Vos is steengoed, grillig en eigenwijs 61 sport Baanwielrennen de helden van 2012 'Oude' zeiler Ainslie heeft nog altijd honger zaterdag 14 juli 2012 Gestroomlijnde helm Sprintfiets heeft geen remmen Fiets Superlichtgewicht. Eén verzet - renners bepalen snelheid door druk op de pedalen Hier mogen maximaal 188 deelnemers aan deelnemen, 104 mannen en 84 vrouwen. Een NOC mag maximaal negen mannen en zeven vrouwen afvaardigen. De startbewijzen worden via kwalificatie verdiend. Olympische onderdelen Sprint: Drie ronden, Teamsprint: Teams twee deelnemers, laatste van drie rijden drie ronden 200 m tegen de klok (twee renners, twee ronden voor vrouwen) Omnium: Olympisch Keirin: Lichte motor debuut. Renners strijden fiets geeft 1.400 m het om punten in zes tempo aan, laatste 600m verschillende disciplines sprint naar de finish Marianne Vos is steengoed, een alleskunner en straks in Londen een uitgesproken medaillekandidaat. Maar wie is Marianne Vos echt? En waarom is de Brabantse toch zo oppermachtig in het vrouwenwielrennen? door Patrick Delait Eind maart 2008. Marian ne Vos stapt na midder nacht in Manchester in het vliegtuig. De Bra bantse is enkele uren eer der op de baan wereldkampioen puntenkoers geworden, maar een feestje zit er niet in. Ze reist recht streeks door naar Limburg, waar ze een dag later de Heuvelland Classic wil rijden. Organisator Wim van Duivenbode kan zijn ogen niet geloven als hij Vos die zondag met kleine oogjes uit de camper van de DSB-ploeg ziet stappen. Voor de regionale tv-zender valt hij bijna in kat zwijm van bewondering. „Dit is uniek. Volgens mij is Marianne van een andere planeet", zo steekt Van Duivenbode zijn bewonde ring niet onder stoelen of banken. Gretigheid, gedrevenheid, tactisch vernuft en een sterke persoonlijk heid: eigenschappen die van Ma rianne Vos de sportvrouw maken die ze is, zegt Jeroen Blijlevens. De voormalige sprinter werkt inmid dels drie jaar samen met de kanni baal van het vrouwenpeloton, twee seizoenen bij Nederland Bloeit en dit jaar bij de Rabo-vrou- wen. Ook al speelde het zich af voor zijn tijd, de anekdote uit de Hills Classic van 2008 is volgens Blijle vens typerend voor hoe Vos in el kaar zit. De renster uit Meeuwen is onverzadigbaar. Op de weg, de baan en in het veld: overal wil ze winnen. Die drang naar succes is ook haar achilleshiel, meent Blijle vens. „In de koers zitten Marianne en ik bijna altijd op dezelfde golf lengte, maar daarbuiten is ze niet altijd makkelijk om mee te wer ken. Ik probeer Marianne in te la ten zien dat ze niet overal hoeft te excelleren. Dat ze haar doelen zorg vuldig moet kiezen. Ze kan zich daarin steeds meer vinden, maar soms heeft ze haar grillen." Ook Thijs Rondhuis, Vos' ex-ploeg leider bij DSB, kan ervan getuigen dat de Brabantse een sterke wil heeft. Hij nam haar onder zijn hoe de toen ze bij de junioren hoge ogen gooide. Onder de vleugels van Rondhuis bouwde Vos aan een fenomenale erelijst. Enkele maanden nadat ze in 2008 op de Spelen goud won op de punten koers, kwam op initiatief van Vos een einde aan de ogenschijnlijk volmaakte symbiose tussen ren ster en coach. Rondhuis verklaar de achteraf dat hij de enige was die in het hoofd van Vos kon kij ken en daardoor te dichtbij was ge komen. „We hebben samen veel overlegd, maar ik ben altijd lei dend geweest. Ik weet nu dat ik Marianne te weinig bewegingsvrij heid heb gegund. Zij is iemand die ruimte moet hebben." Dat Vos zowel in de sport als privé haar eigen koers vaart, blijkt uit een aantal opvallende keuzes. In de voorbereiding op de Spelen van Peking verraste 's werelds beste renster door enkele wedstrijden te rijden in het als gevaarlijk bekende El Salvador. Vos ging ernaartoe om te wennen aan de warmte en de hoge vochtigheidsgraad. In oktober 2011 boekte ze een va kantietrip naar India en Bhutan, voor een topsporter geen voor de hand liggende bestemmingen. „Marianne is niet bang voor nieu we uitdagingen. Voor haar is er meer in het leven dan alleen wiel rennen. Zij kijkt ook om zich heen. Na het seizoen draait ze de knop om. Dat noemt ze zelf 'okto- beritis'. Dan richt ze zich een maand lang op andere dingen dan fietsen", kent broer Anton Vos als geen ander de drijfveren van zijn jongere zus. Samen met vader Henk en moe der Conny is hij er altijd bij als Ma rianne ergens op de fiets stapt. Vanaf de jeugdcategorieën hebben ze amper een wedstrijd gemist. An ton Vos is langs de weg makkelijk te herkennen. Hij fotografeert. Overal en altijd. Per wedstrijd maakt hij gemiddeld duizend fo to's. Op het einde van het seizoen archiveert hij alles keurig in digita le mappen. De grote triomfen van zijn be roemde zus heeft hij voor eeuwig vastgelegd. Maar hij kent ook de andere kant van de medaille. Marianne Vos is toevallig ook de vrouw die vijf keer tweede werd op het WK op de weg. Vijf keer net niet. „Op zo'n momenten weet ik dat ik uit haar buurt moet blijven als ik geen prullenmand naar mijn hoofd geslingerd wil krij gen. Marianne kan het niet ver kroppen als ze verliest door haar eigen schuld. Ze wil altijd winnen, dat is altijd zo geweest." Anton Vos en zijn ouders staan sinds dit seizoen iets minder dicht bij de renster. Ze reizen nu met een eigen camper naar de koers, niet meer met de ploeg. Een goede ontwikkeling vindt Rabo-ploeglei- der Jeroen Blijlevens. „Marianne wil iets meer afstand. Het is nor maal dat kinderen zich in de pu berteit tegen hun ouders afzetten. Marianne maakt nu een soort ver late puberteit door. Ze woont nog wel bij haar ouders, maar ook daar gaat verandering in komen." Anton Vos vindt dat het met de verlate puberteit van zijn zus wel meevalt. „Als Marianne aangeeft dat ze ons er niet meer bij wil heb ben, nemen we meteen afstand. Maar dat heeft ze nog nooit ge daan. Wij zijn een hecht gezin." Ook in Londen ontbreekt de fami lie Vos niet. Verblijvend op een camping, 30 kilometer van de fi nish, zullen ze zowel de wegwed strijd als de tijdrit met argusogen volgen. De baan laat Vos dit keer links liggen. De verwachtingen zijn hooggespannen, ook al verliep de voorbereiding niet zoals ge pland. Een sleutelbeenbreuk, in mei opgelopen in de Hills Classic, gooide roet in het eten. Maar met minder dan goud neemt het boeg beeld geen genoegen. „Iedereen doet alsof Marianne wel even wint. Zo werkt het niet", trapt broer Anton op de rem. „Ook bij haar komt het succes niet op be stelling. Marianne moet er ontzet tend veel voor doen. Goud in Lon den is niet vanzelfsprekend." Succes of geen succes: ook op de Spelen blijft Marianne Vos zich zelf Vedetteneigingen zijn haar vreemd. Ze maakt tijd voor het pu bliek, de pers kan altijd rekenen op een eerlijke analyse, waarin ze zichzelf niet spaart. Het gemak waarmee Vos met de media om gaat, dankt ze volgens haar broer aan de ervaring die ze opdeed bij de lokale zender Aalburg FM. „Als junior ging ze elke week met mijn vader naar de studio. In het sport programma werd ze geïnterviewd over haar wedstrijden. Dat ging Marianne toen al goed af. Ze schrikt niet meer als iemand een microfoon onder haar neus duwt." Marianne Vos is volgens haar ploegleider Jeroen Blijlevens onverzadigbaar. „Ik probeer haar in te laten zien dat ze niet overal in hoeft te excelleren." foto Robert Vos/ANP Naam: Ben Ainslie Geboortedatum: 5 februari 1977 Land: Engeland Sport: zeilen Discipline: Finn Datum: 29 juli tot en met 5 augustus

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 26