebruikers van de app kunnen te weten ko men waar in Zee land de meeste teken zijn, en krijgen infor matie over voorzorgsmaatregelen. Je kunt ook een filmpje bekijken met instructies om een teek te ver wijderen. Het is de eerste keer dat de GGD Zeeland een app lanceert. Het doel is om een grotere groep mensen bewust te maken van de aanwezig heid van teken. Dat is nodig, om dat in Zeeland - in vergelijking met andere provincies - de meeste teken voorkomen die de Borrelia bacterie dragen, de bacterie die de ziekte van Lyme kan veroorzaken. Op Schouwen-Duiveland, met na me op de Kop van Schouwen, ko men verreweg de meeste besmette teken voor. Het aantal mensen met de ziekte van Lyme is op Schouwen-Duiveland gestegen van 164 gevallen per 100.000 inwo ners in 2005 naar 206 gevallen in 2009. Ter vergelijking: het gemid delde van heel Nederland lag in 2009 op 134 gevallen per 100.000 inwoners, blijkt uit gegevens van het Rijksinstituut voor Volksge zondheid en Milieu (RIVM). Volgens William Wezenbeek, so ciaal verpleegkundige bij de GGD Zeeland, zijn er verschillende oor zaken voor de grote hoeveelheid te ken op de Kop van Schouwen: „Te ken vertoeven graag in een bosrij ke omgeving en grasgebieden." Te ken nestelen zich graag in de vacht van reeën en herten. Ze laten zich vervoeren en verspreiden zich zo snel. De regenachtige zomer zorgt er bovendien voor dat teken zich sneller voortplanten, zegt de Schouwse boswachter Dirk Fluit. „Het beestje heeft veel water no dig om te overleven." Het RIVM is in maart samen met de Universiteit van Wageningen en de Natuurkalender begonnen met een onderzoek naar de ziekte van Lyme. Mensen die gebeten zijn door een teek worden via de website www.tekenradar.nl opge roepen het insect op te sturen, sa men met een foto van de beet. Deelnemers worden gedurende an derhalfjaar gevolgd. De onderzoekers willen onder meer achterhalen hoe vaak men sen de ziekte van Lyme krijgen en hoe vaak dit leidt tot lichamelijke gezondheidsklachten. Er is nog veel onbekend over de ziekte van Lyme, zegt RIVM-onderzoekster Margriet Harms. „Dat komt omdat er geen test is die 100 procent ze kerheid geeft of iemand de ziekte van Lyme heeft. Daarnaast zijn de symptomen heel divers. De één krijgt een rode kring op de huid, de ander heeft last van de gewrich ten." De Lyme-vereniging vroeg in de Tweede Kamer eerder via een burgerinitiatief aandacht voor bete re diagnostiek en behandeling van de ziekte. Het RIVM hoopt door meer kennis de voorlichting en be handelmethode te kunnen verbete ren. Eind 2013 zijn de eerste resul taten bekend. Dieren kunnen ook via teken be smet worden met de Borrelia bac terie. Het verschil met mensen is dat dieren een stuk minder vat baar zijn voor besmetting. „Waar negentig procent van de mensen de ziekte van Lyme krijgt, is dat bij dieren maar vijf procent", zegt Paul Overgaauw, onderzoeker bij de faculteit Diergeneeskunde aan de Universiteit Utrecht. „Alleen bij honden is wetenschappelijk bewe zen dat die symptomen van Lyme kunnen vertonen. Koorts en kreu pelheid zijn de belangrijkste klach ten. Maar die zijn makkelijk te ver helpen met een antibioticakuur." Hoe kun je tekenbeten en de ziekte van Lyme voorkomen? De belangrijkste voorzorgsmaatre gel om een tekenbeet te voorko men, is een uitgebreide controle van huid en kleding. Als je een teek tegenkomt, dan moet die zo snel mogelijk verwijderd worden. Een teek heeft voorkeur voor be paalde plaatsen op het lichaam, zo als liezen, knieholtes, bilspleet, de randen van uw ondergoed, achter de oren en rond de haargrens in de nek. Gebruik zo nodig een spiegel of een vergrootglas. Controleer ook kleding, en was kleding met teken minimaal dertig minuten op zestig graden of stop de kleding na het wassen in de was droger. Dan gaan ze dood. Wandelaars wordt aangeraden om zoveel mogelijk op paden te blij ven en dichte begroeiing of struik gewas te vermijden. Draag kleding die geïmpregneerd is of spuit kleding in met een insec- tenwerend middel dat DEET bevat. Smeer de onbedekte huid in met een middel dat DEET bevat. Vind je een teek op je lichaam, ver wijder deze dan zo snel mogelijk. Hoe langer de teek in de huid zit, hoe groter de kans dat hij ziekte verwekkers overdraagt. Zit de teek waarschijnlijk al meer dan 24 uur vast? Overleg dan met de huisarts. Is de teek binnen 24 uur verwij derd? Houd de huid rondom de beet dan 3 maanden in de gaten. Let op het ontstaan van een rode ring óf andere klachten. Bron: GGD Teek App. MIDDELBURG - De Dienst Justitiële Inrichtingen (DJI) is op zoek naar nabestaanden van Fred B. voor overdracht van zijn lichaam. Volgens zijn advocaat Rinus Wou ters leeft mogelijk z'n moeder nog, maar daar had de van moord ver dachte Belg geen contact meer mee, Ook zou hij nog twee halfzus sen hebben. Worden zij niet ge vonden, dan is de gemeente Vught verantwoordelijk voor zijn begrafe nis. De 29-jarige Brusselaar werd donderdag dood gevonden in zijn cel in Vught. Hij heeft zelf een ein de aan zijn leven gemaakt, aldus het OM. Hoe dat kon gebeuren in het zwaar bewaakte complex, wordt onderzocht. B. was volgens Wouters voor de duur van 14 dagen in afzondering geplaatst. Oktober vorig jaar be landde hij ook al in de isoleercel, omdat hij had gedreigd zichzelf en zijn bewakers iets aan te doen. B. werd toen met handen en voeten gebonden, kreeg een helm op en een scheurhemd aan. Desondanks slaagde hij er in het hemd los te krijgen en er een strop van te ma ken. Dat werd tijdig opgemerkt. Of B. dit keer onder de zelfde om standigheden werd vastgehouden, weet zijn advocaat niet. De DJI doet daar geen mededelingen over. Wouters heeft anderhalve dag voor de zelfdoding nog telefonisch met zijn cliënt gesproken. Volgens de rechtbank is B. schul dig aan de dood van Henk en Trees Schroevers uit Middelburg. pagina 7: analyse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 2